Dieta objętościowa, dieta wolumetryczna - zasady. Jak jeść dużo i chudnąć?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeDieta objętościowa to inaczej dieta wolumetryczna. Istotą diety objętościowej jest spożywanie produktów niskokalorycznych zawierających duże ilości wody. To dieta odchudzająca, która pozwala redukować masę ciała o kilogram tygodniowo. Dieta wolumetryczna ma wiele zalet, ale posiada też wady. Jakie? Na czym polega dieta objętościowa? Sprawdź.
Na czym polega dieta objętościowa?
Dietę objętościową inaczej nazywa się dietą wolumetryczną. Kilkanaście lat temu opracowała ją doktor (specjalistka do spraw żywienia) Barbara Rolls. Reguły tej diety są zbieżne z zasadami zdrowego odżywiania.
Ten sposób żywienia to dieta odchudzająca, a zatem powoduje spadek masy ciała (średnio tracimy około 1 kilograma tygodniowo; jeżeli chcemy chudnąć w szybszym tempie, powinniśmy wprowadzić do harmonogramu dnia aktywność fizyczną), ale również — zdaniem autorki — zdrowa dieta, która ma pozytywny wpływ na kondycję organizmu człowieka, m.in. poprawia funkcjonowanie układu krążenia.
Podstawowe założenie diety objętościowej brzmi: możemy zjeść więcej produktów spożywczych, które wyróżniają się niską zawartością kalorii i wysoką zawartością wody — najlepiej 75 procent lub więcej (zjadamy więc posiłki większe objętościowo). Co rozumiemy pod pojęciem objętościowe posiłki? Są to na przykład warzywa i owoce, a także dania, takie jak zupy przygotowane na bulionie z warzyw. Rezultat? Nie odczuwamy głodu (owoce są bogate w błonnik pokarmowy), ani nie mamy problemów z podjadaniem.
Dieta wolumetryczna — dla kogo?
Adresatami diety wolumetrycznej są osoby, które chciałyby zredukować masę ciała, ale tradycyjne diety odchudzające nie przynosiły pożądanych skutków w ich przypadku ze względu na niewystarczające, skromne porcje posiłków i wynikające z tego faktu uczucie głodu. Ta dieta odchudzająca zainteresuje osoby, które lubią owoce i warzywa — ponieważ te produkty stanowią podstawę jej menu.
Co ważne, diety objętościowej nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci, młodzież w okresie dojrzewania i osoby cierpiące na anemię.
Jakie produkty można jeść na diecie objętościowej? Jakie objętościowe posiłki na redukcji?
W trakcie stosowania diety wolumetrycznej możemy jeść do woli produkty spożywcze o niskiej zawartości kalorii z dwóch grup. Są to: owoce i warzywa (m.in.: truskawki, jabłka, ogórki, pomidory) oraz mleko bez tłuszczu i jogurty (grupa pierwsza), a także produkty zbożowe, chude mięso (drób i ryby) i rośliny strączkowe (druga grupa).
Jakie produkty spożywcze są zakazane na diecie objętościowej?
Osoby na diecie objętościowej powinny z umiarem jeść produkty o wyższej zawartości kalorii, do których należą nieodtłuszczone sery, białe pieczywo i mięso (z kaczki i gęsi oraz mięso wieprzowe). Ostatnią grupę tworzą produkty spożywcze, które najlepiej całkowicie wyeliminować ze swojego jadłospisu. Są to słodycze, chipsy, orzechy i masło.
Plusy diety objętościowej
Dieta wolumetryczna ma wiele zalet. Zdaniem autorki, jest to skuteczny sposób na redukcję masy ciała. Ponadto wystarczy jedynie zmienić nawyki żywieniowe. Nie ma potrzeby kupować trudno dostępnych i drogich produktów spożywczych.
Wady diety objętościowej
Chociaż dieta wolumetryczna jest zdrowa i pozwala skutecznie zgubić zbędne kilogramy, ma kilka wad. Przede wszystkim:
- eliminuje z jadłospisu zdrowe (mimo że kaloryczne) i potrzebne produkty spożywcze, takie jak orzechy, które są bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone, co może powodować niedobory składników odżywczych; dieta niskotłuszczowa utrudnia również wchłanianie witamin (A, D, E i K), a wysoka podaż błonnika ogranicza przyswajalność wapnia i żelaza;
- może spowolnić metabolizm;
- nie uczy umiaru w jedzeniu, co może skutkować zaburzeniem postrzegania porcji produktów spożywczych;
- duże objętościowo posiłki mogą wpłynąć na rozciągnięcie ścian żołądka, przez co wrażenie sytości będzie pojawiać się z opóźnieniem;
- wiąże się z ryzykiem wdarcia się monotonii do jadłospisu.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze