Dieta jajeczna - efekty po tygodniu, opinie. Błyskawiczna redukcja wagi, ale także zagrożenia
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 9 komentarzySposób na szybkie odchudzanie to dieta jajeczna. Efekty przyjdą po tygodniu, opinie niektórych są wręcz entuzjastyczne. W krótkim czasie możemy zmniejszyć masę ciała o 5 kilogramów. Trzeba jednak uważać. Podstawą diety jajecznej jest spożywanie 6 jajek dziennie, co w perspektywie dłuższego praktykowania może grozić pogorszeniem stanu zdrowia i rozwojem chorób, na przykład miażdżycy. Jakie są zasady diety jajecznej?
Dieta jajeczna (inaczej: dieta jajkowa, dieta z jajek czy dieta na jajkach) zdobywa w ostatnim czasie dużą popularność. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady oraz efekty.
Najskuteczniejsza dieta jajeczna — na czym polega?
Pomysłodawcami diety jajecznej są amerykańscy dietetycy, którzy pracują w klinice Mayo. Stanowi ona element całego planu, który ukierunkowany jest na walkę z otyłością. Dietetycy głosili hasło: jeśli chcesz schudnąć, jedz jajka i surówki.
Podstawowym składnikiem jadłospisu tej restrykcyjnej diety odchudzającej są — jak podpowiada nazwa tego sposobu odżywiania — jajka. W zależności od indywidualnych cech organizmu na diecie jajecznej można schudnąć około 5 kilogramów w ciągu kilku dni.
Nie jest to bardzo urozmaicony sposób odżywiania, wręcz jest on monotonny. Na diecie jajecznej należy jeść jaja trzy razy dziennie — dwa na śniadanie, dwa w porze obiadowej i dwa na kolację. Jemy wyłącznie jajka ugotowane na twardo (proces gotowania nie powinien trwać dłużej niż 10 minut, dłuższa obróbka cieplna powoduje utratę wartości odżywczych o połowę).
Jaki mają one wpływ na masę ciała? Jajka zawierają proteiny (wartościowe białko), które przyspieszają procesy przemiany materii i spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.
Oprócz jajek — które są podstawą diety jajecznej — należy spożywać warzywa (jako dodatek) i niektóre owoce (na przykład grejpfruty i jabłka; dwie porcje dziennie), które również mają pozytywny wpływ na metabolizm. Produkty te dostarczą organizmowi błonnika pokarmowego, który pomoże zapobiec uczuciu głodu na tej diecie odchudzającej. Ponadto codziennie trzeba pić wodę mineralną i/lub zieloną herbatę. Łącznie około 3 litrów płynów.
Dozwolone jest spożywanie ryb i drobiu od czasu do czasu (najlepiej raz na tydzień), z zastrzeżeniem, że zjemy je w postaci ugotowanej. Niedozwolone zaś są cukier i sól (zatrzymuje wodę w organizmie). Nie pijemy alkoholu i gazowanych napojów. Z jadłospisu na czas stosowania tej diety trzeba również wykreślić słodycze.
Dietę jajeczną stosuje się około dwóch tygodni. Aby osiągnąć sukces i zaobserwować redukcję masy ciała, powinniśmy ściśle przestrzegać jej zasad. Efekty diety jajecznej są widoczne już po kilku dniach.
Odmianą diety jajecznej jest tzw. egg fast, czyli post jajeczny keto (dieta jajeczna to odnoga diety ketogenicznej). Podczas postu spożywamy tylko i wyłącznie jajka (przynajmniej 6 dziennie), dozwolone są także tłuszcze w niewielkich ilościach oraz ser.
Skutki uboczne stosowania diety jajecznej
Oprócz niekwestionowanej zalety diety jajecznej, jaką jest szybki spadek masy ciała, ta dieta odchudzająca ma kilka istotnych wad. Jej stosowanie może wiązać się z:
- pojawieniem się dolegliwości bólowych głowy,
- możliwością wystąpienia epizodów omdlenia,
- pogorszeniem samopoczucia,
- osłabieniem organizmu,
- problemami z koncentracją uwagi (z powodu niedoboru węglowodanów),
- rozwojem miażdżycy ze względu na dostarczanie organizmowi wraz z jajkami dużych ilości cholesterolu.
W związku z powyższym przed podjęciem próby odchudzania się zgodnie z zasadami diety jajecznej należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Nie zaleca się jej osobom, które mają problemy ze strony układu krążenia, z chorą wątrobą i wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Jeżeli po zakończeniu stosowania diety jajecznej wrócimy do poprzednich nawyków żywieniowych, odnotujemy efekt jo-jo.
Zaleca się przestrzegać zasad tej monodiety przez około 2 tygodnie, gdyż dłuższy okres może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia (choć niektórzy dietetycy dopuszczają możliwość jej stosowania przez maksymalnie 5 dni). Dlaczego?
Jaja są ubogie w węglowodany. Co więcej, niektórzy twierdzą, że dieta jajeczna nie jest zdrowa ze względu na nadmiar jajek w jadłospisie dziennym. Zwykle zaleca się jeść bowiem około 10 jajek tygodniowo (norma WHO).
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze