Dieta mleczna - zasady. Mleko na śniadanie, mleko na obiad i mleko na kolację
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeDieta mleczna to dieta wysokobiałkowa i niskokaloryczna. Plan żywieniowy tej diety odchudzającej nie jest skierowany do kobiet w ciąży, osób chorujących przewlekle i - co oczywiste - osób z nietolerancją laktozy. Przed rozpoczęciem jej stosowania należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Dieta mleczna - wady i zalety, w poniższym tekście znajdziesz najważniejsze informacje.
Mleko a odchudzanie — czym jest mleczna dieta?
Twórcą tej diety odchudzającej jest Bernarr Macfaden. Postała w latach 20. ubiegłego wieku. Istnieją dwa warianty tej diety na odchudzanie. Wedle pierwszej wersji należy spożywać surowe mleko przez 1–3 tygodni. Wówczas wysiłek fizyczny powinien zostać ograniczony do minimum.
Istotą drugiego wariantu diety mlecznej jest spożywanie dużych ilości mleka — nie tylko w jego podstawowej postaci, ale i jego pochodnych jako głównego składnika dania lub dodatku do potraw. Oprócz spożywania mleka ta wersja diety mlecznej zakłada zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, tłuszczów i słodyczy. Należy jeść połowę tego, co spożywaliśmy zazwyczaj, co może skutkować tym, że będzie nam towarzyszyć uczucie głodu.
Rekomenduje się stosować dietę mleczną od poniedziałku do czwartku. W pozostałe trzy dni tygodnia można robić nieznaczne odstępstwa od podstawowych zasad tego sposobu odchudzania. Należy zaprzestać jej stosowania po upływie 10 dni, ale najlepsze efekty osiąga się, gdy powtarza się ją co miesiąc. Nie można jej praktykować w trybie ciągłym.
Co jeść na diecie mlecznej?
Osoby stosujące dietę mleczną co najmniej raz dziennie (np. na [b]mleczne śniadanie) powinny spożyć posiłek zawierający mleko lub jego pochodne, na przykład twaróg, serek wiejski, maślankę czy kefir (najlepiej w porze obiadowej).[/b] Do jadłospisu można włączyć kakao, miód i buliony przygotowane z warzyw. Warto pamiętać, że twórcy tej diety odradzają jedzenie zup mlecznych, owsianek, kaszek i lanych klusek na mleku.
Zalety spożywania mleka
Mleko warto spożywać, ponieważ sprzyja odchudzaniu. W jaki sposób? To zasługa dużej zawartości wapnia w chudych produktach mlecznych, którego wysokie spożycie wspomaga proces zrzucania nadmiaru kilogramów. Optymalne spożycie wapnia na dobę to od 800 do 1500 mg (w zależności od wieku), co oznacza nie więcej niż 3 produkty mleczne dziennie.
Dlaczego nie powinniśmy spożywać mleka w nadmiarze?
Niektórzy dietetycy zwracają uwagę na to, że nadmiar mleka w jadłospisie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Jakie mogą być efekty? Przede wszystkim może wzrosnąć ryzyko rozwoju chorób znanych jako cywilizacyjne. Mleko może mieć niekorzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych.
Co więcej, nadmierne ilości mleka w diecie skutkują ograniczeniem wchłaniania wapnia i obciążeniem narządów wewnętrznych — nerek i wątroby. Konsekwencją jest też podwyższenie poziomu złego cholesterolu we krwi i rozwój miażdżycy. Aby ustrzec się przed tymi dolegliwościami, należy stosować zbilansowaną dietę, w której ilości produktów mlecznych zostaną na umiarkowanym poziomie.
Dieta mleczna jest bogata w białko, co oznacza, że spożywamy je w nadmiarze. Wedle zaleceń dziennie potrzebujemy energii pochodzącej w 15–20 proc. z białka, zaś ten sposób odżywiania zakłada spożywanie go na poziomie 30 proc. Warto pamiętać, że ta dieta nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących i osób cierpiących na schorzenia przewlekłe.
Zalety diety mlecznej:
- nie wyniszcza organizmu,
- jest odpowiednia dla osób w różnym wieku.
Wady diety mlecznej:
- jest trudna do zrealizowania przez osoby, które preferują tłuste posiłki,
- wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo, jeśli po zakończeniu jej stosowania wrócimy do starych, złych nawyków żywieniowych,
- wymaga determinacji i samozaparcia.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze