Owoce na śniadanie. Owocowe śniadanie - odchudzanie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 7 komentarzyZdrowa dieta odchudzająca zakłada spożywanie śniadania. Jego brak powoduje, że zjadamy więcej w ciągu dnia. Udowodniono, że osoby, które regularnie jedzą śniadania, wyróżniają się mniejszą podatnością na nadwagę. O poranku powinniśmy jeść produkty, które zaspokoją apetyt i nie wpłyną na stan wagi ciała. Wielu z was zastanawia się, czy owoce na śniadanie to dobry pomysł i czy można jeść owoce na śniadanie. Odpowiedź brzmi: tak! Warto jeść owoce na śniadanie, bo zapewnią nam uczucie sytości na długi czas.
Owoce na diecie odchudzającej
Naukowcy z uniwersytetu w Minnesocie potwierdzają: jeżeli w godzinach porannych zjemy owoc, który jest bogaty w błonnik pokarmowy, nie będziemy czuć głodu aż do południa. Składnik ten wpływa na usprawnienie procesu trawienia, pozwala kontrolować masę ciała i usuwa toksyny z organizmu.
Chociaż dietetycy przestrzegają, że owoce są bogate w cukier (fruktozę i glukozę), warto włączyć je do diety odchudzającej i nie traktować jako produktów kalorycznych. Dlaczego? Zawierają niewielkie ilości tłuszczów i białka, a są bogate w wodę.
Czy śniadanie z owoców to dobry pomysł na dla osób na diecie? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby owoce wspomogły proces odchudzania. Osoby na diecie powinny jeść 1–2 porcje owoców, czyli jedną dużą sztukę albo szklankę niewielkich owoców. Jemy je po przebudzeniu, w ramach pierwszego lub drugiego śniadania.
Owoce są bogate w witaminy (A, C, K, P i z grupy B), minerały (potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez) i mikroelementy (brom, jod, cynk, miedź, mangan, fluor), które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka i przyspieszają przemianę materii.
Jak więc powinno wyglądać owocowe śniadanie? Które owoce warto jeść na śniadanie? Jak skomponować śniadanie z owocami?
Banan
Owoc ten jest bogaty w potas – minerał, który jest niezbędny do wzmocnienia mięśni. Może stanowić składnik muesli lub bazę koktajlu owocowo-warzywnego (po zmiksowaniu z jogurtem lub kefirem). Banan jest bogaty w błonnik i skrobię – substancje odżywcze, które powodują, że głód odczuwamy dopiero około południa i pobudzają spalanie tłuszczu.
Co ciekawe, owoce te stanowią podstawę japońskiej diety bananowej, w trakcie której spożywa się je właśnie na śniadanie. Autorom tego sposobu odchudzania przyświeca fakt, że zawarte w bananach enzymy przyspieszają procesy trawienne i wydalanie.
Jabłko
Owoc ten jest źródłem błonnika pokarmowego, który jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia. W 100 gramach jabłka znajduje się 50 kalorii. Owoc ten może stanowić składnik smoothie.
Warto je jeść również w całości (jabłko skropione sokiem z cytryny ułatwia trawienie węglowodanów) - razem z pestkami i skórką, które są najbardziej wartościowe. Wedle wyników badań owoce jedzone ze skórą zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, a zwiększają masę mięśni.
Jabłka mają niski indeks glikemiczny (przyswajalność cukrów prostych poniżej 40), co oznacza, że czas rozkładania się cukru jest wolniejszy, zatem ilość kalorii, które odkładają się do tkanki tłuszczowej, jest mniejsza.
Grejpfrut
Grejpfrut jest owocem niskokalorycznym, ponieważ aż w 90% składa się z wody (w 100 gramach ma 40 kalorii). Owoc ten pozwala zaspokoić głód.
Kwaśny smak grejpfruta wpływa także stabilizująco na poziom glukozy, co z kolei chroni przed przemianą jej nadmiaru w tłuszcz. Zdaniem niektórych naukowców, jedząc pół tego owocu przed każdym posiłkiem, możemy stracić na wadze kilka kilogramów. Pektyny, które zawiera, regulują przemianę materii.
Arbuz
Owoc ten również wyróżnia się niską kalorycznością – plaster arbuza ma około 40 kalorii. Zawiera likopen – związek, który chroni organizm przed wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych i nowotworu.
W połączeniu z jogurtem i owsianką arbuz stanowi pełnowartościowy posiłek (bogaty w węglowodany i witaminy). Ponadto syci na długo i usprawnia przemianę materii. Dodatkowo zawiera witaminy: C, A i z grupy B.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze