Serek homogenizowany - czy jest zdrowy? Czy można jeść serek homogenizowany na diecie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSerek homogenizowany - czy jest zdrowy? To pytanie retoryczne. Idealny na kanapki, do naleśników i placków. Może być serek homogenizowany naturalny i serek o smaku owocowym. Lekki, delikatny, smaczny i puszysty. Zapewne gości w twojej kuchni od dawna, nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z jego właściwości.
Co jest serek homogenizowany? Jak powstaje serek homogenizowany?
Serek homogenizowany to poddany bardzo dokładnemu rozdrabnianiu (czasem z dodatkiem niewielkiej ilości serwatki) ser twarogowy. Co to znaczy homogenizowany? Homogenizacja to proces rozdrabniania połączony z miksowaniem. W jego wyniku powstaje produkt o gładkiej, jednolitej strukturze. Ma on konsystencję kremowej masy o bardziej gęstej lub płynnej konsystencji — w zależności od tego, ile zawiera tłuszczu.Serek homogenizowany jest szczególnie polecany osobom, które nie lubią spożywać sera twarogowego w innej postaci.
Serek homogenizowany wartości odżywcze
Naturalny serek homogenizowany to przede wszystkim źródło lekkostrawnego białka mlecznego. Zawiera go nawet 2–3-krotnie więcej niż mleko. To także bogactwo bardzo dobrze przyswajalnego wapnia. Serek homogenizowany bez dodatków smakowych to również produkt o niższej zawartości węglowodanów niż mleko, gdyż większość laktozy przechodzi do serwatki.
Zawartość tłuszczu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zależna jest od tego, czy homogenizacji poddano twaróg chudy czy tłusty i może się wahać od zera do 10–11 proc. w serku pełnotłustym. Dlatego naturalny serek homogenizowany na diecie jest jej bardzo wartościowym elementem.
Jak odróżnić dobry serek od złego? Czy serki homogenizowane są tuczące
Większość produktów dostępnych w sklepach zawiera cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty, barwniki i różne stabilizatory. Dodatek owoców to najczęściej tylko wsad składający się przede wszystkim z kolejnej porcji cukru. Dlatego lepiej wybierać serek naturalny i samemu w domu dodać do niego owoce lub zmieloną wanilię czy miód. Zawsze należy uważnie czytać etykietę, gdyż wielu producentów, aby uniknąć rozwarstwiania się serka, dodaje do niego także stabilizatory takie jak żelatyna, skrobia modyfikowana czy mączka chleba świętojańskiego.
Wiele z nich nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ale jeżeli nie jesteśmy ekspertami od dodatków do żywności, najlepiej wybrać ten serek, który ma w składzie wyłącznie składniki mleka i bakterie fermentacji mlekowej. Dostępne są także serki, które zawierają wszystkie białka mleka. Produkty te powstają przez homogenizację twarogu wymieszanego z białkami odzyskanymi z serwatki.
Idealne dla dzieci
Serki homogenizowane naturalne to jedne z pierwszych produktów mlecznych, jakie możemy podać małym dzieciom. Zalecane są w diecie (zakładając, że nie występuje alergia na białka mleka krowiego) w każdym wieku. Małym dzieciom podajemy serek homogenizowany naturalny, z czasem możemy wprowadzać do niego różne dodatki lub stosować do bardziej złożonych potraw. Jeżeli nie ograniczamy tłuszczu mlecznego w diecie, warto wybierać produkty średniotłuste (około 2,5–5 proc. tłuszczu).
Ma wiele zastosowań w kuchni
Serek homogenizowany ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystany jako osobny posiłek – wraz z dodatkiem owoców, płatków zbożowych, ziół i warzyw. Jest także idealnym produktem do przygotowania wyjątkowych, dietetycznych deserów: od serników na zimno, puddingów, tiramisu w wersji dietetycznej po różnego rodzaju placuszki, naleśniki i ciasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze