5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeJeżeli mamy problem ze zredukowaniem masy ciała, możemy zastosować potwierdzone naukowo triki dietetyczne. Co warto robić? Pić wodę przed posiłkiem, która wypełnia żołądek, lub (gdy przyjdzie ochota na małe „co nieco”) wizualizować poprzednie danie. Jakie są pozostałe dziwne, ale skuteczne triki dietetyczne?
Triki dietetyczne — wizualizacja poprzedniego posiłku
Gdy nadejdzie ochota na małe „co nieco”, powinniśmy wizualizować sobie poprzedni posiłek: przypomnieć jego wygląd, smak i zapach. Wówczas chęć zjedzenia czegoś przeminie. To stwierdzenie jest wynikiem obserwacji naukowców z uniwersytetu w Birmingham.
Zobacz też: Jak mądrze zrzucić zbędne kilogramy?
W zorganizowanym przez nich badaniu zadaniem wolontariuszy było zapamiętanie wyglądu, smaku i zapachu potrawy, którą spożywali w czasie lunchu. Po pewnym czasie okazało się, że osoby, które były w stanie przypomnieć sobie najwięcej szczegółów tego dania, nie sięgały później po przekąski lub robiły to rzadziej niż te, które nie skupiały się na walorach wcześniejszego posiłku.
Triki dietetyczne — picie dwóch szklanek wody przed posiłkiem
Aby jeść mniejsze porcje, zaleca się pić przed każdym posiłkiem, jaki spożywamy w ciągu dnia, 2 szklanki wody (wypełnia żołądek, ograniczając miejsce na stały pokarm). To jeden z najprostszych, a zarazem skutecznych sposobów na zredukowanie masy ciała. Wpływ wody na zmniejszenie wagi potwierdziły wyniki badań naukowców, m.in. badaczy z Uniwersytetu Wirginia.
Zobacz też: Woda wodzie nierówna
Efekty eksperymentu innej grupy ekspertów opublikowano w tytule prasowym „Obesity”. Jak przebiegało badanie? W czasie 3 miesięcy pierwsza grupa otyłych ochotników przed 3 głównymi posiłkami (śniadaniem, obiadem i kolacją) piła 2 szklanki wody, druga wyobrażała sobie, że jest syta. Wynik? Osoby, które piły wodę, zmniejszyły wagę o średnio 4 kilogramy (po wypiciu wody szybciej odczuwały sytość, więc zjadały mniej), pozostałe — o niespełna kilogram.
Triki dietetyczne — wąchanie jedzenia, by nasycić zmysł węchu
Zmysł węchu i smaku się uzupełniają. Zapach jedzenia podświadomie wpływa na wrażenie sytości. Jak? Zdaniem holenderskich naukowców, im bardziej aromatyczne danie, tym wolniej je zjadamy, spożywając mniejsze kęsy (zaleca się kroić pożywienie na niewielkie kawałki, gdyż jego zapach w tej formie jest uwalniany pełniej). Z tego względu warto do przyprawiania potraw używać intensywnie pachnących ziół, typu świeży rozmaryn czy bazylia.
Zobacz także: Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami
Co więcej, można najeść się jedynie samym zapachem. Gdy spożywamy posiłek powoli, jego aromat przedostaje się z ust do nosa i „oszukuje” ośrodek głodu, a my szybciej czujemy sytość. Ponadto, co ciekawe, mózg potrafi rozpoznać źródła pożywienia (poprzez zapach), dlatego aromat produktu białkowego syci bardziej niż sałaty.
Triki dietetyczne — włączenie do menu zup-kremów
Osoby, które w ramach obiadu jedzą dwa dania, w rezultacie spożywają 20% kalorii mniej niż te, które pozostają jedynie przy drugim — pokarmie stałym. Zupa pozwala zaspokoić pierwszy głód, wypełnia żołądek, dając wrażenie sytości, dzięki czemu spożywamy jedynie część kolejnego dania z menu.
Zobacz też: Zupa z suszonych pomidorów z fasolą i jarmużem
Nie oznacza to, że w przypadku każdej zupy możemy ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii. Należy zatem zrezygnować z tych tłustych na rzecz dietetycznych kremów z warzyw lub przygotowywanych na bazie jogurtów — jesienią i zimą rekomenduje się kremy z dyni lub czosnku, a wiosną i latem — gazpacho lub chłodnik z buraków.
Triki dietetyczne — talerz w kolorze kontrastującym z barwą jedzenia
Jeżeli zależy nam na zrzuceniu kilku kilogramów, powinniśmy serwować posiłki na zastawie stołowej, której barwa kontrastuje z kolorem jedzenia. W efekcie zjemy mniej niż w przypadku, gdyby kolory talerza i dania współgrały ze sobą. Potwierdzają to wyniki badania opublikowanego w „Journal of Consumer Research” - badani, którym podano makaron z pomidorowym sosem na czerwonym talerzu, zjedli porcję większą o ponad 20%.
Zobacz też: 10 zasad ułatwiających odchudzanie
Z kolei niebieska zastawa zniechęca do jedzenia — dania serwowane na półmiskach w tym kolorze wydają się nieapetyczne. Znaczenie ma również wielkość talerza — taka sama porcja jedzenia na dużym wydaje się mniejsza, niż jest w rzeczywistości, a na małym większa. Im większy talerz, tym więcej kalorii spożywamy, dlatego najlepiej korzystać z tych mniejszych. Co więcej, kolor obrusa decyduje o zmianie na poziomie 10%.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze