Preparaty odchudzające – jakie wybrać?

Odpowiednia dieta zakłada regularną aktywność fizyczną oraz zdrowy i zbilansowany jadłospis. Kiedy jednak tempo chudnięcia nie jest zadowalające, można sięgnąć po preparaty wspomagające odchudzanie. Warto to zrobić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dlaczego to takie ważne? Otóż niektóre środki na odchudzanie nie mogą być zażywane przez osoby chorujące przewlekle, np. preparaty żółciopędne nie mogą być spożywane przez pacjentów z kamicą pęcherzyka żółciowego (ryzyko kolki wątrobowej).

123RF

Jak działają preparaty na odchudzanie?

Środki ułatwiające odchudzanie

Ich głównym zadaniem jest hamowanie apetytu. Nie można ich jednak stosować bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, bo po odstawieniu tabletek utracone kilogramy powrócą (czasem nawet z nadwyżką).

Na pytanie, jak schudnąć, nie ma zatem uniwersalnej odpowiedzi. Jadłospis powinien być urozmaicony, a ćwiczenia dostosowane do możliwości osoby będącej na diecie.

Rodzaje preparatów odchudzających

  • Środki hamujące apetyt – to najpopularniejsze preparaty wspomagające odchudzanie. Ich zadaniem jest zmniejszanie łaknienia. W swoim składzie zawierają włókna roślinne, które pochłaniają wodę oraz pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości. Tabletkę połyka się co najmniej pół godziny przed posiłkiem i popija dużą ilością wody.
  • Środki termogeniczne – ich zadaniem jest pobudzenie organizmu do wytwarzania wyższej temperatury. Tego typu środków nie mogą zażywać osoby starsze oraz zmagające się z chorobami układu krwionośnego, gdyż prowadzą do zwiększenia ciśnienia tętniczego i przyspieszają pracę serca.
  • Preparaty zmniejszające wchłanianie tłuszczu – w swoim składzie zawierają chitosan, wiążący tłuszcz. Nie jest on wchłaniany przez organizm i jest od razu wydalany. Niestety, preparaty tego typu utrudniają przyswajanie witamin, zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach.

Jak wybrać odpowiedni preparat odchudzający?

Kiedy zastanawiasz się, jak schudnąć, pojawia się wiele pomysłów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Niektóre z nich są jednak niebezpieczne dla zdrowia. Źle dobrane preparaty odchudzające mogą wywołać skutki uboczne. Produkt powinien być sprawdzony i zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny i być opatrzony określeniem „dietetyczny środek spożywczy”.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Czy też popełniasz te błędy żywieniowe? Produkty dobre na odchudzanie Czy suplementy na odchudzanie są skuteczne? Przepisy na domowe herbatki odchudzające Czy kosmetyki wyszczuplające są skuteczne? Przyjemne odchudzanie Czy alergia może mieć wpływ na odchudzanie? Co pomoże ci w odchudzaniu? Rola psychiki w procesie odchudzania Rola regularnych posiłków w odchudzaniu Cała prawda o słodzikach Rola silnej woli w odchudzaniu Cała prawda o diecie Dukana Sauna sposobem na odchudzanie Skuteczna i szybka dieta Bieganie a odchudzanie