Gazpacho - co to jest? Gazpacho - składniki, wartość odżywcza
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeGazpacho - co to jest? Jest to chłodnik z pomidorów. Tę hiszpańską zupę serwuje się na zimno. Jest idealna na lato, kiedy temperatury powietrza przekraczają 30 stopni Celsjusza i nie mamy apetytu. Gazpacho przynosi orzeźwienie. Co więcej, mogą je jeść osoby na diecie odchudzającej, gdyż nie jest to zupa kaloryczna, a ponadto dostarcza wielu minerałów i witamin.
Gazpacho — co to?
Mianem gazpacho określa się zupę typową dla kuchni hiszpańskiej. Ta potrawa wywodzi się z Andaluzji — regionu położonego w południowej części Hiszpanii (najbardziej zaludnionego i jednego z największych regionów kraju pod względem powierzchni). Można powiedzieć, że gazpacho jest odpowiednikiem polskiego chłodnika. Dlaczego?
Tym, co wyróżnia tę zupę spośród innych potraw, jest fakt, że serwuje się ją na zimno po uprzednim schłodzeniu lub z dodatkiem kostek lodu (z wyjątkiem gazpacho tostado - zupy z dodatkiem pomarańczy, którą podaje się na ciepło). Gazpacho nie wymaga gotowania jej składników. Jest to zupa krem — wszystkie produkty spożywcze miksuje się za pomocą blendera. Niegdyś krojono je ręcznie.
Gładką konsystencję potrawy można uzupełnić o elementy chrupkie, które — w zależności od preferencji — dodaje się do zupy tuż przed spożyciem. Są to na przykład: pokrojone w kostkę warzywa, wędlina lub oliwki.
Gazpacho — składniki
Wersja podstawowa gazpacho składa się z:
- surowych warzyw,
- octu,
- oliwy,
- namoczonego w wodzie chleba.
Była to zupa przygotowywana przez ubogich rolników, którzy pracowali na plantacjach oliwek lub w winnicach. Do jej zrobienia wykorzystywali oni jedynie trzy składniki: wodę, chleb i oliwę.
Do przygotowania andaluzyjskiej odmiany gazpacho wykorzystuje się odmienne produkty. Są to:
- dojrzałe i miękkie pomidory,
- ocet,
- oliwa,
- papryka czerwona,
- zielony ogórek,
- chleb,
- czosnek.
Składniki gazpacho takie jak pomidory, ogórki czy papryka są bogate w przeciwutleniacze. Dodatkowo pomidory wykazują właściwości oziębiające i gaszą pragnienie. Warto jeść zupy nie tylko latem, ponieważ zmniejszają uczucie głodu. Jeśli zjemy ją na pierwsze danie, później przyjmiemy o około 30% mniej kalorii (co potwierdziły wyniki badań przeprowadzone z udziałem kobiet przez pracowników uniwersytetu w Pensylwanii).
Jeżeli zrezygnujemy z dodatku chleba, powstanie koktajl gazpacho. Zarówno koktajl, jak i zupa mogą stanowić element osoby na diecie odchudzającej, gdyż są to potrawy niskokaloryczne i zawierają niewielkie ilości tłuszczów. Co więcej, istnieją diety na odchudzanie, których podstawą są zupy.
Przykładowy przepis na gazpacho
Do przygotowania pomidorowego chłodnika potrzebujemy:
- 5 pomidorów,
- 2 czerwone papryki,
- 1 średniej wielkości cebula,
- garść (pół pęczka) natki pietruszki,
- kromka pieczywa pszennego (należy namoczyć ją w niewielkiej ilości wody),
- łyżka octu winnego,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2–3 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku,
- woda (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Pomidorowy chłodnik jest prosty i szybki w przygotowaniu. Myjemy wszystkie warzywa. Papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych, Następnie wystarczy wszystkie warzywa pokroić (niekoniecznie w kostkę, kawałki mogą mieć różną wielkość i kształt), a następnie umieścić w dzbanie robota kuchennego. Miksujemy je przez kilka minut do momentu otrzymania masy o gładkiej konsystencji.
Następnie dodajemy namoczony chleb (bez skórki), oliwę i ocet winny. Miksujemy wszystkie składniki jeszcze przez 2 minuty. Jeżeli gazpacho jest zbyt gęste, można dodać trochę wody. Przyprawiamy je do smaku wedle preferencji solą i pieprzem. Odstawiamy do schłodzenia w lodówce. Zupę można podawać z grzankami lub tostami.
Gazpacho — wartość odżywcza
Wartość odżywcza w 100 g zupy
- wartość energetyczna — 18 kcal
- tłuszcz — 0,1 g
- białko — 2,9 g
- błonnik — 0,2 g
- cukry — 0,6 g
- węglowodany — 1,6 g
- witaminy: A, B6, B12 i D
- minerały: sód, potas, żelazo, magnez i wapń
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze