Szparagi – dlaczego warto jeść je na diecie?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 11 komentarzySezon na szparagi trwa. Chociaż coraz więcej mówi się o ich wszechstronnych korzyściach dla zdrowia, wiele osób wciąż nie do końca wie, co z nimi zrobić. Jak je zatem podawać i dlaczego warto zajadać się nimi na diecie?
Szparagi są niskokaloryczne (w 100 g jest tylko 18 kcal), a przy tym kryją w sobie spore pokłady białka. Znajdują się w nich cenne witaminy i składniki mineralne, tj. potas, magnez, fosfor, selen, żelazo.
Zdrowotne właściwości szparagów
Szparagi oddziałują korzystnie na układ krwionośny — zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych. Mają też dobroczynny wpływ na układ pokarmowy – regulują pracę jelit, za co odpowiada kryjący się w nich błonnik.
W szparagach znajduje się niewielka ilość sodu, więc po te pędy te spokojnie mogą sięgać osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami krążenia.
Ponadto to popularne warzywo działa moczopędnie i doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Naturalny detoks można sobie zafundować pijąc wodę, w której gotowały się szparagi.
Z czym "to" się je?
W sklepach powszechnie dostępne są dwie najpopularniejsze odmiany szparagów – biała (uprawiana głównie w Wielkopolsce) i zielona. Najrzadziej w Polsce spotykane są te fioletowe, które znaleźć można głównie we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.
Szparagi przez wiele osób uważane są za produkt wykwintny, warto jednak nieco je udomowić i wprowadzić do codziennego menu (zwłaszcza, że obecnie trwa sezon na te warzywa). Można z nich przygotować pyszną i pożywną zupę (np. o kremowej konsystencji), doskonale smakują również jako przystawka lub dodatek do dania głównego.
Smakowo dobrze komponują się z ziołami, np. z tymiankiem, jak również z sosami (beszamelowym, musztardowym, holenderskim). We Francji podaje się je z sosem przygotowanym na bazie białego wina, w Polsce – z bułką tartą zarumienioną na maśle.
Sztuka kupowania szparagów
Aby w pełni wykorzystać walory smakowe szparagów, podczas zakupów należy pokierować się kilkoma zasadami. Oto one:
- wybieraj te, których łodygi są twarde, gładkie, pozbawione plam;
- szparagi najlepiej smakują, gdy są przyrządzone niedługo po zerwaniu, są bowiem nietrwałe; ich świeżość możesz nieco przedłużyć, przechowując je w lodówce (nie dłużej niż dwa dni);
- warzywo przechowuj ustawione pionowo w pojemniku z wodą i kostkami lodu;
- białe szparagi przed ugotowaniem należy obrać, zaczynając poniżej główki;
- pędy te gotuj w lekko osolonej wodzie w pozycji pionowej przez 10–15 minut (do miękkości).
Szparagi znane są od wieków. Wspominał o nich Adam Mickiewicz na kartach „Pana Tadeusza”. Są uznawane za jedno z bardziej wykwintnych warzyw, chociaż dostęp do nich nie jest ograniczony, a przygotowanie – bardzo proste. Są ponadto zdrowe i lekkostrawne, innymi słowy – idealne, gdy dbamy o sylwetkę i gdy lubimy smacznie zjeść.
Ten artykuł ma 11 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze