Sprawdzamy skład zdrowych chipsów. Kupisz je w wielu sklepach
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCo skrywają w sobie paczki zdrowych chipsów? Wysokobiałkowe chipsy o smaku zielonej cebulki i sera, suszone chipsy z topinambura oraz marchwi z curry i kurkumą, chipsy z soczewicy o smaku pomidora z bazylią, suszone chipsy z ziemniaka o smaku bekonu czy takie ze słodkiego ziemniaka z czosnkiem i jarmużem - wybraliśmy pięć paczek zdrowych tych smacznych przekąsek. Czym różnią się od zwykłych chipsów? Producenci piszą, że są niesmażone, niepieczone, nieprażone i bez substancji konserwujących. Niektóre mogą być spożywane przez wegan. Wszystkie polecane są dla osób na diecie. Czy ich skład jest zdrowy? Prześwietliliśmy go wraz z dietetykiem Joanną Stachowicz-Skałecką, autorką strony "Trenerka Zdrowej Diety".
Batat, czosnek i jarmuż
Sprawdziliśmy suszone czipsy ze słodkiego ziemniaka z czosnkiem i jarmużem, których producentem jest HBPA Group. Większość z nas kojarzy te czarne paczki. Swoim nazwiskiem firmuje je Anna Lewandowska.
- Bardzo dobry skład — taki, jak lubię najbardziej. Wszystko naturalne. Bez wzmacniaczy smaku, bez chemicznie brzmiących dodatków. To same warzywa i naturalne przyprawy. Właśnie tak powinniśmy jeść! — komentuje Joanna Stachowicz-Skałecka, dietetyk.
15 g porcji chipsów to tylko 51 kcal.
Jedynym minusem może być smak, przez niektóre nasze redakcyjne koleżanki uważany za niezachęcający do sięgnięcia po kolejnego chipsa.
Chipsy proteinowe o smaku zielonej cebulki i sera
Sprawdziliśmy też proteinowe chipsy o smaku zielonej cebulki i sera. Jak widzimy na zdjęciu, producent poleca je ze względu na wysoką zawartość białka, błonnika i brak GMO, konserwantów oraz glutaminianu sodu. Jedna porcja to tylko 90 kcal. A co w składzie?
- To produkt przetworzony. I tutaj przez ten fakt, tracę do nich zaufanie. Koncentrat białka sojowego i skrobia, czyli charakterystyczny biały proszek produkowany z ziemniaków i innych warzyw. Sama w sobie, spożywana w odpowiednich ilościach, ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Książkowy proces pozyskiwania skrobi nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jak to się odbywa w praktyce w danym zakładzie? Tego niestety już nie wiemy… — komentuje dietetyk.
Suszone chipsy z ziemniaka
Czas na suszone chipsy z ziemniaka o smaku smakowitego bekonu, które kupiłam w Biedronce. Porcja daje nam 95 kcal. Na opakowaniu czytamy, że do ich przygotowania nie użyto oleju.
- Zaletą tych chipsów jest to, że nie posiadają dodatku cukru czy innego jego zamiennika. Nie mamy w nich również oleju, co jest zdecydowanie na plus. Może skład nie jest idealny, ale myślę, że spokojnie raz na jakiś czas możemy po nie sięgnąć — wyjaśnia dietetyk.
Topinambur z marchewką
Czas na kolejną paczkę chipsów od Anny Lewandowskiej. Tym razem to suszony topinambur oraz marchewka z curry i kurkumą. "Dzięki innowacyjnej metodzie suszenia w niskiej temperaturze udało się zachować maksymalnie wysoką wartość odżywczą oraz uniknąć zastosowania tłuszczu" - czytamy na opakowaniu.
- Świetny skład. Na te chipsy możemy sobie bez obaw pozwolić, gdy mamy ochotę na zdrową przekąskę. To po prostu warzywa i dobrze dobrane przyprawy. Mamy tu kurkumę uznawaną za jedną z najzdrowszych przypraw na świecie. Połączenie jej z papryką potęguje jej działanie — wyjaśnia ekspertka.
Chipsy z mąki z soczewicy
Ostatnie chipsy, jakie sprawdziliśmy, pochodzą z mąki z soczewicy. Mają smak pomidora z bazylią i mogą być spożywane przez wegan. Porcja to ok. 186 kcal.
- Dla zdrowia naszych dzieci i osób starszych warto unikać potencjalnie niebezpiecznych lub do końca nie przebadanych dodatków. Do nich zaliczyłabym dekstrozę. Należy ona do cukrów prostych, której działanie podobne jest do glukozy — tłumaczy dietetyk.
Dodaje, że w przypadku nadmiernego spożycia, zwłaszcza u dzieci, może wywoływać bóle głowy i nadpobudliwość.
— Pamiętajmy, że dodatek dekstrozy znajdziemy nawet w herbatkach dla dzieci. Całkowite dzienne spożycie tego związku może być więc naprawdę wysokie. Jestem zdania, o ile jest to możliwe, by jednak eliminować ilość dekstrozy z dziennego menu — wyjaśnia.
Chęć na przekąski
Przyznajmy sami przed sobą — na pewno każdy z nas kilka razy w miesiącu ma ochotę na zjedzenie czegoś niezdrowego, o charakterystycznym słonym smaku. Porcja najbardziej popularnych chipsów, które znajdziemy w każdym supermarkecie wynosi 516 kcal. A jak wiemy, często na kilku garściach się nie kończy.
Może więc warto przerzucić się na coś zdrowszego? Prześwietlone przez nas składy nie są złe. Potwierdza to dietetyk. Raz na jakiś czas, jeżeli poczujemy ochotę na chipsy, wybierzmy tę zdrowszą wersję.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze