Zdrowe przekąski – które wybrać?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzZdrowe przekąski powinny być niskokaloryczne, dostarczać witamin i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nietuczące przekąski to na przykład marchew, jabłka, wafle ryżowe i jogurt naturalny. Ziarna słonecznika i rodzynki należy jeść z umiarem, gdyż są kaloryczne.
Zdrowa dieta
W zdrowej diecie na odchudzanie nie ma miejsca na słodycze, które powodują, że stężenie glukozy we krwi najpierw szybko wzrasta, a potem gwałtownie spada. Słodkie produkty spożywcze zapewniają jedynie chwilowy wzrost energii, po którym najczęściej odnotowuje się senność. Z tego względu te wysokokaloryczne przekąski warto zastąpić zdrowymi.
Niskokaloryczne przekąski
Aż 90 proc. Polaków przyznaje, że podjada pomiędzy posiłkami. Zdrowy jadłospis zakłada spożywanie wartościowych produktów i unikanie przekąsek. Jeżeli nie możemy wyzbyć się tego zwyczaju, zamieńmy tuczące zakąski na zdrowe, które będą stanowiły źródło składników odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu.
Zdrowe przekąski to takie, które zawierają duże ilości białka i błonnika na odchudzanie (poprawia on metabolizm, dzięki czemu sprzyja spadkowi wagi ciała). Spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy gwarantuje uczucie sytości na dłużej. Dzięki temu nie odczuwamy potrzeby podjadania między posiłkami. W składzie zdrowych przekąsek powinny znajdować się witaminy i składniki odżywcze. Zadaniem przekąsek jest bowiem nie tylko zaspokojenie głodu, ale pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie organizmu.
W diecie odchudzającej można uwzględnić przekąski niskokaloryczne – zarówno słodkie, jak i słone. Pomiędzy posiłkami możemy zjadać warzywa i owoce na odchudzanie, m.in. marchewki i jabłka. Marchew jest źródłem beta-karotenu wykazującego działanie przeciwnowotworowe. Zawiera również witaminę A, która ma korzystny wpływ na wzrok. Ponadto marchew poprawia koloryt skóry. Warto włączyć ją do codziennej diety, ponieważ stymuluje procesy trawienne. Z kolei jabłka są bogate w błonnik pokarmowy. Gwarantują poczucie sytości i usprawniają trawienie. Powinniśmy zjadać jabłka łącznie ze skórką, ponieważ zawiera ona antyoksydanty, które przyczyniają się do eliminowania z organizmu substancji toksycznych. Co więcej, jabłka – dzięki zawartości wapnia i krzemu – wzmacniają włosy i paznokcie. Są źródłem flawonoidów, a zatem przeciwdziałają rozwojowi chorób nowotworowych.
W jadłospisie diety odchudzającej powinien znaleźć się jogurt naturalny (jogurty owocowe zawierają dużo cukru, aromaty i barwniki). Warto czytać etykiety tych produktów w poszukiwaniu bakterii kwasu mlekowego, które mają pozytywny wpływ na mikroflorę jelit. Ponadto jogurty przeciwdziałają dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, a więc biegunkom i zaparciom.
Zdrową przekąską są ziarna słonecznika, który jest źródłem białka, magnezu, cynku i witaminy E. Jedzenie tych ziaren wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i ułatwia skoncentrowanie się. Warto pamiętać, by nie spożywać ziaren słonecznika w nadmiarze, gdyż są kaloryczne.
Jako przekąskę między posiłkami należy wybierać produkty niskokaloryczne, na przykład wafle ryżowe. Są one źródłem błonnika i magnezu. Osoby na diecie odchudzającej mogą wykorzystywać wafle ryżowe jako alternatywę dla pieczywa.
Rodzynki pomagają łagodzić dolegliwości związane z zaparciami i wzdęciami. Spożywanie suszonych winogron dostarcza organizmowi wapnia, co zapobiega osteoporozie. Ponadto zmniejszają poziom cholesterolu ze względu na zawartość polifenoli. Warto je zjadać z umiarem, ponieważ są kaloryczne.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze