Siemię lniane - przeciwwskazania? Praktycznie brak. Co stanie się z twoim ciałem, gdy codziennie będziesz pić siemię lniane?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuSiemię lniane to szarobrązowe, płaskie ziarenka o długości 2-3 mm. Są niepozorne, ale mają wielką moc. Zawierają związki śluzowe, białko, witaminę E i sterole. Dostarczają też soli mineralnych i enzymów. Wykazują właściwości prozdrowotne i mają pozytywny wpływ na ogólną kondycję naszego ciała. Siemię lniane - przeciwwskazania? Sprawdź, kto powinien skonsultować się z lekarzem.
Kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem?
Ziarna lnu można zaparzyć (powstaje wtedy gęsta zawiesina) albo wykonać z nich olej. Dostępne są też w postaci sproszkowanej.
Przygotujemy siemię lniane do picia, zalewając szklanką wrzątku jedną łyżkę ziaren. Musimy odczekać ok. 15 minut. Po tym czasie jest gotowe do spożycia.
Czy siemię lniane można pić na noc? Zdecydowanie. Siemię lniane na noc to dobry pomysł. Dla uzyskania najlepszych efektów powinniśmy je pić dwa razy dziennie — po pół szklanki. Najpierw rano — najlepsze jest picie siemienia lnianego na czczo. Później zaś wieczorem.
Siemię lniane — przeciwwskazania
Kto przed spożyciem siemienia lnianego powinien skonsultować się z lekarzem? Niektóre źródła zalecają to kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, a także osobom z chorobami autoimmunologicznymi jelit.
Siemię lniane efekty
Sprawdź, co się stanie, jeśli każdego dnia będziesz pić siemię lniane.
Dolegliwości układu pokarmowego znikną
Pijąc zawiesinę z siemienia lnianego, zapomnimy o zaparciach i chorobie wrzodowej. Powleka ono błony śluzowe organów wewnętrznych (m.in. dwunastnicy i żołądka), stanowiąc warstwę ochronną przed działaniem kwasu solnego. W ten sposób osłania je i zmniejsza stany zapalne.
Zobacz też: Olej lniany na odchudzanie. Dieta dr Budwig w praktyce
Ponadto po namoczeniu siemienia lnianego w wodzie i rozdrobnieniu można je stosować jako łagodny środek o działaniu przeczyszczającym.
Szybciej schudniesz
Napój z siemienia lnianego powinien zagościć w menu osób na diecie odchudzającej. Zawiesina ta wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu. Dzięki temu nie mamy ochoty podjadać pomiędzy posiłkami i w ten sposób unikamy nadmiaru kalorii. Ponadto siemię lniane pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi, z którym osoby borykające się z nadwagą nierzadko mają problem.
Pamiętajmy jednak, że spadek wagi ciała możemy uzyskać, działając trzytorowo, tzn.: stosując racjonalną dietę, regularnie ćwicząc i pijąc siemię lniane. Alternatywą dla odwaru z tych ziaren jest olej — możemy dodawać do potraw 2 łyżki tego tłuszczu roślinnego.
Będziesz cieszyć się piękną skórą i włosami
Ziarna lnu skutecznie nawilżają skórę, a dzięki obecności w ich składzie witaminy E poprawiają jej elastyczność. W tym celu możemy nie tylko pić siemię lniane, ale też stosować je zewnętrznie w postaci oleju.
Warto go aplikować na skórę ciała i twarzy, skalp i włosy. W efekcie cera będzie zmatowiona (siemię lniane i kosmetyki, które je zawierają, kontrolują wydzielanie sebum). Poza tym będzie chroniona przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Tłuszcz ten sprawi, że nasze kosmyki będą miękkie. Zadba też o prawidłowy poziom ich nawilżenia.
Zobacz też: Zdrowe produkty spożywcze o działaniu anti-aging
Ponadto zaleca się stosować siemię lniane w przypadku chorób skórnych. Pomoże na wypadek oparzenia i odmrożenia. Olej znacznie przyspiesza odbudowę skóry. Świetnie działa na popękany i łuszczący się naskórek.
W przypadku czyraków, łuszczycy czy półpaśca można przemywać skórę naparem z siemienia lnianego. Żeby go przygotować, musimy zalać łyżkę ziaren szklanką wrzątku i odstawić na kwadrans pod przykryciem. Gdy ostygnie, możemy go aplikować na skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze