Co się stanie z twoim ciałem, gdy przytyjesz 5 kilogramów?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWedług Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarskiego nawet kilka kilogramów więcej może mieć wpływ na rozwój wielu schorzeń. Mowa o niebezpiecznych chorobach przewlekłych, które znacznie utrudniają życie. Jak większa masa ciała wpłynie na twoje samopoczucie? Do czego doprowadzi wzrost masy ciała? Sprawdźmy, co się stanie z twoim ciałem, gdy przytyjesz 5 kilogramów.
Choroby układu krążenia
Tematem tycia i jego konsekwencjami zajęli się naukowcy z Harvard Medical School. Eksperci śledzili wagę i stan zdrowia wybranej grupy. Korzystano także z rejestrów medycznych.
W testach wzięło udział 93 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn. U osób, które w okresie badania przytyły 5 kg, częściej występowało nadciśnienie, choroby układu krążenia. Zdarzały się też nowotwory.
Im więcej badany przytył na przestrzeni lat, tym większe było ryzyko wystąpienia chorób. U osób, które przybrały na wadze ok. 10 kilogramów, pojawiała się zaćma oraz problemy ze stawami.
Brak energii
Tyjemy nie tylko dlatego, że zbyt dużo jemy. Kilogramy pojawiają się także z powodu braku ruchu. Gdy kiedyś często chodziliśmy na siłownię, a teraz tego nie robimy, organizm doznaje szoku.
Już w pierwszym tygodniu zmniejszonej aktywności fizycznej nasze włókna mięśniowe zaczynają się kurczyć. Wtedy magazynujemy więcej wody. Spada też wytrzymałość, pojawiają się problemy z wchodzeniem po schodach czy szybkim marszem. Pocimy się, mamy trudności ze złapaniem oddechu.
Mogą też puchnąć nasze kostki. Wydaje się, że pięć kilogramów to mało? Zrzucenie ich będzie wymagało wiele pracy i wysiłku.
Cukrzyca i depresja
Wzrost masy ciała to skutek rozrastania się tkanki tłuszczowej. Nasza przemiana materii wówczas bardzo spowalnia.
Rezultatem nie jest jednak tylko wyższy wskaźnik na wadze. Wraz z pięcioma kilogramami pojawia się coś jeszcze — podatność na depresję. Czujemy się ociężali, nieatrakcyjni, a co za tym idzie — smutni. Nie cieszy nas aktywność fizyczna, którą kiedyś tak chętnie podejmowaliśmy.
Dodatkowe kilogramy łączą się też ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na cukrzycę typu 2. To efekt zmiany diety i braku ruchu.
Problemy z płodnością
Planujesz zajść w ciążę? Możesz mieć z tym problem. Nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na płodność — zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Produkuje ona bowiem substancje, które prowadzą np. do insulinooporności. Dolegliwość ta zaburza pracę jajników. W rezultacie pojawiają się nieregularne (często bezowulacyjne) cykle, cysty czy wzmożona produkcja testosteronu.
Jak nadprogramowe kilogramy wpływają na mężczyzn? Mogą wystąpić u nich problemy z erekcją oraz zaburzenia jakości spermy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze