Duży brzuch - przyczyny. Wygląd brzucha może świadczyć o konkretnej chorobie
ANNA KRZPIET • dawno temu • 2 komentarzeZauważyłeś, że nie każdy wystający brzuch wygląda tak samo? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właśnie twój wygląda w ten sposób? Okazuje się, że kształt brzucha zależy nie tylko od genów, przyzwyczajeń i żywienia. Jeśli spostrzegłeś u siebie duży brzuch, przyczyny tego mogą być różne. Bardzo często na jego wygląd mają wpływ również choroby. Sprawdź, jakie są rodzaje brzucha i z jakimi dolegliwościami może być to powiązane.
Brzuch glukozowy
Glukozowy brzuch charakteryzuje się okrągłym kształtem. Jest to odstający brzuch z przodu. Nadmiar tłuszczu omija tutaj biodra i uda. Posiadacz takiego brzucha najczęściej ma do czynienia również z tłuszczem trzewnym, który wypycha ściany brzucha do przodu i osadza się na narządach wewnętrznych.
Za taki kształt odpowiada nadmierna ilość cukrów rafinowanych w organizmie lub spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Alkohol regularnie spożywany spowalnia metabolizm nawet do 70 proc.
Brzuch nerwowy
Brzuch nerwowy to wystający brzuch z przodu, miękki, pozbawiony jędrności i tworzący wałki zwisające tuż nad spodniami. To znak, że posiadacz takiego brzucha bardzo często jest zestresowany. Wszystko przez to, że pod wpływem stresu wytwarzany jest kortyzol, który uwalnia we krwi duże ilości cukru.
Przyczynę tego mechanizmu można znaleźć w procesie ewolucji. W sytuacji zagrożenia potrzebny był bowiem dodatkowy zastrzyk energii, który pozwolił na szybką ucieczkę lub walkę.
Ciało potrzebuje wysiłku, gdy ciało go nie otrzyma, niespożytkowana energia zaczyna odkładać się w postaci tłuszczu. Jeśli żyjesz w stresie i zauważysz u siebie taki kształt brzucha, koniecznie zacznij korzystać z różnych technik relaksacyjnych.
Brzuch tarczycowy
Gruby brzuch może być przyczyną niedoczynności tarczycy. Gruczołu, który jest odpowiedzialny za metabolizm. Przy niedoczynności organizm nie jest w stanie spalić wszystkich spożywanych kalorii. Przez to zaczyna je przechowywać i rozkładać w organizmie, jak tłuszcz – w szczególności w okolicach brzucha.
Według statystyk co czwarta kobieta w powyżej 60. roku życia ma nieodpowiednią ilość tyroksyny w organizmie. To może powodować również zaparcia i zmęczenie. Należy pamiętać jednak, że problemy tarczycowe mogą mieć zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku.
Szacuje się, że z niedoczynnością tarczycy zmaga się ponad 30 mln kobiet i 15 mln mężczyzn na całym świecie.
Brzuch gruszka
Typ gruszki charakteryzuje się odkładaniem tłuszczu głównie w okolicach bioder. Dodatkowo pojawia się również w okolicach ud i pośladków. Bardzo często jest przyczyną zaburzeń hormonalnych, a w szczególności zbyt dużą ilością estrogenu.
U kobiet przyczyną może być również endometrioza. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej zgłosić się na badania do ginekologa.
Brzuch wzdęty
Brzuch wzdęty jest twardy, odstający i trudny do wciągnięcia. W czasie dotyku ma się wrażenie, że wewnątrz znajduje się balon. Najczęściej wydęty brzuch pojawia się po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów, które następnie przez długi czas zalegają w układzie pokarmowym.
W tym czasie zachodzi nadmierna fermentacja prowadząca do powstawania gazów, które po prostu wypychają brzuch. W celu pozbycia się wzdęcia należy zmienić swoją dietę na bardziej lekkostrawną, ograniczyć produkty wzdymające, a także zbyt duże ilości błonnika.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze