Dieta przed kolonoskopią - zasady, jadłospis, przepisy, efekty
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKolonoskopia to badanie jelita grubego, pozwalające wykryć zmiany chorobowe. Jednak żeby kamera endoskopu mogła wszystko dobrze zobaczyć, jelita powinny być odpowiednio oczyszczone przed badaniem. W tym celu stosuje się specjalny jadłospis, którego przepisy w ostatni dzień przed kolonoskopią przewidują jedynie płynną dietę.
Dieta przed kolonoskopią – efekty
Przed kolonoskopią należy oczyścić jelita z wszelkich resztek pokarmu, które mogą zaburzać obraz endoskopu. W tym celu potrzebne jest stosowanie diety lekkostrawnej, którą najlepiej rozpocząć na tydzień przed badaniem. Nie musi być to jeszcze dieta bardzo restrykcyjna, ale na tym etapie warto zrezygnować z produktów zawierających żelazo. Należy też zwrócić uwagę, aby nie spożywać żadnych pestek i ziaren, ponieważ potrafią one nawet ponad tydzień przebywać w przewodzie pokarmowym.
Dieta przed kolonoskopią — zasady
Na 3–4 dni przed badaniem należy wprowadzić kolejne ograniczenia, polegające na wykluczeniu surowych warzyw oraz owoców, które zawierają w sobie choćby małe pestki. Trzeba zatem wystrzegać się pomidorów, ogórków, malin, porzeczek, truskawek, winogron, porzeczek, kiwi czy innych tego typu produktów. Na diecie przed kolonoskopią nie powinniśmy jeść też żadnych przetworów z takich owoców i warzyw.
Całkowitemu wykluczeniu z diety ulega też pieczywo z ziarnami (np. słonecznikiem czy makiem). Warto też pamiętać, aby na tym etapie diety nie spożywać czerwonych buraków, ponieważ ich intensywny kolor może wpływać na obraz błony śluzowej jelita.
Ostatnie dwa dni przed badaniem to tzw. dieta ubogoresztkowa, która polega na spożywaniu produktów z bardzo niską zawartością błonnika. Błonnik bowiem odkłada się w przewodzie pokarmowym, zatem jego obecność w jelitach przed kolonoskopią nie jest wskazana.
Produkty, które można w tym okresie spożywać, to białe pieczywo, ryż, biały makaron, kleik, kisiel, bulion, a także gotowane chude mięso oraz ryby (również z możliwie jak najmniejszą ilością tłuszczu).
Dieta w ostatni dzień przed kolonoskopią powinna składać się jedynie z produktów płynnych, czyli kisielu czy przecedzonego bulionu.
Dieta przed kolonoskopią – jadłospis
Jadłospis diety przed kolonoskopią zmienia się w zależności od tego, ile dni zostało nam do badania. Na początku możemy bowiem jeść w miarę normalnie, ale z każdym dniem należy jeść coraz bardziej lekkostrawnie i unikać wszelkich pestek. Warto jednak pamiętać, że jeśli chorujemy również na inne choroby (np. cukrzycę), powinniśmy się skonsultować ze swoim lekarzem.
Dzień przed kolonoskopią
Śniadanie: bułka pszenna z plastrem chudej wędliny oraz ugotowane jajko
Obiad: ciepły, przecedzony bulion
Kolacja: kisiel
Dzień badania
Na cztery godziny przed samą kolonoskopią nie można nic jeść ani pić. Wcześniej dozwolone jest jednak picie napojów, takich jak: woda niegazowana, słaba herbata bez fusów czy też klarowny kompot. Przed samym badaniem możliwe jest jedynie ssanie landrynek.
Po kolonoskopii
Bezpośrednio po kolonoskopii warto wstrzymać się z jedzeniem przez dwie godziny. Później można już jeść normalne posiłki, ale zaleca się, aby były to dania lekkostrawne, spożywane w małych porcjach, ale regularnie. Dzięki temu poprawi się perystaltyka jelit, które będą gotowe na potrawy bardziej ciężkostrawne.
Dieta przed kolonoskopią — przepisy
Bulion warzywny. Do garnka wkładamy obrane i pokrojone na duże kawałki warzywa: marchewkę, korzeń pietruszki, seler oraz oczyszczony por. Można dodać też kapustę, opaloną cebulę, sól, pieprz i ziele angielskie. Całość należy zalać wodą i gotować na małym ogniu przez co najmniej półtorej godziny. Gotowy bulion należy odcedzić przez sitko.
Kisiel. Do garnka wkładamy dowolne ulubione owoce (np. wydrylowane wiśnie) i zalewamy wodą i gotujemy przez dwie minuty. Proporcje między owocami a wodą powinny wyglądać następująco: 4 szklanki owoców – 5 szklanek zimnej wody. Następnie w kolejnej szklance zimnej wody rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną i tak uzyskany zaczyn dodajemy do garnka z wrzącymi owocami. Jeśli kisiel nie będzie wystarczająco gęsty, można znów rozprowadzić mąkę ziemniaczaną w małej ilości wody i znów dodać do garnka.
Jakub Ruźniak
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze