Pięć zaskakujących przyczyn spowolnionego metabolizmu. Spowolniony metabolizm - przyczyny
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temuMetabolizm to procesy reakcji biochemicznych i towarzyszące im przemiany energii zachodzące w komórkach żywych. Inaczej mówiąc, to przemiana materii. Im wolniejszy metabolizm, tym mniej spalonych kalorii. Co powoduje spowolnienie metabolizmu? Oto pięć zaskakujących przyczyn spowolnionego metabolizmu.
Chcesz stracić tłuszcz? Obniż temperaturę. Uczestnicy badania, którzy spali w niespełna 19 stopniach Celsjusza, podwoili ilość brązowego tłuszczu, który lepiej spala dostarczone do organizmu kalorie niż jakiekolwiek suplementy odchudzające. Naukowcy z National Institute of Health wykazali, że brązowy tłuszcz staje się bardziej aktywny w niższych temperaturach, ponieważ wtedy pobudza nasz organizm do wytwarzania ciepła. Im więcej aktywnego brązowego tłuszczu w twoim organizmie, tym więcej kalorii spalisz w ciągu dnia.
Spowolniony metabolizm — przyczyny
Unikasz nabiału
Mięśnie są kluczem do tego, by utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McMaster wynika, że kobiety, które spożywają od 3 do 7 porcji nabiału dziennie, tracą więcej tłuszczu i zyskują więcej masy mięśniowej niż te, które unikają produktów mlecznych.
Okazuje się, że nabiał dostarcza serwatki i kazeiny. Białka serwatkowe zwiększają syntezę białek, co pomaga budować mięśnie, natomiast kazeina zatrzymuje rozpad białek i utrzymuje niski poziom tłuszczu w organizmie. Warto więc codziennie zadbać o porcję jogurtu, sera i mleka.
Unikasz węglowodanów
To prawda, że badania potwierdziły, iż dieta niskowęglowodanowa sprawdza się lepiej niż dieta niskotłuszczowa. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie usunąć węglowodany z naszego menu, zwłaszcza jeśli regularnie ćwiczymy. Podczas aktywności mięśnie domagają się glikogenu zmagazynowanego w organizmie.
Jeśli nie spożywamy ich w odpowiedniej ilości, stężenie glikogenu będzie zbyt niskie, a nasze ciało nie będzie miało siły na intensywny trening. W rezultacie spalimy mniej kalorii. Spożywajmy więc porcję węglowodanów w postaci płatków owsianych, brązowego ryżu lub słodkich ziemniaków.
Zbyt szybko ćwiczysz
Ćwiczenia na siłowni to świetny sposób, aby budować mięśnie. Jednak wykonywanie zbyt szybkich powtórzeń powoduje utratę szansy na uzyskanie korzyści związanych z przyspieszeniem metabolizmu. Szybkie ruchy są bardziej szkodliwe dla mięśni, dlatego wymagają więcej wysiłku od ciała, aby naprawić uszkodzenia.
Naukowcy z Grecji udowodnili, że kobiety, które wykonywały jeden trening siłowy w tygodniu oparty na intensywnych, ale niezbyt szybkich powtórzeniach, zwiększyły wydatki na energię o 5 proc. i spaliły 9 proc. więcej tłuszczu już po ośmiu tygodniach takich ćwiczeń.
Uważasz, że podjadanie jest złe
Zamiast sięgać po niskokaloryczne ciastka ryżowe, powróć do podgryzania orzechów w ciągu dnia. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach włoskich mogą zwiększać aktywność niektórych genów, które kontrolują spalanie tłuszczu. Najlepszą ilością będzie zjedzenie kilku dziennie.
Zobacz też: Migdały – idealne orzechy dla osób na diecie
Trenujesz w złym czasie
Światło dzienne jest niezbędne dla utrzymania prawidłowego metabolizmu, dlatego na jogging lub spacer warto wybrać się rano. Okazuje się, że ludzie, którzy chłoną jak najwięcej światła słonecznego na początku dnia, mają niższe BMI niż ci, którzy wychodzą na dwór dopiero w południe.
Poranne światło słoneczne może pomóc wyregulować twój dobowy rytm, który kontroluje funkcje organizmu, m.in. to, ile spać, ile spożyć jedzenia i ile spalić energii. Dba więc o wszystkie składniki potrzebne do utrzymania prawidłowego metabolizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze