Pomysły na wykorzystanie chia w menu na utratę wagi - jak wykorzystać nasiona chia?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzJak wykorzystać nasiona chia i wprowadzić je do diety na odchudzanie? Można je wykorzystać do przygotowania domowego popcornu. Chia mogą stanowić również alternatywę dla grzanek do sałatki lub dodatek do zupy. Dlaczego warto je jeść? Ile kalorii ma łyżka nasion chia? Sprawdź.
Nasiona chia — utrata wagi, nasiona chia — charakterystyka
Niewielkie nasiona chia (szałwii hiszpańskiej) dostarczają aż 88,5 proc. kwasów tłuszczowych nienasyconych (w tym 60 proc. NNKT: kwasów omega 6 i omega 3 — tych ostatnich więcej niż łosoś atlantycki), a także składników mineralnych, takich jak wapń (więcej niż mleko), fosfor, potas, żelazo (więcej niż szpinak) i magnez.
Porcja 100 gramów nasion chia zawiera 16,5 gramów pełnowartościowego białka i 34 gramy rozpuszczalnego błonnika regulującego trawienie i spowalniającego wchłanianie glukozy (co niemal w 100 proc. pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik). Dostarczają 486 kcal (w 100 g). Zatem łyżka (ok. 10 g) nasion chia dostarczy niespełna 49 kcal.
Chia zawierają lignany, antyoksydanty, odpowiedzialne za regulowanie poziomu hormonów płciowych w organizmie.
Zobacz też: Dlaczego warto jeść nasiona chia?
Ze względu na to, że po połączeniu z wodą te niewielkie podłużne ziarenka pęcznieją (tak jak siemię lniane; mogą nawet 10-krotnie zwiększyć swoją objętość w cieczy), skutecznie wypełniają żołądek, dzięki czemu nie odczuwamy głodu przez długi czas i nie mamy ochoty na przekąski. Nasiona chia sprawiają, że każdy posiłek, którego dodatek stanowią, jest bardziej sycący.
Zobacz też: Chia nasion czar
Właściwości prozdrowotne nasion chia:
- zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi (dzięki zawartości kwasu ALA),
- poprawiają pracę mózgu: pamięć i koncentrację uwagi,
- wspomagają układ nerwowy — działają uspokajająco,
- zapobiegają schorzeniom serca i nadciśnieniu,
- usprawniają pracę układu pokarmowego: pobudzają perystaltykę jelit i wspomagają trawienie,
- zapobiegają cukrzycy typu 2.
Popcorn z chia
Jeżeli smak tradycyjnego popcornu nieco nam się znudził i szukamy alternatywy, możemy przygotować dietetyczną wersję tej przekąski z dodatkiem nasion chia. Z podanych poniżej porcji składników przygotujemy popcorn dla ośmiu osób.
Czas wykonania wynosi zaledwie pięć minut. Popcorn z chia to przekąska wolna od pszenicy, ale może zawierać śladowe ilości glutenu.
Zobacz też: Chipsy z warzyw — pomysł na zdrową przekąskę
Lista składników:
- ½ szklanki popcornu,
- ¼ szklanki roztopionego masła (dietetycy dopuszczają możliwość spożywania masła na diecie, ale w umiarkowanych ilościach),
- 2 łyżeczki ostrego sosu,
- skórka starta z limonki,
- łyżka nasion chia,
- łyżeczka soli.
Zobacz też: Przekąski do 100 kcal
Sposób przygotowania:
Ziarna popcornu wysypujemy na gorącą patelnię lub umieszczamy w mikrofalówce (na czas podany w instrukcji na opakowaniu). W tym czasie w naczyniu dokładnie łączymy roztopione masło i pikantny sos. W drugiej misce mieszamy skórkę z limonki, chia i sól.
Po uprażeniu popcornu polewamy go masłem o ostrym smaku i posypujemy mieszanką z chia. Dokładnie mieszamy. Gotowe!
Chia jako dodatek do zupy
Jeżeli lubimy jeść zupy o konsystencji kremu, możemy udekorować je nasionami chia (przygotowując krem ze słodkich ziemniaków, warto dodać też ser feta).
Wówczas połączenie czegoś chrupiącego i słonego sprawi, że prosta zupa wyda się wykwintnym restauracyjnym daniem. Ponadto nasiona chia spowodują, że posiłek będzie bardziej sycący. Jak przygotować zupę-krem z batatów z dodatkiem chia?
Zobacz też: Zupa krem z brokułów i sera pleśniowego
Lista składników:
- 400 gramów batatów (pokrojonych w kostkę),
- kawałek selera,
- cebula,
- łyżka oleju kokosowego,
- łyżka startego imbiru,
- ząbek czosnku,
- pół litra bulionu drobiowego lub warzywnego,
- szczypta przypraw: soli morskiej, pieprzu czarnego i cayenne, kurkumy,
- kilka kropel soku z pomarańczy.
Sposób przygotowania:
Na rozgrzanym oleju kokosowym krótko smażymy poszatkowaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy imbir. Następnie garnek wypełniamy bulionem, wrzucamy bataty i kawałek selera. Przyprawiamy. Gotujemy około kwadransa pod przykryciem. Po tym czasie dorzucamy zawartość patelni. Wszystkie składniki miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Zupę serwujemy skropioną sokiem z pomarańczy i posypaną nasionami chia.
Chia zamiast grzanek do sałatki
Chociaż grzanki dodają sałatce warzywnej chrupkości i sprawiają, że jest bardziej sycąca, to są źródłem niezdrowych tłuszczów (zazwyczaj przygotowujemy je na patelni z dodatkiem oleju).
Zobacz też: Chemia na talerzu, czyli o kwasach i zasadach w codziennej diecie
Nasiona chia to zdrowsza alternatywa, ponieważ dostarczają kubkom smakowym wrażeń bez nadmiaru kalorii, tłuszczów nasyconych i chemikaliów. Ponadto zdrowe tłuszcze, które zawierają, pomagają organizmowi wchłonąć witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (te, których dostarczają warzywa). Łyżkę chia dodajemy do sałatki tuż przed jej zjedzeniem.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze