Co to jest kalistenika?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeAlternatywą dla treningu na siłowni są ćwiczenia kalisteniczne. Trening siłowy z wykorzystaniem masy własnego ciała jest rekomendowany osobom, które chcą poprawić koordynację ruchową i wzmocnić mięśnie ciała. Jakie ćwiczenia wchodzą w skład treningu kalistenicznego?
Czym jest kalistenika?
Istotą kalisteniki (treningu siłowego) jest wykorzystanie masy własnego ciała bez konieczności używania przyrządów do ćwiczeń. Bardzo często tę aktywność fizyczną łączy się z ćwiczeniami rozciągającymi. Trening siłowy znany był już w starożytności, choć nazwa „kalistenika” po raz pierwszy pojawiła się dopiero w XIX wieku.
Przykładowe ćwiczenia kalisteniczne
Wśród ćwiczeń wykorzystujących ciężar ciała człowieka wymienia się:
- pompki klasyczne, damskie, szerokie, z klaśnięciem lub na poręczach,
- mostek,
- podciąganie na drążku (nachwytem, podchwytem) lub stole (poziome do krawędzi stołu szeroki nachwyt),
- przysiady,
- wykroki,
- wspięcia na palce stóp,
- unoszenie bioder w leżeniu na plecach,
- superman – w pozycji leżącej na brzuchu ręce powinny być wyprostowane i ułożone nad głową, nogi złączone; następnie unosimy nogi i tułów; kontakt z podłożem mają jedynie biodra,
- deska,
- podskoki, wskoki, zeskoki,
- unoszenie nóg,
- ćwiczenia na mięśnie brzucha – brzuszki,
- dipy – pompki rzymskie na poręczach lub na krześle.
Na skuteczność tych ćwiczeń wpływa technika i regularność ich wykonywania. Nieprawidłowy trening stanowi przyczynę kontuzji i urazów. Ćwiczenia kalisteniczne powinna poprzedzić rozgrzewka.
Zaczynamy od prostych wariantów ruchów, z czasem je urozmaicając i podnosząc poziom trudności. Ćwiczenia wykonujemy w następujący sposób: jak najwięcej powtórzeń w określonym czasie lub określoną liczbę powtórzeń w jak najkrótszym czasie.
Zalety kalisteniki
Ćwiczenia kalisteniczne warto wykonywać, ponieważ:
- poprawiają zwinność,
- wspomagają koordynację ruchową,
- kształtują równowagę,
- wzmacniają i rzeźbią mięśnie ciała,
- pozytywnie oddziałują na układ krwionośny,
- można je wykonywać w dowolnym miejscu (w domu, w parku, na placu zabaw), wykorzystując powszechne przedmioty: krzesło lub stół,
- pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze – nie ma potrzeby uczęszczania na siłownię i kupna specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze