Ból mięśni – skąd się bierze?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuUciążliwy ból mięśni może uniemożliwić prawidłowe wykonywanie codziennych obowiązków oraz ograniczać jakość życia. Może być on wywołany przez wiele czynników. U wielu osób jest wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego lub urazu, jednak może on być również objawem przebytej infekcji. Co robić, gdy zażywanie zwykłych tabletek przeciwbólowych okazuje się nieskuteczne?
Bóle mięśni powstałe na skutek wysiłku
Ból mięśni w większości przypadków jest wynikiem nadmiernego wysiłku. Na ten rodzaj bólu dość często skarżą się między innymi sportowcy, którzy zbyt intensywnie ćwiczyli. Wyczerpujący trening siłowy może zakończyć się uszkodzeniem włókien mięśniowych. Ból potreningowy może być odczuwalny nawet przez kilka dni po ćwiczeniach.
Ten rodzaj bólu jest dość często mylony z zakwasami. Jednak ból, którego źródłem są zakwasy, czyli duże stężenie kwasu mlekowego w mięśniach, może być odczuwalny maksymalnie przez jedynie kilka godzin po treningu. Dość często popełnianym błędem przez osoby rozpoczynające ćwiczenia jest chęć szybkiego robienia postępów. Brak wcześniejszego przygotowania bardzo często kończy się groźnymi i bolesnymi kontuzjami. Właściwie prowadzony trening polega na stopniowaniu wysiłku. Ćwicząc, należy również pamiętać o rozgrzewce, której zadaniem jest przygotowanie mięśni do wysiłku.
Bóle mięśni powstałe w wyniku chorób
Dość często bóle mięśni są wynikiem powikłania choroby lub ostrego stanu zapalnego. Może do nich dojść również na skutek długotrwałego przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych, które uszkadzają komórki mięśniowe. Zazwyczaj ten rodzaj bólu mięśni nie cechuje się dużym natężeniem, lecz może bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
Bóle mięśni powstałe na skutek infekcji
Ból mięśni może być również objawem stanu zapalnego rozwijającego się w organizmie. Dość często taka sytuacja ma miejsce w przebiegu grypy lub przeziębienia, którym towarzyszy gorączka. Ból może pojawić się również w przypadku innych chorób, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów lub choroby nowotworowej kości. W tym przypadku jest on następstwem działania substancji zapalnych, które wraz z krwią przenikają do komórek mięśniowych.
Fibromialgia
Ból mięśni może również być objawem fibromialgii. Jest to choroba przewlekła objawiająca się nawracającymi bólami mięśni i stawów. Zazwyczaj towarzyszą jej również inne dolegliwości takie jak: sztywność ciała, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie oraz złe samopoczucie. U niektórych osób chorych na fibromialgię występują także zaparcia, zawroty głowy i biegunki. Niestety, diagnostyka tej choroby jest bardzo trudna z powodu ograniczonej wiedzy na jej temat.
Długo utrzymujący się ból mięśni wymaga odpowiednich badań i leczenia. Zaniechanie terapii może skutkować zaostrzeniem się objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze