7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit. Herbata na jelita
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu - z tymi objawami zmagamy się obecnie bardzo często. Powody są różne: dieta bogata w przetworzone produkty, siedzący tryb życia, brak warzyw i owoców w diecie. Problemy układu pokarmowego mogą być także spowodowane poważniejszymi zaburzeniami - nietolerancją glutenu, zespołem jelita drażliwego, a nawet nowotworami.
Oprócz badań kontrolnych pomocne będą zmiany w jadłospisie. Na początek należy sprawdzić, czy reakcji alergicznych nie wywołuje nabiał, gluten lub alkohol. Warto także zaopatrzyć się w produkty, dzięki którym oczyścimy jelita. Te w postaci sproszkowanej są szybciej trawione i wykorzystywane przez nasz organizm.
7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit
Matcha — herbata na jelita
Macha to mocno zmielona herbata zielona o dużej zawartości chlorofilu — zielonego barwnika wykazującego właściwości detoksykujące. Usuwa on z organizmu toksyczne substancje, tym samym oczyszczając jelita.
Matcha niszczy bakterie, podkręca metabolizm oraz wzmacnia układ immunologiczny. Jest źródłem przeciwutleniaczy — posiada ich 10 razy więcej niż zielona herbata. W jej składzie znajdziemy także błonnik, który ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Camu camu
Dobry wpływ na pracę jelit mają także sproszkowane owoce jagód camu camu. To źródło witaminy C — jedna ich porcja zawiera jej 60 razy więcej niż jedna pomarańcza. Camu camu wykazują także właściwości antywirusowe. Wspierają proces leczenia wielu infekcji: od przeziębienia po mononukleozę.
W jagodach znajduje się także seryna — aminokwas niezbędny w procesie trawienia. Napój ze sproszkowanych camu camu nie tylko oczyszcza jelita, ale i wspiera odchudzanie.
Zobacz też: Mikstura oczyszczająca jelita
Liście moringa
Moringa to drzewo rosnące na Hawajach, którego gałęzie wyglądają jak cienkie pałeczki z nasionami na ich końcach. Nazywane jest drzewem chrzanowym — i tak też smakuje. Właśnie dlatego jego strąki, korzenie i liście można jeść. Z nasion wyciska się także olej.
Proszek z liści Moringa jest pełen zdrowego białka. Zawiera aminokwasy niezbędne do prawidłowej pracy układu trawiennego. Pomaga w leczeniu biegunek, czerwonki czy przy zapaleniu jelita grubego. Najlepsze efekty przynosi picie napoju dwa-trzy razy dziennie.
Spożywcza ziemia okrzemkowa
Spożywcza ziemia okrzemkowa składa się z pancerzyków glonów jednokomórkowych. To bogactwo krzemu — minerału odpowiedzialnego za prawidłową budowę kości i naczyń krwionośnych. Optymalizuje ona również poziom cholesterolu we krwi, tym samym chroniąc serce przed różnego rodzaju chorobami.
Ta sproszkowana substancja usuwa z jelit wszystkie zanieczyszczenia. Niszczy pasożyty zalegające w układzie pokarmowym, które zaburzają pracę układu odpornościowego. Dzięki pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii, przyspiesza także spalanie. Rozpoczynamy od trzech gramów dziennie zmieszanych z wodą.
L-glutamina
L-glutamina jest jednym ze składników odżywczych, które regenerują uszkodzenia jelit. Leczy wrzody żołądka oraz chroni jelita przed urazami. Proszek z tej substancji polecany jest osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego i biegunkę. Wspiera również prawidłową pracę jelit.
Substancja przyspiesza metabolizm oraz oczyszcza. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza apetyt na słodycze oraz alkohol. Jej regularne stosowanie wspiera także wchłanianie substancji odżywczych przez organizm. Ciało jest w ten sposób nawilżone oraz chronione przed alergenami.
Żelatyna
Żelatyna rozpuszczona w wodzie i przyjmowana regularnie poprawia pracę układu pokarmowego. To oczyszczone białka pochodzące od zwierząt. Substancja zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego oraz regeneruje ściany żołądka.
Dostarcza białka, które jest niezbędne do budowy zdrowych kości i mięśni. Jest niskokaloryczna — nie zawiera tłuszczów ani węglowodanów.
Zobacz też: Żółty shot na lepsze trawienie
Kurkuma
Ostatnią, ale równie ważną substancją jest kurkuma - przyprawa znana z kuchni indyjskiej. Może być stosowana w leczeniu niestrawności, przy zapaleniu okrężnicy, wrzodach, hemoroidach oraz wzdęciach.
Okazuje się także, że kurkuma, dzięki zawartości fitochemikaliów, pobudza pęcherzyk żółciowy do szybszego trawienia. Jej regularne stosowanie przyczynia się w jelitach do lepszej wchłanialności zdrowych tłuszczów oraz witamin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze