Miód i cytryna na wątrobę, rumianek na wątrobę. Napój oczyszczający wątrobę
EWA RYCERZ • dawno temu • 2 komentarzeWątroba to największy organ w ciele ludzkim. U dorosłego człowieka waży ponad 1,5 kg, przy czym mózg około 1,3 kg, a serce - 0,5 kg. Dlaczego więc nie dbamy o nią tak starannie jak o inne narządy? Czas to zmienić! Poniżej dowiecie się, jak wpływają miód i cytryna na wątrobę czy rumianek na wątrobę. Pomożemy Wam w przyrządzeniu napoju oczyszczającego wątrobę.
Wątroba to nieustannie pracująca fabryka. To "kombinat metaboliczny”, który steruje pracą niemal całego organizmu. Gdyby dokładnie wyliczyć wszystkie pełnione przez wątrobę funkcje, wyszłoby ich około 500.
Oczyszczaj!
Niestety, większość z nas nie dba o wątrobę. Jako dowód można podać fakt stale rosnącej liczby chorych na WZW czy coraz liczniejsze problemy z cholesterolem i nadwagą. Tak, z tymi wszystkimi schorzeniami łączy się zaniedbanie wątroby.
Pomóc może regularne oczyszczanie. Wątroba bowiem reguluje poziom tłuszczów we krwi, oczyszcza ją, zmienia glukozę w cukier zapasowy – glikogen. Jednak przede wszystkim jest wielką oczyszczalnią organizmu z toksyn. Niewydolność i obciążenie wątroby prowadzi do nadprodukcji amoniaku i poważnym grozi zatruciem. Jak zatem odtruć wątrobę?
Oprócz racjonalnej diety, pij specjalnie przyrządzane napoje. Spożywane wieczorem, tuż przed snem, wspomogą jej pracę, wyregulują trawienie, złagodzą dolegliwości trawienne. Oto 5 mikstur, które wspomogą detoks.
Zobacz też: Sok oczyszczający wątrobę, którym należy rozpocząć odchudzanie
Rumianek na wątrobę — napar z rumianku
Naturalnie koi i wspomaga pracę wątroby. Zawarty w rumianku spiroeter ma działanie hamujące wydzielanie histaminy, serotoniny i bradykininy – czyli substancji, które wywołują stany zapalne. Natomiast flawonoidy i pochodne kumaryny rozkurczają drogi żółciowe. Napar z rumianku działa więc korzystnie na wątrobę. Ułatwia także trawienie.
Składniki:
- łyżka stołowa suszonych kwiatów rumianku (1 torebka),
- 1 szklanka wody (250 ml).
Przygotowanie:
Wodę gotujemy w garnku. Gdy zacznie wrzeć, wyłączamy i dodajemy kwiaty rumianku. Odstawiamy pod przykryciem na dziesięć minut. Po tym czasie przecedzamy i pijemy. Procedurę należy powtarzać przed około 10–14 dni.
Odwar z kocanki
Kocanka jest jednym z najczęściej polecanych ziół dla osób z problemami z wątrobą. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Picie naparów lub odwarów z zastosowaniem tego zioła wspomoże oczyszczanie wątroby – to zasługa flawonoidów. Oczyszczaniu organizmu z toksyn pomagają również właściwości moczopędne rośliny.
Składniki:
- 1 łyżka suszonej kocanki,
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Łyżkę suszonej kocanki zalej szklanką wody i doprowadź do wrzenia. Odstaw na do ostygnięcia i odcedź. Pij wieczorem 2–3 razy w tygodniu przez 3 tygodnie.
Zobacz też: Mikstura oczyszczająca wątrobę
Woda z cytryną na wątrobę — letnia woda z sokiem z cytryny
Cytryna to bomba prozdrowotna, zawierająca duże dawki witaminy C. Cytryna na wątrobę działa doskonale. Z jej pomocą oczyścimy wątrobę z nadmiaru tłuszczów, a także cały organizm z nierozpuszczalnych soli i śluzu. Owoc wspomaga pracę układu trawiennego, działa także moczopędnie. Wodę z sokiem z cytryny warto pić nie tylko rano, ale także wieczorem.
Składniki:
- 1 cytryna,
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Do szklanki wyciśnij sok z cytryny. Wodę podgrzej w garnku, ale jej nie gotuj. Gdy będzie wystarczająco ciepła – wlej sok i wymieszaj. Wypij. Powtarzaj czynność przez trzy tygodnie. Dla wzmocnienia efektu, możesz do wody dodać łyżeczkę miodu.
Imbir na wątrobę — napar z cytryny i imbiru
Imbir stosowany jest głównie w stanach przeziębieniowych. Korzeń zawiera mnóstwo witaminy C, która poprawia odporność, ale nie tylko. Już niewielka dawka imbiru w połączeniu z sokiem z cytryny może wspomóc pracę wątroby. A to dzięki właściwościom termogennym — zwiększa zużycie kalorii i eliminuje substancje toksyczne, które są wynikiem przemiany materii.
Składniki:
- 1 plasterek imbiru,
- pół cytryny,
- 1 szklanka wody,
- łyżeczka miodu – opcjonalnie.
Zobacz też: Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny
Przygotowanie:
W garnku zagotuj wodę z plasterkiem imbiru. Po ugotowaniu, do wody dodaj sok z cytryny i odstaw pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie wypij. Tak przyrządzony napój możesz pić 2–3 razy w tygodniu przez około miesiąc.
Napar z płatków owsianych
Płatki owsiane to bogactwo błonnika. Będą doskonałe dla osób, które chcą schudnąć lub poprawić pracę jelit. Zapewniają dobre samopoczucie i uczucie lekkości po posiłku. Oprócz tego, już niewielka ilość płatków owsianych zjedzona na kolację poprawia procesy trawienne, regulując pracę wątroby i wspomagając jej odtruwanie.
Składniki:
- 1 łyżka płatków owsianych (ok. 30 g),
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Płatki owsiane wsyp do garnka i zalej wodą tak, by poziom wody był o około 2 centymetry wyższy niż poziom płatków. Pozostaw na cały dzień. Po tym czasie płatki odcedź i zalej szklanką letniej wody. Zmiksuj. Do smaku możesz dodać miód lub pokrojony w drobne kawałki daktyle. Jeśli dodasz lodu – powstanie orzeźwiający drink idealny na letnie wieczory. Tak przyrządzony napój pij 3–4 razy w tygodniu przez 3 tygodnie.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze