Napój oczyszczający wątrobę - przepis Anny Lewandowskiej
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 9 komentarzyJeżeli wątroba jest zanieczyszczona, pracuje nieprawidłowo. W rezultacie takie procesy jak oczyszczanie krwi, wchłanianie białka czy regulowanie poziomu cholesterolu nie przebiegają tak, jak powinny. Możemy temu zapobiec, pijąc detoksykujący napój przygotowany m.in. z buraka, ale nie tylko. Jak działa kurkuma na oczyszczenie wątroby albo imbir na wątrobę? Poniżej znajdziesz przepis na napój oczyszczający wątrobę. Opracowała go Anna Lewandowska.
Wśród zdrowych nawyków, które pomagają zadbać o prawidłową kondycję wątroby, wymienia się picie dużych ilości wody, jedzenie nieprzetworzonej żywności, stosowanie ziół, takich jak ostropest plamisty. Warto też do codziennego jadłospisu włączyć dania i napoje ze składników o działaniu detoksykującym.
Jedną z takich propozycji jest oczyszczający napój z kurkumy, buraka czy imbiru. Poleca go znana trenerka i dietetyczka Anna Lewandowska.
Przepis na detoksykujący napój Anny Lewandowskiej
Lista składników:
- duży surowy burak,
- kawałek imbiru,
- pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy,
- pół łyżeczki soku z cytryny,
- 2 marchewki.
Sposób przygotowania:
Obieramy warzywa ze skórki. Wyciskamy z nich sok za pomocą sokowirówki. Dodajemy kurkumę i sok z cytryny. Mieszamy. Detoksykujący napój jest gotowy. Anna Lewandowska poleca pić go na czczo.
Właściwości składników soku
Buraki dostarczają witamin (C i E) i składników mineralnych (wapnia, magnezu, sodu i potasu). Są bogate w betainę, która odgrywa ważną rolę w oczyszczaniu wątroby (aktywizuje komórki tego organu do pracy). Zawierają też błonnik, dzięki któremu metale ciężkie i inne toksyny filtrowane przez wątrobę są absorbowane. W ten sposób są usuwane z organizmu, a nie wchłaniane. Ponadto warzywa te chronią wątrobę przed rozwojem choroby nowotworowej. Nie jest to bezpośredni efekt detoksykacji, ale sprawia ona, że organ ten pracuje bardziej wydajnie.
Imbir wykazuje działanie ochronne na wątrobę. Wspomaga jej pracę. Odtruwa ten organ wewnętrzny. Działa też żółciopędnie. Ponadto imbir reguluje procesy trawienne, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Przyprawa ta ma pozytywny wpływ na żołądek. Działa też przeciwobrzękowo, ponieważ obecny w niej olejek eteryczny ma właściwości moczopędne.
Substancje kurkumy działają ochronnie na komórki wątrobowe. Przyprawa ta wykazuje właściwości żółciopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Co ważne, jest to składnik wielu leków, które stosuje się w przypadku niewydolności i uszkodzenia wątroby. Nierzadko wykorzystuje się ją też w stanach zapalnych miąższu tego narządu.
Sok z cytryny działa oczyszczająco. Zawiera cytrynian — związek, który ma właściwości moczopędne i hamuje osadzanie się toksyn w organizmie. Umożliwia też usuwanie produktów ubocznych przemiany materii z jelit. Cytryna wzmaga produkcję enzymów przez wątrobę. W rezultacie organ ten pracuje intensywniej.
Marchew jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Ma właściwości przeciwpasożytnicze. Wpływa na regulację trawienia.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze