Lipodemia - to ona może odpowiadać za grube nogi. Lipodemia - ćwiczenia, dieta, masaż
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCzujesz się ociężale, a w lustrze widzisz, że twoje nogi są coraz bardziej tęgie? To może być lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy. Dlaczego występuje i jak sobie z nią radzić? Na tę dolegliwość nie pomoże zwykła dieta oczyszczająca. Leczyć lipodemię można specjalistyczną dietą czy masażami, pomocne mogą okazać się także ćwiczenia.
Lipodemia — kobiecy problem
Lipodemia, inaczej syndrom bolącego tłuszczu, częściej występuje u kobiet. Według szacunków zmaga się z nią ok. 11 proc. pań na świecie. Najczęściej nie zdają sobie sprawy z tej choroby. Dolegliwość objawia się symetrycznym gromadzeniem się tłuszczu w tkance podskórnej. Najczęściej są to nogi, biodra oraz okolice ramion.
Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyn powstawania lipodemii. Zdaniem niektórych lekarzy może być to jednak związane z genetyką. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jej występowania są też: zaburzenia hormonalne oraz problemy z przemianą białek i komórek z naczyń krwionośnych.
W rezultacie zamiast wracać do obiegu, kumulują się one w podskórnej tkance tłuszczowej. Właśnie dlatego lipodemia zazwyczaj mylona jest z nadwagą. Zła diagnoza może prowadzić do nasilenia się objawów. Oprócz uczucia ciężkości i obrzęków nóg, chory musi zmagać się też z bólami kończyn. Chcąc zrzucić kilogramy, często sięga po środki przeczyszczające bądź stosuje złą dietę. Efektem są zaburzenia odżywiania, takie jak: bulimia czy anoreksja.
Lipodemia nie zagraża życiu, jednak zdecydowanie pogarsza jego jakość. Może pojawić się nawet u młodych osób. Tylko szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pomogą. Efekty będą widoczne już po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji.
Najczęstsze symptomy
Dla lipodemii charakterystyczne są: symetryczny obrzęk nóg, bioder i ramion, tęgie nogi bez widocznych kostek i kolan, uciążliwy ból nóg, nadwrażliwość na każdy dotyk, częste pojawianie się krwiaków i uczucie zimnych nóg spowodowane złym ukrwieniem.
Pierwszym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są grudki w skórze wyczuwalne pod palcami. Guzki mogą być jedynym symptomem choroby w jej pierwszej fazie. W kolejnym stadium skóra staje się nierówna i nieco twardsza. Pojawia się obrzęk, w którym po naciśnięciu tworzy się dołek. Dodatkowo pacjent skarży się na dużą wrażliwość na dotyk.
Ostatni etap lipodemii charakteryzuje się wtórnym obrzękiem limfatycznym. Nieleczony może doprowadzić nawet do zdeformowania kończyn. Pod palcami nie czujemy już małych grudek, a guzki wielkości śliwki.
Jak leczyć? Lipodemia — dieta, lipodemia — masaż
W leczeniu lipodemii ważne jest wdrożenie specjalistycznej diety ułożonej przez dietetyka. Dieta przy lipodemii zakłada, że chorzy powinni sięgać po: tłuste ryby, olej kokosowy, brokuły, czosnek czy kakao.
Warto też wprowadzić drenaż limfatyczny, czyli ręczny masaż pobudzający układ krążenia. W sklepach medycznych można również znaleźć gumy piankowe do bandażowania kończyn.
Nowoczesna medycyna poleca także zabiegi z wykorzystaniem presoterapii. To wykonywany przez profesjonalistów masaż pod ciśnieniem, który usprawni krążenie limfy. Lekarze zalecają codzienną aktywność fizyczną - spacery, jazdę na rowerze czy nordic walking.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze