Ile można jeść bananów dziennie? Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWiększość z nas niechętnie sięga po banany. Są wysokokaloryczne i bardzo słodkie, przez co zwiększają masę naszego ciała. 100 g banana to 89 kcal. Jak się jednak okazuje, te żółte owoce mają też wiele zalet. Ile można jeść bananów dziennie? Odpowiadamy.
Zapewne zastanawiacie się, czy jedzenie bananów codziennie jest zdrowe, a przede wszystkim ile można jeść bananów codziennie.
Banany są źródłem potasu, ale nadmiar potasu może szkodzić organizmowi. Ile zatem owoców możemy spożyć każdego dnia? Według badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) dorośli powinni spożywać codziennie ok. 3500 mg potasu. Tymczasem przeciętny banan — ważący 125 g — zawiera 450 mg potasu. Oznacza to, że dorosła osoba może zjeść dziennie nawet 7,5 banana, a i tak nie przekroczy zalecanej dawki potasu.
Na co pomagają banany?
Już średniej wielkości banan doda nam energii, zwalczy zaparcia i poprawi humor. To bogactwo składników mineralnych i witamin, które są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Te owoce to prawdziwa bomba składników odżywczych. Zawierają błonnik, witaminy z grupy B, C, niacynę, miedź, cynk, fluor, selen, mangan, jod, wapń oraz fosfor.
Co się stanie, gdy będziemy jedli dwa banany dziennie?
Zobacz też: Trzy dni, tydzień, miesiąc z bananem. Japońska dieta bananowa
Obniżą ciśnienie krwi i pozytywnie wpłyną na serce
W składzie bananów znajdziemy wysoki poziom potasu – składnika mineralnego, który m.in. działa odwadniająco. Oznacza to, że dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców w naszym organizmie nie będzie zatrzymywała się zbędna woda. W 100 g owocu znajduje się go aż 358 mg!
Dzięki niemu banany mają pozytywny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy. Zmniejszają ryzyko zawału oraz zapobiegają atakom serca. Pomagają też organizmowi wydalić zbyt dużą ilość sodu, co z kolei obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Zobacz też: Bananowe „sushi” – śniadanie, które przygotujesz w 10 minut
Pomogą na zgagę i zaparcia
W bananach, szczególnie tych niedojrzałych, znajdują się naturalne środki neutralizujące kwasy żołądkowe. To dobra wiadomość dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz zgagą. Owoce pobudzają też tworzenie się śluzu, który chroni ściany żołądka przed uszkodzeniami.
To bogactwo błonnika poprawiającego perystaltykę jelit. Spożywany dwa razy dziennie zapobiegnie zaparciom i wzdęciom oraz przyspieszy przemianę materii. Banan jedzony wraz z owsianką na śniadanie sprawi też, że na dłużej będziemy czuć się syci.
Zobacz też: Placuszki z banana
Dodadzą energii i poprawią humor
Banany to źródło witamin, składników mineralnych oraz węglowodanów. To właśnie dzięki tym ostatnim natychmiast po spożyciu dodają energii, która jest z nami przez długi czas.
Zawarty w nich potas zapobiega skurczom mięśni, dlatego żółte owoce polecane są sportowcom. Kolejny składnik — tryptofan jest przekształcany w organizmie w serotoninę, czyli hormon szczęścia.
Jedzenie bananów pozwoli nam więc się zrelaksować i poprawi złe samopoczucie. Wiele osób zmagających się z depresją doświadczyło znacznej poprawy, gdy spożywali je codziennie. Owoce wpływają także na poprawę koncentracji i pamięć.
Zwalczą anemię i pomogą w cukrzycy
W bananach znajduje się także żelazo – cenny składnik mineralny, który pobudza produkcję czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. 100g owoców to 0,26 mg tego minerału. Właśnie dlatego powinny je spożywać szczególnie osoby cierpiące na anemię z powodu niedoboru tego pierwiastka.
Dzięki zawartości witaminy B6, banany są też doskonałym pomysłem na przekąskę dla osób zmagających się z cukrzycą. Składnik ten bowiem reguluje stężenie glukozy we krwi.
Banany a dieta
Czy powinno się spożywać banany na diecie? Jak najbardziej. Choć same nie przyczyniają się do utraty wagi, to z uwagi na swoje właściwości stanowią znakomity dodatek do zbilansowanej diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze