Dieta a somatotyp - ektomorfik, mezomorfik, endomorfik
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeWyróżnia się trzy podstawowe somatotypy (typy budowy ciała rozumianej jako całość): ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. To one determinują reakcje organizmu na dietę i ćwiczenia. Przyczyn problemów ze zredukowaniem masy ciała, jak również przybraniem kilku kilogramów na wadze upatruje się w braku dostosowania diety i treningu do typu sylwetki. Jak określić somatotyp? Wystarczy spojrzeć w lustro. A jak przedstawia się kwestia: dieta a somatotyp? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Ten artykuł ma 8 stron:
Typy budowy ciała — dieta dla ektomorfika
Jeśli szczupłemu ektomorfikowi zależy na tym, by przybrać na wadze, musi tak układać dzienny jadłospis (w skład którego powinno wchodzić 8 pełnowartościowych lekkostrawnych posiłków), aby dostarczać około 70 kalorii na każdy kilogram masy ciała (więcej niż osoby należące do pozostałych kategorii).
W jego diecie ważną rolę odgrywa białko pochodzenia zwierzęcego — chude mięso i nabiał (powinno pojawić się w ostatnim posiłku dnia, ponieważ u ektomorfika występuje nocny katabolizm, czyli zużywanie białka celem podtrzymania funkcji życiowych podczas snu) oraz węglowodany złożone. Jeśli ektomorfik chce rozbudować tkankę mięśniową, powinien stosować suplementację — odżywki białkowo-węglowodanowe.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze