Dieta a somatotyp - ektomorfik, mezomorfik, endomorfik
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeWyróżnia się trzy podstawowe somatotypy (typy budowy ciała rozumianej jako całość): ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. To one determinują reakcje organizmu na dietę i ćwiczenia. Przyczyn problemów ze zredukowaniem masy ciała, jak również przybraniem kilku kilogramów na wadze upatruje się w braku dostosowania diety i treningu do typu sylwetki. Jak określić somatotyp? Wystarczy spojrzeć w lustro. A jak przedstawia się kwestia: dieta a somatotyp? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Ten artykuł ma 8 stron:
Typy budowy ciała — endomorfik. Endomorfik — cechy
Endomorfik ma grube kości i masywną budowę ciała od czasów dzieciństwa. Ten typ określa się również jako sylwetkę owalną. Wolny metabolizm powoduje, że ma on tendencje do przybierania na wadze, łatwo też buduje masę mięśniową.
Nadmiar kilogramów w jego przypadku zazwyczaj objawia się tkanką tłuszczową we wszystkich partiach ciała (w wyniku braku aktywności fizycznej i zaburzeń hormonalnych), szczególnie w okolicy brzucha (trudno jest mu ją spalić), co stanowi czynnik podnoszący ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak m.in. cukrzyca.
Somatotypy: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik, to jedynie idealne przykłady. W rzeczywistości występują również ich kombinacje. Jakie? Najczęściej osoby łączą jednocześnie cechy budowy ciała typowe dla ektomorfika i mezomorfika, a także endomorfika i mezomorfika. Ze względu na to, że ektomorfik i endomorfik pozostają wobec siebie w opozycji, nie występuje typ łączący cechy dla nich charakterystyczne.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze