Nowa piramida żywienia - piramida żywieniowa w nowej formie
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 9 komentarzyPiramida żywienia od lat uznawana jest za wzorzec, zgodnie z którym powinniśmy się odżywiać, aby zachować dobrą kondycję i zdrowie. Specjaliści uznali, że poprzedni model nie odpowiada współczesnym wyzwaniom i wprowadzili zmiany. Niektóre z nich mogą być zaskakujące. Poniżej dowiecie się, jak wygląda nowa piramida żywienia i na czym polegała zmiana piramidy żywienia.
Piramida żywienia — kiedy nastąpiły zmiany?
Dlaczego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowali się na przeobrażenie dobrze znanej piramidy? Ostatnie modyfikacje były wprowadzone w 2009 roku i od tego czasu opublikowano wiele nowych badań dotyczących wpływu żywności na zdrowie.
Nadszedł więc czas na zmiany, które przez wielu określane są jako prawdziwa rewolucja.
Najnowsza piramida żywienia, aktualna piramida żywienia
Przełomem jest na pewno umieszczenie u podstawy piramidy aktywności fizycznej. Sport powinien stać się codziennym nawykiem — dzięki niemu można utrzymać prawidłową wagę ciała, zachować sprawność i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Nie chodzi o to, aby stać się maratończykiem — wystarczy spacer, jazda na rowerze, pływanie czy wybranie schodów zamiast windy. Liczy się systematyczność i to, by codziennie poświęcić minimum 30 minut na aktywność fizyczną.
Na tym jednak nie koniec rewolucji żywieniowych. W poprzedniej piramidzie najważniejsze miejsce zajmowały produkty zbożowe — teraz są to warzywa i owoce.
Produkty pochodzenia roślinnego są najbardziej polecane i powinny stanowić bazę w codziennej diecie. Dostarczają witamin, związków mineralnych, błonnika oraz bezcennych przeciwutleniaczy. Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. Mirosław Jarosz, twierdzi, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy, z czego warzywa nawet ¾, a owoce ¼.
Drugą pozycję w piramidzie stanowią produkty zbożowe, które zapewniają organizmowi dawkę węglowodanów. Warto wybierać zwłaszcza produkty z pełnego ziarna, które są źródłem błonnika oraz wielu witamin i minerałów. Najlepsze dla zdrowia są płatki owsiane, kasze, pieczywo razowe czy makarony pełnoziarniste.
Kolejnym ważnym składnikiem diety powinien być nabiał, który został umieszczony na trzecim miejscu piramidy. Chociaż produkty mleczne budzą wiele kontrowersji, nie można zaprzeczyć, że dostarczają białka oraz wapnia, a także żywych kultur bakterii.
Eksperci nie mają wątpliwości, że w codziennej diecie należy ograniczyć ilość mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego. Produkty pochodzenia zwierzęcego mają być raczej dodatkiem do warzyw, a nie podstawą posiłków. W menu należy postawić zwłaszcza na ryby, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, proteiny oraz minerały. Zalecane są też jaja, a odradzane wędliny.
Na czubku piramidy znalazły się tłuszcze, co znaczy, że powinny być częścią jadłospisu, jednak w bardzo małych ilościach. Oleje roślinne, nasiona i orzechy to najbardziej polecane rodzaje, ponieważ zapewniają organizmowi porcję nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E i K. Nie oznacza to jednak, że można jeść je bez ograniczeń. Nadmiar tłuszczu w diecie prowadzi do nadwagi i otyłości, a stąd już krótka droga do chorób układu krążenia czy cukrzycy.
Nowa piramida żywienia zwraca również uwagę na to, by nawadniać organizm. Picie co najmniej 1,5–2 litrów wody mineralnej dziennej to nasz obowiązek. Poziom płynów można też uzupełnić dzięki świeżo wyciskanym sokom, zielonej herbacie czy naparom ziołowym.
Eksperci ostrzegają przed nadmiarem soli i cukru — ich miejsce powinny zająć bardziej naturalne produkty. Świeże zioła, przyprawy, miód czy syrop klonowy to lepsze zamienniki dla popularnych substancji.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze