Stepy do ćwiczeń - czy ćwiczenia na stepie są dla każdego?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temu • 1 komentarzKażdy fitness club w swoim wyposażeniu posiada stepy do ćwiczeń. Skąd tak duża popularność tego sprzętu? Ponieważ stepy to możliwość wykonywania około 250 różnych kombinacji, które są odpowiednio dopasowane nie tylko do możliwości fizycznych trenującego, ale przede wszystkim do głównych założeń planu treningowego. Najczęściej ćwiczenia ze stepem poprzedzane są ćwiczeniami oddechowymi. Trening pozwala na uzyskanie nie tylko szczupłej sylwetki, ale także ma pozytywny wpływ na kondycję trenującego. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia na stepie.
Jak ćwiczyć na stepie?
Stepy zyskały popularność kilkanaście lat temu w Ameryce. Jest to platforma, której wysokość można regulować według uznania i potrzeb osoby trenującej. Całość składa się z płyt, które można zdejmować czy dodawać. Treningi odbywają się przy rytmicznej muzyce. Jakie są ćwiczenia najczęściej wykonywane na stepie?
- Step z podnoszeniem kolana.
- Step z wykopem.
- Step z dołu do góry.
- Step z boku na bok.
- Step z dotknięciem.
- Step z wypadem.
Pierwsze ćwiczenie. Stajemy naprzeciwko stepu i stawiamy na nim prawą nogę, a następnie podnosimy jak najwyżej lewe kolano. Ze stepu schodzimy najpierw nogą lewą, a następnie prawą. Po wykonaniu całej sekwencji zmieniamy nogę i wszystko powtarzamy.
Drugie ćwiczenie. Stawiamy najpierw prawą, potem lewą nogę i wykonujemy wykop do przodu. Ze stepu schodzimy nogą lewą. Należy zmieniać nogi w trakcie wchodzenia i oczywiście schodzenia. Sekwencję powtarzamy tyle razy, ile uważamy, że damy radę.
Trzecie ćwiczenie. Na stepie stawiamy na początek nogę prawą i dostawiamy lewą. Później schodzimy prawą nogą, a następnie lewą. Sekwencję powtarzamy kilka razy.
Czwarte ćwiczenie. Stajemy z boku platformy i stawiamy nogę prawą, następnie dołączamy lewą. Następnie schodzimy po drugiej stronie platformy także z boku. Ćwiczenie można powtórzyć.
Piąte ćwiczenie. Trzeba stanąć przed platformą, a następnie postawić nogę prawą, a nogą lewą tylko go dotykać — po tej sekwencji zmieniamy nogi.
Szóste ćwiczenie. Noga prawa musi być zgięta w taki sposób, aby pod kolanem utworzył się kąt prosty, a lewa noga powinna być wypchnięta maksymalnie do tyłu. Nogi powinny być zmieniane w jak najszybszym tempie.
Trening na stepie — kto może trenować na stepie?
Trening na stepie odradzany jest osobom, które mają problemy ze stawami, ponieważ zestawy ćwiczeń mogą je obciążać. Nie poleca się tego treningu osobom, które miały w przeszłości złamania czy zwichnięcia, chyba że kontuzja była dawno i nie była zbyt złożona. W takim przypadku można trenować, ale należy zmniejszyć intensywność wykonywanych ćwiczeń. Jakie są zalety treningu na platformie?
- Usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego.
- Szybsza redukcja tkanki tłuszczowej.
- Poprawa ogólnej kondycji fizycznej trenującego.
- Przyrost masy mięśniowej nóg i pośladków.
- Większa sprężystość sylwetki.
- To trening wytrzymałościowy.
- Ćwiczenia mogą być połączone z elementami tańca.
- Ćwiczenia mogą być wykonywane nie tylko na profesjonalnej sali do ćwiczeń, ale także w domu, np. przy filmie instruktażowym.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze