Sporty na długowieczność
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeWedle wyników badań angielskich naukowców na miano „sportów na długowieczność” zasługują: tenis, aerobik i pływanie. Te dyscypliny obniżają ryzyko zgonu spowodowanego m.in. chorobami układu naczyniowo-sercowego.
Sporty na długowieczność — badanie
Wyniki badań, które zostały opublikowane w tytule prasowym „British Journal of Sports Medicine”, dowodzą, że celem przedłużenia życia powinniśmy uprawiać tenis, aerobik lub pływanie.
Naukowcy przeanalizowali zależności pomiędzy śmiertelnością a uprawianiem jednej z sześciu dyscyplin: sportów z użyciem rakiety (squash, tenis, badminton), pływania, aerobiku, biegania, jazdy na rowerze i gry w piłkę nożną (po uwzględnieniu płci, wieku i historii medycznej ochotników).
Okazało się, że osoby, które uprawiały 3 wskazane wyżej aktywności, żyją dłużej niż te, które praktykują inne sporty lub nie ćwiczą w ogóle. Zatem jeśli szukamy nowego sportowego hobby, być może warto rozważyć zapisanie się do klubu fitness lub wykupienie karnetu na basen albo kort tenisowy. Oczywiście, uprawianie jakiegokolwiek sportu jest lepsze niż brak ruchu.
W badaniu udział wzięło 80 tysięcy mieszkańców Szkocji i Anglii powyżej 30. roku życia. Ochotników pytano o aktywność fizyczną, którą uprawiali w ciągu ostatnich 4 tygodni (oprócz prac domowych i spacerów). Obserwowano ich przez 9 lat, w tym czasie 8 790 osób zmarło (prawie 2 tysiące z powodu udaru mózgu lub choroby serca). Warto nadmienić: ze względu na to, że uczestnicy badań byli proszeni jedynie o informacje na temat aktywności z ostatniego miesiąca, wyniki mogą być nieprecyzyjne.
Dowodzą one jednak, że dla zdrowia i życia ma znaczenie nie tylko to, jak często ćwiczymy, ale również jaką dyscyplinę sportu uprawiamy (podkreślił to Emmanuel Stamatakis, profesor z uniwersytetu w Sydney). Oprócz rodzaju aktywności fizycznej badanych pytano o częstotliwość ćwiczeń i czas ich trwania, czy są na tyle intensywne, że kończą się zadyszką.
W przypadku niektórych sportów okazało się, że im dłuższe i intensywniejsze treningi, tym lepsza ochrona przed śmiercią. Dla innych to mniejsze natężenie jest drogą do celu (ten aspekt wymaga kolejnych badań, gdyż nie odnotowano wystarczającej liczby zgonów dla danego poziomu intensywności, żeby móc wyznaczyć trendy).
Sporty na długowieczność — wyniki badania
Wyniki badań angielskich naukowców dowiodły, że uprawianie sportów rakietowych: gry w tenisa, squasha lub badmintona, obniża o 56% ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu lub zawału serca (i o 47% z jakiejkolwiek innej przyczyny).
Pływanie i uprawianie aerobiku (z elementami tańca i gimnastyki) również ma pozytywny wpływ na zdrowie i wydłużenie życia. W przypadku tych dyscyplin sportu stwierdzono, że zmniejszają ryzyka zgonu spowodowanego chorobą serca lub udarem o (odpowiednio) 41% i 36% (i o 28% i 27% z powodu innej przyczyny).
Pozostałe aktywności również miały pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale procentowe obniżenie ryzyka śmierci nie było już tak duże. Jazda na rowerze zaowocowała zmniejszeniem zagrożenia śmiercią o 15% (jednak zdaniem naukowców, kolarstwo nie chroni przed chorobami serca i udarem mózgu).
Chociaż w odniesieniu do biegaczy (i osób uprawiających jogging) dowiedziono, że ten sport minimalizuje ryzyko zgonu z przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego o 45%, to gdy wzięto pod uwagę inne determinanty, takie jak choroba długotrwała, wskaźnik masy ciała, picie alkoholu, palenie tytoniu, te dane stały się nieaktualne.
Natomiast w przypadku piłki nożnej i rugby różnice pomiędzy liczbą zgonów osób, które zadeklarowały ich uprawianie, a tych, które nie praktykowały tych dyscyplin, była nieznaczna. Ponadto grupa osób, które preferowały te sporty, była niewielka.
Nie można jednak zaprzeczyć, że badanie angielskich naukowców jako całość udowodniło związek pomiędzy uprawianiem różnych dyscyplin sportu a długowiecznością.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze