Co to jest granola? Czy granola jest zdrowa? Zdania są podzielone
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzGranola jest rekomendowana osobom na diecie odchudzającej jako produkt sprzyjający utracie wagi. Z drugiej strony niektórzy dietetycy uważają, że ten pokarm może stanowić przyczynę otyłości. Okazuje się, że w każdej z tych opinii jest ziarno prawdy. Przeczytaj, co to jest granola i co powoduje granola na diecie.
Co to jest granola? Granola — z czym jeść?
Mianem granoli określa się mieszankę kilku składników, takich jak płatki (pszenne, owsiane, kukurydziane), orzechy (włoskie, migdały, laskowe), otręby, suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki) z dodatkiem słodu — cukru lub miodu. Taką kompozycję składników piecze się w piekarniku do momentu uzyskania pożądanego stopnia chrupkości. Tym, co różni granolę od muesli, jest słodka glazura.
Granola znana jest w świecie kulinariów od ponad 120 lat. Jej pomysłodawcą był James Caleb Jackson. Najczęściej granolę spożywa się w ramach pierwszego śniadania w towarzystwie mleka lub jogurtu naturalnego. Bywa również wykorzystywana do wypieków — batonów i ciast, oraz jako składnik deserów.
Dlaczego warto jeść granolę?
Wśród korzyści płynących z jedzenia granoli można wskazać:
- błonnik pokarmowy, który zawiera granola, pomaga zachować wrażenie sytości na dłużej, przez co więcej czasu upływa do momentu, gdy ponownie odczuwamy głód i spożywamy kolejny posiłek,
- granola zawiera zdrowe tłuszcze dzięki suszonym owocom; w efekcie dostarcza organizmowi dużo energii; co więcej, pozwala kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu,
- mieszanka płatków, bakalii i miodu to źródło witamin, głównie z grupy B, ponadto zawiera wiele antyoksydacyjnych składników, które chronią organizm,
- granola jest bogata w minerały, zawiera bowiem takie pierwiastki jak: żelazo, wapń, magnez i fosfor; minerały te wzmacniają układ immunologiczny.
Dlaczego granola sprzyja odchudzaniu?
Jako że granola składa się z takich składników jak ziarna (m.in.: owsa i pszenicy), suszonych owoców i orzechów, jest bogata w błonnik pokarmowy. W rezultacie pomaga w procesie utraty wagi ciała, ponieważ: przyspiesza przemianę materii, pomaga usunąć z organizmu toksyczne substancje. Ponadto granola wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, np. zaparciom.
Ważne jest, aby kontrolować to, co zawiera granola (ilości cukru i tłuszczu): sprawdzać składy produktów dostępnych na sklepowych półkach lub przygotowywać granolę samodzielnie w domu. Wówczas będzie składać się ze zdrowych i naturalnych składników, które pozwolą zachować zgrabną sylwetkę.
Domowa granola dietetyczna przepis
- szklanka płatków owsianych,
- pół szklanki migdałów w płatkach,
- ¾ szklanki posiekanych orzechów laskowych,
- ¾ szklanki pestek dyni,
- 3 duże łyżki miodu,
- 3 duże łyżki ziaren sezamu,
- szklanka ciepłej wody.
Sposób przygotowania: W jednej misce łączymy składniki suche, w drugiej mokre (mieszamy do chwili rozpuszczenia miodu w wodzie). Łączymy zawartość obu pojemników i wykładamy masę na blachę do pieczenia. Pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 stopni. Co kilka minut mieszamy. Po upieczeniu granola powinna być chrupiąca.
Dlaczego granola powoduje tycie?
Z drugiej strony granola cechuje się wysoką wartością energetyczną. Ze względu na dużą zawartość kalorii (w 100 gramach około 410 kcal) zaleca ją spożywać rano, aby organizm mógł je spożytkować w ciągu dnia podczas różnych aktywności. Jak jeść granolę, aby nie przytyć? Dietetycy rekomendują dzienną porcję na poziomie 50 gramów. To, czy ten produkt będzie miał wpływ na naszą sylwetkę, zależy od nas — częstotliwości i ilości jej spożycia.
Granola Biedronka, granola Sante opinie
Co więcej, granola, która jest dostępna w sklepach (np. granola z Biedronki czy granola Sante), jest wypełniona cukrem (niektóre produkty zawierają nawet 23 gramy cukru w 100 gramach!), przetworzonymi dodatkami, spulchniaczami i konserwantami. Ten typ żywności nie jest zalecany osobom z nadwagą lub cukrzykom. Zawartość miodu lub/i cukru prowadzi do podniesienia poziomu glukozy (wówczas po kilku godzinach organizm będzie domagać się kolejnej węglowodanowej przekąski). Warto zatem zamienić granolę na muesli.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze