Podstawowe badania biegacza

Zdawać by się mogło, że tylko maratończycy i zawodowi sportowcy muszą regularnie wykonywać badania w celu oceny zdrowia i wydolności organizmu. To jednak błędna teoria. Przed rozpoczęciem regularnego biegania również należy wykonać podstawowy zestaw badań.

123RF

Przed rozpoczęciem treningów biegowych należy ocenić, czy z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju wysiłku. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które dotychczas nie podejmowały żadnej aktywności.

BIEGANIE DLA KAŻDEGO

Jakie badania trzeba wykonać przed bieganiem?

Podstawą jest badanie krwi (morfologia, poziom żelaza, cholesterolu, glukozy, magnezu i potasu). Warto też wykonać badanie ogólne moczu oraz EKG spoczynkowe. Są to badania ogólnodostępne, można je zrobić w niemal każdej przychodzi (trzeba mieć skierowanie). Jeśli zdecydujemy się zbadać prywatnie, warto dowiedzieć się, czy przychodnia dysponuje specjalną ofertą dla sportowców.

Amatorzy biegania powinni badać się co najmniej dwa razy w roku, maratończycy zaś – nawet co trzy tygodnie.

Wyniki badań – na co zwracać uwagę?

W przypadku osób często uprawiających sport wynik analizy moczu może wskazywać na śladową ilość białka. Jeśli jednak pacjent dotychczas nie podejmował żadnej aktywności, taki wynik powinien zmobilizować go do wizyty u lekarza.

Bardzo ważnym badaniem w przypadku sportowców jest EKG spoczynkowe,choć równie ważne jest EKG wysiłkowe. Pozwala ono określić rytm i częstość bicia serca. Jest to badanie podstawowe, oceniające pracę mięśnia sercowego. Szybko wykrywa patologie, tj. nieprawidłowe ukrwienie lub zaburzenia rytmu.

Musisz to wiedzieć!

EKG wysiłkowe pozwala z kolei ocenić pracę serca w czasie wysiłku fizycznego. Jest to badanie szczególnie ważne w przypadku maratończyków. Badanie jest nieinwazyjne, polega na maszerowaniu na bieżni przy jednoczesnej rejestracji pracy serca.

Wykonanie badań przed podjęciem regularnego wysiłku fizycznego jest niezwykle ważne. Niektóre choroby bowiem długo pozostają bezobjawowe, a tak proste badania jak morfologia, EKG czy badanie moczu mogą wykazać ich obecność. W porę podjęte leczenie pozwoli szybko dojść do pełni zdrowia, a wówczas nic już nie stanie na przeszkodzie by biegać. Na zdrowie!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Bieganie:

"Biegam bo lubię" - co to jest i dla kogo? Muzyka do biegania. Czy istnieje coś takiego, jak najlepsza muzyka do biegania? Jak to z babskim bieganiem było Designerskie i wygodne buty do biegania Nike Air Max Sequent Półmaraton Gdynia. Organizatorzy MŚ czekają na decyzję rządu. Będzie bieg wirtualny Najciekawsze imprezy biegowe - biegi na świecie Jak biegać, żeby schudnąć? Zasady, metody, porady Maska do biegania antysmogowa - jak działa? Na co zwrócić uwagę? Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Biegiem po zdrowie! Skip C - opis ćwiczenia i jego zalety. Dzięki skipom będziesz lepszym biegaczem Ty masz pasję, my buty do biegania w terenieMATERIAŁ PROMOCYJNY