Częste błędy biegaczy
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPrawie każdy człowiek może biegać, nieważne, czy jest w formie i czy ma predyspozycje do sportu. Wielu ludzi decyduje się na bieganie, bo wydaje się ono stosunkowo nieskomplikowane w porównaniu z innymi sportami. Nie trzeba mieć kosztownego wyposażenia, opłacać składek członkowskich w ekskluzywnym klubie i brać lekcji. Aby zacząć uprawiać ten sport, wystarczy wystarczy wyjść za drzwi domu. Wielu ludzi uważa, że jeśli zainwestują w buty do biegania i spocą się trochę przy codziennych ćwiczeniach, mają niemal zapewnione: poprawę stanu zdrowia, pasję i większą radość życia.
Chociaż bieganie należy do najszerzej dostępnych sportów, takie uproszczenie sprowadziło wielu biegaczy na manowce. Miliony ludzi zapisują się na zawody i maratony, ale niewiele myśli o treningu czy właściwej technice biegania.
Lekcje bierze się, aby lepiej wymachiwać kijem golfowym czy rakietą tenisową albo żeby nauczyć się lepiej rzucać piłką do kosza, ale przy bieganiu? Możesz mieć ukończony maraton lub nawet kilka, ale jeśli nie jesteś profesjonalnym sportowcem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikt nie nauczył cię, w jaki sposób biegać poprawnie.
Spytasz, czy sposób biegania ma jakiekolwiek znaczenie? Tak, bo jeśli biegasz, nie mając opanowanej podstawowej techniki, może się to skończyć małą skutecznością albo, co gorsza, serią bardzo bolesnych urazów. Dwa największe błędy popełniane przez biegaczy to:
- uderzanie piętą podczas biegu, co powoduje gwałtowne zatrzymanie ruchu naprzód i skutkuje nadmiernym skręceniem stóp, kostek, kolan, nóg i bioder;
- używanie przesadnie dużej siły mięśni do przemieszczania się.
Oba te błędy prowadzą do zbyt dużego przesunięcia środka ciężkości ciała przy każdym kroku, a to z kolei skutkuje zmniejszeniem efektywności i znacznie mocniejszymi uderzeniami, skręceniem ciała oraz napięciem mięśni i ścięgien.
Popularne błędy w technice biegania
Hamowanie pędu i nadmierna rotacja
Jeśli zauważysz, że mocno lądujesz na piętach, a każdy krok wyhamowuje twój rozpęd, to wiedz, że występuje przekrokowanie (ang. overstriding). Oznacza to, że twoja stopa nie ląduje pod twoim środkiem ciężkości ciężkości, tylko przed nim. W takiej sytuacji kostka staje się luźnym łącznikiem, co skutkuje nadmiernym działaniem sił obrotowych. Stopa może dowolnie skręcać się do wewnątrz i na zewnątrz, przekręcać się mogą: kostka, łydka, kolano, udo, biodra i kręgosłup.
Biegając w ten sposób, narażasz się na ryzyko urazów spowodowanych przesadnym skręcaniem, które zaczyna się w stopie i przenosi się w górę ciała. W dodatku zwiększa się siła uderzenia,która oddziałuje na piętę, kolano, biodro i krzyż.
Zbyt duża siła mięśni
Jeśli podczas biegania uderzasz piętami o podłoże i z każdym krokiem wyhamowujesz, potrzebujesz dodatkowej siły, aby ponownie się rozpędzić. Przy każdym uderzeniu piętą przed środkiem ciężkości górna część twojego ciała jest pchana do tyłu za środek ciężkości. Ta nieprawidłowa pozycja sprawia, że więcej czasu spędzasz na ziemi od uderzania piętą do środkowej fazy podparcia, ponieważ górna część twojego ciała wykonuje ruch naprzód i równoważy się nad śródstopiem.
Teraz, aby odzyskać prędkość, musisz się mocno odepchnąć, używając nadmiernej siły mięśni. Kiedy odpychasz się palcami jak sprinter, mięśnie napędzające (mięśnie łydki, ścięgna podkolanowe) i tkanka łączna łydki, kolana i stopy (głównie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa) będą zagrożone szybkim zmęczeniem, naciąganiem albo urazami.
Te dwa błędy są często skutkiem problemów ze środkiem ciężkości ciała, co zazwyczaj się zdarza, gdy się biega po twardych, nienaturalnych powierzchniach w supernowoczesnych butach do biegania o podwyższonej pięcie. Nie znaczy to, że nie można w ten sposób biegać: możesz odczuwać komfort, biegając nieefektywnie; możesz nawet pobijać życiowe rekordy w maratonach.
W końcu przez ostatnie 30 lat większość producentów butów do biegania w swoich produktach coraz bardziej podwyższała piętę. Dlatego biegacze tak często stawiają stopy od pięty. Ale jeśli biegasz efektywnie, używając nieefektywnej techniki, ekonomia twojego biegu (możliwość efektywnego przetwarzania tlenu podczas biegu) jest znacznie ograniczona, bo potrzebujesz o wiele więcej energii, by niwelować uderzenia i odpychać się przed postawieniem kolejnego kroku.
Te dwa błędy przyczyniają się do najczęstszych urazów, które są skutkiem biegania, w tym zapalenia mięśni łydki, zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenia ścięgna Achillesa, zespołu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) i zespołu bólu rzepkowo-udowego (PFPS). Te urazy to frustrujący efekt uboczny tego, co powinno być czynnością przyjemną i zdrową. Możesz przez lata biegać nieefektywnie, ale w końcu cię to dopadnie.
Fragment książki „Bieganie naturalne” autorstwa Abshire Danny, Metzler Brian, Wydawnictwo Buk Rower
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze