5 sposobów na zatrzymaną wodę w organizmie
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temu • 10 komentarzyUczucie ciężkości, nagły wzrost wagi, obrzęk nóg - to mogą być oznaki zatrzymania wody w organizmie. Co zatrzymuje wodę w organizmie? Czy alkohol zatrzymuje wodę w organizmie? Dlaczego organizm zatrzymuje wodę? Jak usunąć nadmiar płynów, które zalegają w tkankach? Odpowiadamy.
Zatrzymanie wody w organizmie nie jest poważną przypadłością zagrażającą zdrowiu, ale na pewno uciążliwą. Ciągłe zmęczenie, worki pod oczami, opuchnięte nogi i waga wskazująca więcej niż zwykle - to jej typowe objawy. Na szczęście ten problem nie wymaga specjalistycznego leczenia i możemy zwalczyć go prostymi sposobami.
Zatrzymanie wody w organizmie po alkoholu — ogranicz alkohol!
Jeżeli doświadczasz zatrzymania wody w organizmie, powinieneś zrezygnować lub chociaż ograniczyć spożywanie alkoholu.
Spożywany w nadmiarze alkohol zatrzymuje wodę. Alkohol ma działanie odwadniające i sprawia, że organizm zaczyna magazynować płyny. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, dlatego woda wnika w przestrzenie międzykomórkowe, zamiast dostawać się wprost do tkanek. Ponadto napoje wyskokowe mogą uszkodzić wątrobę, która bierze udział w produkcji albuminy — niedobór tego białka sprzyja natomiast powstawaniu obrzęków.
Zmień dietę
Po pierwsze musisz ograniczyć ilość spożywanej soli – to główna przyczyna zatrzymania wody w organizmie.
Ponadto osoby, u których dolegliwość nawraca, powinny zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, czyli śmieciowego jedzenia, chipsów, gotowych dań, zupek błyskawicznych, konserw i marynat. Należy również unikać tłustego mięsa i sera żółtego. Zamiast solą, przyprawiaj dania ziołami. Warto samemu komponować mieszanki, które oczyszczają organizm.
Korzystne jest również włączenie do diety warzyw i owoców, które zawierają dużo potasu i działają moczopędnie. Potas, który chroni przed szkodliwym działaniem sodu, znajdziesz w ziemniakach, fasoli, soczewicy, soi i grochu. Na drogi moczowe dobrze działają także żurawina, arbuzy, truskawki, grejpfruty, melony, czereśnie, a z warzyw: seler naciowy, burak, marchew, ogórki, pomidory, pietruszka i natka pietruszki.
Pij wodę
Wypijanie 2 litrów wody dziennie to minimum. Należy jednak pamiętać, że istotne jest nie tylko to, ile pijemy, ale też w jaki sposób - wodę (najlepiej mineralną, o niskiej zawartości sodu) powinno się spożywać w niewielkich odstępach czasu i małymi łykami - nie chodzi o to, aby wypić naraz pół butelki, ale by dać organizmowi sygnał, że regularnie go nawadniamy, zatem nie musi magazynować zapasów płynów.
Pij zioła
Warto również sięgnąć po zioła, które usuwają z organizmu toksyny. Nie wystarczy jednak, że raz na jakiś czas wypijesz herbatę oczyszczającą – efekty są widoczne wyłącznie przy regularnym stosowaniu, a więc zioła powinno się pić co najmniej 3 razy dziennie.
Ruszaj się
Uprawiając aktywność fizyczną również szybciej pozbędziemy się zatrzymanej wody w organizmie, ponieważ sport poprawia krążenie krwi.
Słabe krążenie wpływa na zastój płynu w tkankach, co prowadzi do obrzęku ciała. Tymczasem wystarczy 30 minut aktywnego wypoczynku dziennie, aby poprawić samopoczucie i pozbyć się opuchlizny na nogach. Dlatego przesiądź się z samochodu na rower, wybieraj schody zamiast windy — nawet jeśli nie masz czasu na siłownię, jest wiele prostych sposobów, aby zażyć nieco ruchu.
Ten artykuł ma 10 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze