Zaburzenia flory bakteryjnej a odchudzanie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzZbawienne działanie probiotyków na organizm człowieka znane jest już od wielu lat. Najczęściej słyszy się o nich w kontekście antybiotykoterapii oraz wzmocnienia odporności.
Działanie potwierdzone naukowe
Probiotyki to nic innego, jak kultury bakterii, które niezwykle korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak dowodzą ostatnie badania, zaburzenia flory bakteryjnej mogą odpowiadać za problemy z uzyskaniem wymarzonej sylwetki.
Doświadczenie w tym zakresie przeprowadził prof. Tim Spector, który do swoich badań zaprosił bliźnięta. Zwracał on baczną uwagę na ich sposób życia, aktywność fizyczną, sposób odżywiania. W pewnym momencie badanym zlecono zwiększenie kaloryczności diety. Po dwóch miesiącach jednemu z bliźniąt przybyło kilkanaście kilogramów, drugi zaś nie przytył wcale. Amerykański naukowiec tłumaczy, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są bakterie jelitowe żyjące w naszym układzie pokarmowym. Odpowiadają one nie tylko za procesy trawienia, ale również za ilość wchłanianych witamin i minerałów.
Flora bakteryjna człowieka zainteresowała również japońskiego naukowca Yukio Kadaoka. Do swoich badań zaprosił on osoby zmagające się z otyłością, którym polecił, by przez pewien czas dwa razy dziennie spożywały niewielką ilość sfermentowanego mleka. Drugiej grupie zaś zlecił picie mleka z bakteriami Lactobacillus Gasperi. To właśnie wśród jej uczestników dało się zauważyć utratę co najmniej jednego kilograma. W ich organizmie zmniejszyła się również ilość tkanki tłuszczowej.
Jeśli więc zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha, a dotychczasowe diety nie przynosiły efektu, być może warto zwiększyć ilość spożywanych probiotyków. Są one dostępne w formie suplementu diety w postaci tabletek, kropli, proszku. Źródłem probiotyków jest również żywność, znaleźć je można w kefirach, jogurtach, kiszonej kapuście oraz w kiszonych ogórkach. Produkty bogate w dobroczynne bakterie są zdrowe, więc warto po nie sięgać również wtedy, gdy stosujemy antykoncepcję hormonalną lub palimy papierosy.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze