Niskokaloryczne wegańskie śniadania - oto pięć znakomitych przepisów
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeNiskokaloryczne wegańskie śniadania są źródłem m.in. białka, błonnika pokarmowego oraz zdrowych tłuszczów. Gwarantują dawkę energii do działania i minimalizują ryzyko podjadania w ciągu dnia, co stanowi jedną z przyczyn problemów z wagą.
Mają być niskokaloryczne, a zarazem wysokobiałkowe śniadania wegańskie. Jak to osiągnąć? Oto pięć doskonałych propozycji.
Wegańskie śniadania — kalafiorowa owsianka
Ta owsianka z kalafiora w porównaniu z klasyczną jest mniej kaloryczna, a bardziej bogata w błonnik. Zawiera więcej białka niż miseczka płatków owsianych. Konsystencja tego dania śniadaniowego jest gładka i kremowa. Ponieważ kalafior ma łagodny smak, o walorach tej owsianki decydują dodatki, m.in. cynamon. Jeżeli rano nie mamy czasu na gotowanie kalafiora, warto przygotować większą jego ilość wcześniej i każdego ranka sukcesywnie podgrzewać.
Zobacz też: Owsianka z jabłkiem i migdałami (bez laktozy)
Lista składników:
- 2 szklanki różyczek kalafiora,
- pół banana,
- 1 szklanka niesłodzonego mleka sojowego,
- pół łyżki masła migdałowego,
- 2 łyżeczki syropu klonowego,
- 1 i ¼ łyżeczki cynamonu,
- szczypta soli,
- pół łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- 4 truskawki,
- ¼ gruszki,
- 1 łyżka surowych migdałów.
Sposób przygotowania:
Surowe różyczki kalafiora wrzucamy do malaksera i rozdrabniamy. Następnie dodajemy banana i powtarzamy czynność do momentu, aż otrzymamy masę o konsystencji purée. Mieszaninę przekładamy do garnka, dodajemy mleko sojowe, masło migdałowe, syrop klonowy, cynamon, sól i ekstrakt z wanilii. Po doprowadzeniu do wrzenia gotujemy do momentu, aż kalafior wchłonie płyn i będzie miękki (12–15 minut). Owsiankę podajemy posypaną migdałami i plastrami ulubionych owoców.
Wartość energetyczna tego dania z owocami i orzechami wynosi 350 kcal, bez dodatków — 280 kcal (jest też mniej słodka, dostarcza 21 gramów cukru). Owsianka jest źródłem witaminy C i wapnia. Jest bogata w błonnik pokarmowy (13 gramów). Dostarcza też 15 gramów białka, 50 gramów węglowodanów i 12 gramów tłuszczów.
Wegańskie śniadania — jogurtowe smoothie
Jogurtowe smoothie z dodatkiem truskawek i jagód to propozycja na pożywne śniadanie nie tylko dla wegan. Owoce zapewniają naturalny słodki smak, a jogurt sprawia, że konsystencja jest kremowa. Dodatek migdałów to dawka zdrowych tłuszczów, błonnika pokarmowego i białka. To śniadanie zapewnia uczucie sytości na długi czas.
Porcja tego jogurtowo-owocowego smoothie dostarcza 350 kcal, 9 gramów błonnika i 15 gramów białka. Jest źródłem 47 gramów węglowodanów i 13 gramów tłuszczów. To sycące i zdrowe śniadanie jest propozycją dla osób na diecie odchudzającej. Świeże owoce można zastąpić mrożonymi (wówczas rezygnujemy z kostek lodu), a jogurt mlekiem roślinnym (w przypadku wegan).
Zobacz też: 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi
Lista składników:
- 4 duże truskawki,
- pół banana,
- pół szklanki jagód,
- 90 ml jogurtu,
- 1 szklanka niesłodzonego mleka sojowego,
- 12 surowych migdałów,
- 3 kostki lodu.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze. Miksujemy do momentu uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji. Po kilku minutach cieszymy się smakiem pożywnego i zdrowego śniadania.
Wegańskie śniadania — imbirowy pudding chia
Miłośnicy nocnych owsianek, którzy potrzebują odmiany, powinni wypróbować nocny pudding chia o konsystencji przypominającej budyń (jeśli to nam nie odpowiada, można ją zmienić, dodając więcej mleka). Jest źródłem dużych ilości błonnika (13 gramów na porcję), zatem zapewnia uczucie sytości na długi czas i zaspokaja apetyt na słodkości (zawartość cukrów wynosi 18 gramów). Pudding jest aromatyzowany syropem klonowym i przyprawami: cynamonem, imbirem, goździkami.
Zobacz też: Dlaczego warto jeść nasiona chia?
Lista składników:
- ¼ szklanki nasion chia,
- ¾ szklanki niesłodzonego mleka sojowego,
- 1 łyżka syropu klonowego,
- ¼ łyżeczki mielonego imbiru,
- ¼ łyżeczki cynamonu,
- zmielony goździk,
- szczypta soli morskiej,
- 1 łyżka rodzynków,
- 1 łyżka posiekanych orzechów.
Sposób przygotowania:
Składniki puddingu (oprócz rodzynków i orzechów) umieszczamy w naczyniu (misce lub słoiku) i dokładnie mieszamy. Wkładamy do lodówki na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Rano posypujemy rodzynkami i ulubionymi orzechami. Gotowe!
Imbirowy pudding chia dostarcza 307 kalorii. Jest źródłem 14 gramów białka, 36 gramów węglowodanów i 17 gramów tłuszczów.
Wegańskie śniadania — cynamonowe ciastko bez pieczenia
Niektóre osoby zaczynają dzień od śniadania na słodko. Zdrowym, bogatym w białko (niemal 21 gramów) daniem jest ciastko cynamonowe. Dostarcza również 7 gramów błonnika pokarmowego. Zaletą tego smakołyku jest fakt, że nie wymaga pieczenia, a ponadto nie zawiera dodatku cukru. Naturalna słodycz pochodzi z rodzynków.
Lista składników:
- pół banana,
- 1 łyżeczka naturalnego masła orzechowego,
- 18 gramów waniliowego białka w proszku,
- ¼ łyżeczki cynamonu,
- 1/3 szklanki płatków owsianych,
- 1 łyżka niesłodzonego mleka sojowego,
- 1 łyżka rodzynków,
- 1 łyżka posiekanych migdałów.
Sposób przygotowania:
Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Najpierw łączymy banana z masłem orzechowym, następnie dodajemy białko, cynamon i płatki owsiane. Dolewamy mleko, na koniec część rodzynków i migdałów (resztę zostawiamy do posypania wierzchu ciastka o poranku). Otrzymaną masę formujemy na talerzu, tworząc duże, spłaszczone ciastko. Wkładamy je do lodówki na noc. Rano sięgamy po łyżkę i cieszymy się smakiem pożywnego śniadania.
Zobacz też: Deser na śniadanie
Do listy składników można dodać również orzechy i suszone owoce. Ciastko dostarcza 328 kalorii. Zawartość innych, poza wspomnianym białkiem, składników odżywczych: tłuszcze — 8 gramów, węglowodany — 45 gramów.
Wegańskie śniadania — wegańskie pankejki
Do przygotowania tego dania śniadaniowego potrzeba zaledwie 6 składników i 10 minut wolnego czasu. Pankejki są naturalnie słodkie za sprawą owoców i syropu klonowego. Porcja dostarcza około 100 kalorii, zaledwie 1 gram tłuszczu, 19 gramów węglowodanów i 4 gramy białka. Są źródłem 1 grama błonnika pokarmowego.
Lista składników:
- 1 i ¼ filiżanki mąki pszennej,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 łyżka syropu klonowego,
- 1 i ¼ filiżanki niesłodzonego mleka sojowego,
- ½ łyżeczki wanilii,
- opcjonalnie do podania: syrop klonowy, owoce.
Zobacz też: FIT pankejki
Sposób przygotowania:
Łączymy suche składniki w misce. Następnie dodajemy mleko, syrop i wanilię. Mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Rozgrzewamy patelnię na średnim ogniu i po spryskaniu jej powierzchni tłuszczem smażymy pankejki (na jedną sztukę potrzeba 1 łyżki stołowej ciasta). Gdy zauważymy pęcherzyki powietrza, możemy je odwrócić na drugą stronę. Z podanych proporcji składników powinniśmy uzyskać 8 sztuk. Pankejki podajemy z owocami lub syropem klonowym.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze