Nowe badania: od czego zależy skuteczność diety?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWiele osób walczy z efektem jojo. Pomimo tego że widzą zmiany w wyniku stosowanych diet, ludzie szybko wracają do poprzedniej wagi, a czasem zyskują nawet więcej nowych kilogramów. Amerykańscy naukowcy odkryli jednak metodę, która pozwoli odpowiednio przygotować się do diety i zagwarantuje jej skuteczność.
Nawet jeśli uważasz, że odżywiasz się prawidłowo, jesz mniej a częściej, regularnie ćwiczysz i ograniczasz dni, w które pozwalasz sobie na małe odstępstwa, to jednak nie zawsze dieta daje wymarzone efekty, a twoja waga może stać w miejscu.
Eksperci uważają, że wszystko tkwi w naszej głowie. Okazuje się, że umysł może mieć wyższość nad ciałem, co oznacza, że aby zobaczyć efekty odchudzania, musimy lepiej zrozumieć podstawy naszych codziennych wyborów i nawyków żywieniowych.
Zobacz też: 5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych
Na szczęście według ekspertów jest to bardzo proste. Wystarczy, że zaczniesz prowadzić dziennik żywności.
Według badania opublikowanego w "American Journal of Preventative Medicine" naukowcy odkryli, że wśród 1 700 osób te, które prowadziły swoje dzienniki każdego dnia, traciły dwukrotnie więcej kilogramów niż te, które tego nie robiły. Co więcej, w badaniu z 2012 roku opublikowanym w czasopiśmie "Academy of Nutrition and Dietetics" wykazano, że spośród 439 kobiet, te które robiły notatki w swoich dziennikach żywności, straciły około 13 proc. masy ciała, podczas gdy te, które nie prowadziły dzienników, straciły zaledwie 8 proc.
Jeśli perspektywa prowadzenia dziennika wydaje się zniechęcająca, mamy dla ciebie rozwiązanie. Na początku należy prowadzić dziennik przez kilka dni bez zmiany nawyków żywieniowych, a następnie stopniowo można zacząć wprowadzać drobne zmiany w diecie i starać się kontynuować dziennik przez kilka kolejnych dni.
Zamiast skupiać się na liczbie kalorii w tym czasie, należy po prostu zapisywać to, co zjedliśmy. Można również dodać zapiski na temat naszego samopoczucia każdego dnia. Dzięki temu łatwiej nam będzie wychwycić produkty, które powinniśmy zmienić w naszej diecie.
Natomiast opisując nasze samopoczucie, możemy po pewnym czasie zauważyć pozytywne zmiany, jak np. przypływ energii i optymizmu, dzięki zdrowszym wyborom.
W rzeczywistości osoby na diecie, które prowadzą dzienniki, są bardziej świadome tego, co wpływa na ich wybory żywieniowe. Taki pamiętnik uświadamia ludziom, ile faktycznie jedzą i jak się czują po zjedzeniu konkretnego posiłku.
Widząc, że dopiero godzinę temu zjedliśmy obiad, mniej chętnie sięgniemy po hamburgera, czy kolejny batonik. Dzięki dziennikowi żywności ograniczymy podjadanie i zaczniemy jeść regularniej. Opisywanie posiłków może być najlepszą motywacją do schudnięcia, ponieważ często nie mamy świadomości tego, ile tak naprawdę jemy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze