Jazda na rowerze - co daje? Zalety jazdy na rowerze
EWA RYCERZ • dawno temu • 3 komentarzeNa rowerze jeździć warto - to oczywistość. Ale dlaczego? Czy wiesz, że nawet krótka przejażdżka na dwóch kółkach poprawia wydolność tlenową? Jazda na rowerze - co daje Twojemu organizmowi? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Nawet jeśli nie jeździsz rowerem zawodowo, ale wsiadasz na dwa kółka od czasu do czasu, czysto relaksacyjnie – twój organizm czerpie z tej aktywności korzyści. A jest ich niemało.
Co daje jazda na rowerze? Jazda na rowerze — na co pomaga?
Poprawa pracy serca
Mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę, doznania udaru lub zawału serca. Gdy zmuszasz mięsień sercowy do wysiłku jakim jest jazda na rowerze trenujesz cały układ krwionośny. Dzieje się tak, ponieważ pracujące intensywnie podczas wysiłku serce to mniejsza częstotliwość jego skurczy w spoczynku, czyli tzw. niższe tętno spoczynkowe. A to bardzo pożądana właściwość zdrowotna.
Mocniejsze mięśnie, zdrowsze stawy
Pośladki, łydki, uda, ręce, plecy. Rower oddziałuje na różne partie mięśni. Wymusza też pracę tych grup mięśni, które odpowiadają za stabilizację ciała. A to oznacza trenowanie równowagi.
Oprócz tego jazda na rowerze polecana jest osobom, które borykają się z problemami ze stawami. Jeśli masz zwyrodnienia, cierpisz na nadwagę, przebyłeś zabieg medyczny lub po prostu bolą cię kolana - wsiądź na rower. Delikatna i spokojna jazda na jednośladzie to naturalny i nieinwazyjnych dla stawów ruch – nie obciąża układu kostnego.
Spala kalorie
Jedna godzina intensywnej jazdy na rowerze to aż 500 spalonych kalorii, a to niemała pomoc w odchudzaniu. Nie wierzysz? Spróbuj!
Wsiądź na rower i przekonaj się, że jazda ze stałą prędkością, bez zbędnych zahamowań to po prostu trening aerobowy. A to oznacza, że dzięki niemu dotlenisz się. Podczas wysiłku tego typu organizm energię potrzebną do jazdy czerpie bezpośrednio z tkanki tłuszczowej, czyli ją po prostu spala, a ty pozbywasz się cellulitu.
Niejako skutkiem ubocznym jednostajnej jazdy na rowerze jest poprawa wydolności tlenowej oraz wytrzymałości. Przyspiesza też metabolizm.
Oszczędność pieniędzy
Szukasz oszczędności? Wsiadaj na rower! Zamiast na paliwo lub opłaty parkingowe, pieniądze wydasz na wymarzone wakacje. A do tego zainwestujesz w zdrowie.
Oszczędność czasu
Stanie w korkach to zmora naszych czasów. Warszawski kierowca spędza w nich średnio 5 dób. Wybierz rower zamiast samochodu, a te 120 godzin przeznacz na coś przyjemniejszego.
Pomaga się odprężyć
Jazda rowerem nie musi być szybka. Wsiądź na dwa kółka, wyjedź za miasto i delektuj się ciszą, śpiewem ptaków, promieniami słońca. Malownicza trasa wycieczki sprawi, że wrócisz spokojniejszy, pewniejszy siebie i pozytywnie zmęczony. Poczujesz szczęście – gwarantujemy. To dzięki endorfinom, jakie wydzielają się podczas aktywności fizycznej.
Zadbasz o środowisko naturalne
Zakręcasz wodę, segregujesz śmieci? Jeśli natura jest dla ciebie ważna, zadbaj o nią także w ten sposób. Jeżdżąc na rowerze nie emitujesz spalin, nie produkujesz ogromnych ilości dwutlenku węgla, nie zużywasz paliw kopalnych. Oszczędzasz za to tlen, chronisz środowisko i dajesz dobry przykład.
Będziesz modny
Rower to nie jest środek transportu. To styl życia. Jeżdżąc na jednośladzie stajesz się modny, bo w Polsce coraz więcej osób przesiada się na dwa kółka. I nie ważne czy jeździsz sportowo, czy rekreacyjnie.
Rower wzmacnia więź
Chcesz spędzić z dzieckiem czas na świeżym powietrzu? Nic prostszego – zainwestuj w mały trzykołowy rower i pójdźcie do parku na krótką naukę jazdy. Jeśli twoje dziecko jest starsze – wybierzcie się na wspólną wycieczkę za miasto, zróbcie piknik i dobrze się bawcie. Dla młodszego potomka możesz kupić specjalny fotelik do jazdy na rowerze rodzica.
Pomaga poznać okolice
Czy samochodem dojedziesz w trudno dostępne miejsca nad rzeką lub w sam środek szumiącego lasu? Czy cztery kółka pokażą ci jak grzeje słońce i pozwolą usłyszeć śpiew ptaków? Nie. Rower to prawdopodobnie jedyny środek transportu, który udostępni ci te miejsca, które do tej pory były dla ciebie skrzętnie skrywaną przez naturę tajemnicą.
Korzyści z jazdy na rowerze są bezsporne. Gdybyś chciał doszukać się jakiejś wady jazdy na rowerze, musiałbyś się bardzo postarać. Owszem, zdarza się, że podczas jazdy złapie Cię deszcz i wielka frajda zmieni się w niezbyt przyjemną przejażdżkę. To jednak raczej rzadko spotykana sytuacja. Jeśli robisz analizę pt. "Jazda na rowerze plusy i minusy", to tych pierwszych jest zdecydowanie więcej!
Rower to wspaniała rzecz. Daje poczucie wolności, niezależności i spokoju.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze