Dieta odchudzająca – jaką wybrać?

Dieta na odchudzanie powinna zostać wprowadzona po konsultacji z dietetykiem. Zdrowa dieta obejmuje długofalową zmianę nawyków żywieniowych, które w połączeniu z aktywnością fizyczną przynoszą długotrwały rezultat. Aby uniknąć efektu jo-jo, dieta odchudzająca powinna zostać dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

123RF

Najlepsza dieta odchudzająca

Przed wprowadzeniem w życie zasad wybranej przez nas diety odchudzającej powinniśmy tę decyzję skonsultować z lekarzem rodzinnym. Doktor zna nasz organizm, dlatego będzie wiedział, w jaki sposób możemy bezpiecznie stracić zbędne kilogramy. Wskaże też dietetyka, który dopasuje zdrową dietę. Należy pamiętać, że diety rekomendowane w pismach dla pań i telewizji są skuteczne i bezpieczne, jeśli stosuje się je nie dłużej niż pół roku.

Aby dieta była skuteczna i pozbawiona efektu jo-jo, powinna zostać dobrana indywidualnie. Efektywne odchudzanie to taki jadłospis, który jest dopasowany do potrzeb organizmu. Sukces zależy od stopnia zharmonizowania diety z potrzebami i predyspozycjami, dlatego nie powinniśmy decydować się na dietę, która przyniosła rezultaty u koleżanki lub członka rodziny. Dieta powinna uwzględniać styl życia, jaki prowadzimy, nasze warunki fizyczne oraz nawyki żywieniowe. Jeżeli będzie obfitować w produkty żywnościowe, których nie lubimy, szybko stracimy chęć do kontynuowania procesu odchudzania.

Zdrowa dieta odchudzająca

Zdrowa dieta na odchudzanie to taka, która pozwala utracić nie więcej niż 1 kilogram wagi tygodniowo. Jeżeli spadek masy ciała nastąpi zbyt szybko i gwałtownie, nasz metabolizm zwolni tempo, a waga osiągnie punkt krytyczny. Wówczas utracone kilogramy powrócą, gdy tylko zaczniemy jeść nieco więcej. W efekcie po diecie będziemy ważyć jeszcze więcej niż w momencie jej rozpoczęcia. Prawidłowo powinniśmy chudnąć od około pół do kilograma tygodniowo.

Warto zwrócić uwagę na założenia wybranej diety dotyczące pokarmów zalecanych oraz niedozwolonych. Diety na odchudzanie, które zakładają spożywanie jedynie grejpfrutów, albo te, które bazują na ziołach na odchudzanie, nie są skuteczne (dieta grejpfrutowa jest niezwykle popularna wśród mieszkańców państw amerykańskich).

Powinniśmy uważnie przyjrzeć się diecie, która zaleca przyjmowanie specjalnych produktów i środków na odchudzanie, na przykład tabletek odchudzających (środki hamujące łaknienie, suplementy diety hamujące wchłanianie tłuszczów i środki sprzyjające spalaniu tłuszczów). Zdrowa dieta powinna być zbliżona do zasad racjonalnego odżywiania się. Jeżeli będziemy je stosować i regularnie ćwiczyć, nie będzie potrzeby zażywania suplementów diety.

W przypadku niektórych osób odchudzanie przekształca się w nawyk lub obsesję. Nieprawidłowa dieta, która wywołuje efekt jo-jo, nie tylko demotywuje, ale może stanowić też niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Zamiast praktykowania głodówek i zażywania tabletek, proszków czy napojów powinniśmy zmodyfikować nawyki żywieniowe. Długotrwała zmiana sposobu odżywiania (regularne spożywanie posiłków, rezygnacja z fast foodów, zróżnicowana dieta bogata w różne grupy pokarmów) i aktywność fizyczna to klucz do uzyskania i utrzymania odpowiedniej wagi ciała.

Zobacz również: Oleje roślinne - sekret zdrowia i urody

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Pas wyszczuplający – jak działa? Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Dieta kopenhaska – na czym polega? Odchudzanie - od czego zacząć? Dieta kapuściana – na czym polega? Dieta dla osób zapracowanych Piramida żywieniowa a dieta Dieta 1000 kcal – na czym polega? Poznaj porady dietetyczne dla osób odchudzających się Czym jest nieinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej? Czym jest efekt jo-jo? Poznaj zabiegi odchudzające Czy warto stosować środki na odchudzanie? Preparaty odchudzające – jakie wybrać? Czy też popełniasz te błędy żywieniowe? Produkty dobre na odchudzanie Czy suplementy na odchudzanie są skuteczne?

Popularne w tym tygodniu:

Schudła 70 kilogramów w 1,5 roku. Metamorfoza Danuty Awolusi Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii Odchudzający koktajl z selera Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Odchudzający napój – działa, gdy śpisz 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej 5 pomysłów na jednodniowy detoks Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami Izabela schudła 10 kg. “Nie lubiłam stawać przed lustrem, o wadze nie wspomnę” Kupił jej za mały pierścionek. W ten sposób chciał zmusić ją do odchudzania Paulina schudła 14 kg. "Miałam dosyć ciągłych diet, efektów jo-jo i patrzenia w lustro ze smutkiem" Pomysły na wykorzystanie chia w menu na utratę wagi