Czym charakteryzuje się skręcenie stawu?

W trakcie aktywności fizycznej często ulegamy różnym kontuzjom. Jedną z częstszych jest skręcenie stawu. Do kontuzji dochodzi w sytuacji upadku czy też nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu. Warto jednak umiejętnie je odróżnić od innych poważnych urazów i wiedzieć, jaką pomoc zastosować, by nie doprowadzić do poważniejszych chorób.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Co to jest skręcenie stawu?

Skręcenie stawu to nic innego, jak uszkodzenie torebki stawowej. Dochodzi do niego w wyniku gwałtownego zetknięcia się z twardym podłożem, uderzeniem, niewłaściwym postawieniem stopy. Poziom skręcenia stawu rozróżnia się poprzez określenie zakresu ruchu w stosunku do ruchu fizjologicznego.

Rodzaje skręceń stawu i ich leczenie

W związku z powyższym wyróżnić można trzy rodzaje skręcenia, które dodatkowo charakteryzują się nie tylko upośledzeniem czynności ruchu, ale także dodatkowymi objawami. W przypadku skręcenia lekkiego dochodzi do widocznego małego krwiaka i obrzęku i są niewielkie odczuwalne trudności w swobodnym poruszaniu stawem. Najskuteczniejszym leczeniem jest przykładanie kompresów bardzo zimnych oraz delikatne zastosowanie ucisku poprzez założenie bandaża elastycznego lub nakostnika.

W przypadku skręcenia średniego objawy z kwalifikacji lekkiej są bardziej nasilone i co istotne odczuwalna jest pewna niestabilność stawu. Leczenie na tym poziomie wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowanie unieruchomienia, np. w postaci opatrunku gipsowego lub w innej formie.

Natomiast w najcięższym stopniu – skręceniu ciężkim – pacjent odczuwa silny ból i występuje duży obrzęk oraz dodatkowo odczuwalna jest duża niestabilność stawu. Leczenie przy ciężkim skręceniu wymaga dokładnej analizy lekarskiej i konkretnego ustabilizowania stawu.

Zobacz również: Dlaczego warto robić przysiady?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

Sposób na płaski brzuch w 28 dni – wystarczą cztery minuty dziennie Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Siłownia, w której się wyśpisz Sposoby na zakwasy: jak złagodzić ból mięśni? Zaskocz Swoje Pośladki - Skuteczny trening Pupy Odbyły się pierwsze treningi Women’s Run w tym sezonie