Czym charakteryzuje się skręcenie stawu?

W trakcie aktywności fizycznej często ulegamy różnym kontuzjom. Jedną z częstszych jest skręcenie stawu. Do kontuzji dochodzi w sytuacji upadku czy też nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu. Warto jednak umiejętnie je odróżnić od innych poważnych urazów i wiedzieć, jaką pomoc zastosować, by nie doprowadzić do poważniejszych chorób.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Co to jest skręcenie stawu?

Skręcenie stawu to nic innego, jak uszkodzenie torebki stawowej. Dochodzi do niego w wyniku gwałtownego zetknięcia się z twardym podłożem, uderzeniem, niewłaściwym postawieniem stopy. Poziom skręcenia stawu rozróżnia się poprzez określenie zakresu ruchu w stosunku do ruchu fizjologicznego.

Rodzaje skręceń stawu i ich leczenie

W związku z powyższym wyróżnić można trzy rodzaje skręcenia, które dodatkowo charakteryzują się nie tylko upośledzeniem czynności ruchu, ale także dodatkowymi objawami. W przypadku skręcenia lekkiego dochodzi do widocznego małego krwiaka i obrzęku i są niewielkie odczuwalne trudności w swobodnym poruszaniu stawem. Najskuteczniejszym leczeniem jest przykładanie kompresów bardzo zimnych oraz delikatne zastosowanie ucisku poprzez założenie bandaża elastycznego lub nakostnika.

W przypadku skręcenia średniego objawy z kwalifikacji lekkiej są bardziej nasilone i co istotne odczuwalna jest pewna niestabilność stawu. Leczenie na tym poziomie wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowanie unieruchomienia, np. w postaci opatrunku gipsowego lub w innej formie.

Natomiast w najcięższym stopniu – skręceniu ciężkim – pacjent odczuwa silny ból i występuje duży obrzęk oraz dodatkowo odczuwalna jest duża niestabilność stawu. Leczenie przy ciężkim skręceniu wymaga dokładnej analizy lekarskiej i konkretnego ustabilizowania stawu.

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Forma Anny Lewandowskiej po ciąży - motywuje czy denerwuje? Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Zarządzanie przez cele, czyli marketing w karierze sportowca. Bądź SMARTER! 7 momentów, w których powinnaś uprawiać seks Ćwiczenia na cellulit, które naprawdę działają Żyj i pracuj na zdrowie, ergonomia w pracy