10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank

Wystarczy ćwiczyć systematycznie przez 10 minut, aby osiągnąć rezultaty podobne do efektów plank. Ten krótki trening złożony z elementów aerobowych i siłowych jest polecany tym osobom, które nie przepadają za deską lub nie potrafią jej zrobić w sposób prawidłowy, a chcą wyrzeźbić mięśnie brzucha.

Podziel siÄ™:

Plank — charakterystyka

Plank to inaczej deska — ćwiczenie izometryczne, które angażuje głębokie mięśnie brzucha. Inna jego nazwa: podpór przodem na przedramionach. Określenie to oddaje istotę treningu. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia należy bowiem podpierać się na przedramionach (łokcie zgięte pod kątem 90 stopni) i utrzymywać kontakt z podłożem dodatkowo poprzez palce stóp.

Tułów powinien znajdować się nad podłogą — pośladki, kolana i kręgosłup mają utworzyć linię prostą. W tej pozycji należy wytrzymać kilka sekund. Plank jest ćwiczeniem prostym tylko z pozoru, w rzeczywistości może być trudne dla osób o słabej kondycji fizycznej.

10-minutowy trening brzucha — rozgrzewka

Podstawą szybkiego treningu proponowanego jako alternatywa dla plank są ćwiczenia aerobowe i siłowe (wszystkie robimy na macie). Regularne jego wykonywanie skutkuje lepszymi wynikami w czasie innych aktywności fizycznych — poprawie ulega zarówno szybkość, jak i siła.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń zasadniczych należy przeprowadzić rozgrzewkę, w której ramach maszerujemy w miejscu, unosząc wysoko kolana (najlepiej do wysokości bioder). Żeby rozgrzać górne partie ciała, warto dołączyć ruch rąk zgiętych w łokciach. Na ćwiczenia rozgrzewające poświęcamy około pół minuty.


10-minutowy trening brzucha — ćwiczenia aerobowe

W tej części krótkiego treningu wykonujemy 2 ćwiczenia — każde przez 20 sekund, zarówno po pierwszym, jak i po drugim odpoczywamy przez 10 sekund. Najważniejsza w tym przypadku jest szybkość ruchów. Ćwiczenia powtarzamy trzykrotnie.

Ćwiczenia, które musimy zrobić, to:

  • rolowanie — przyjmujemy pozycjÄ™ leżącÄ… na plecach. Nogi proste, ramiona wyciÄ…gniÄ™te za gÅ‚owÄ™. Wraz z wdechem unosimy ramiona do przodu, brodÄ™ kierujemy w stronÄ™ mostka. WykonujÄ…c wydech, kontynuujemy rolowanie, przechodzÄ…c przez pozycjÄ™ siadu prostego aż do momentu, gdy tułów znajduje siÄ™ nad nogami, a dÅ‚onie dotykajÄ… stóp.

    Z kolejnym wdechem powietrza zaczynamy się rolować w tył do momentu, gdy kość ogonowa zetknie się z matą. Następnie z wydechem kończymy rolowanie, układamy ramiona i głowę na macie.

  • poziome nożyce — ważne jest, aby w trakcie wykonywania tego ćwiczenia krÄ™gosÅ‚up na caÅ‚ej swojej dÅ‚ugoÅ›ci przylegaÅ‚ do podÅ‚oża. Najpierw kÅ‚adziemy siÄ™ na plecach, a nastÄ™pnie unosimy wyprostowane w kolanach nogi tak, aby wraz z podÅ‚ożem stworzyÅ‚y kÄ…t 30 stopni. Dalej na przemian unosimy koÅ„czyny tak wysoko, by móc dotknąć rÄ™koma Å‚ydki.

10-minutowy trening brzucha — ćwiczenia siÅ‚owe

Po kilku szybkich i głębokich oddechach (przez 30 sekund) przechodzimy do ćwiczeń siłowych. Każde z nich wykonujemy przez 45 sekund, po czym odpoczywamy 15 sekund. Schemat ćwiczeń powtarzamy dwukrotnie.

Ćwiczenia siłowe, które powinniśmy zrobić, to:

  • prostowanie rÄ™ki i nogi w klÄ™ku podpartym (z udziaÅ‚em wyÅ‚Ä…cznie prawej rÄ™ki) — klÄ™kamy (kolana zgiÄ™te pod kÄ…tem prostym) z rÄ™koma wyprostowanymi w Å‚okciach, dÅ‚onie powinny znaleźć siÄ™ pod barkami. NastÄ™pnie wyciÄ…gamy prawe ramiÄ™ przed siebie. W tym samym czasie prostujemy przeciwlegÅ‚Ä… nogÄ™ za sobÄ…, unoszÄ…c jÄ… na wysokość bioder.

  • pozycja łódki — aby wykonać to ćwiczenie, siadamy na macie z nogami zgiÄ™tymi w kolanach; stopy powinny być pÅ‚asko uÅ‚ożone na podÅ‚ożu. Odchylamy siÄ™ do tyÅ‚u i unosimy nogi, prostujÄ…c je w kolanach. KÄ…t pomiÄ™dzy tuÅ‚owiem a nogami powinien być ostry. Dla zachowania równowagi możemy podpierać siÄ™ rÄ™koma uÅ‚ożonymi obok poÅ›ladków (w tej pozycji powinniÅ›my wytrwać 45 sekund).

  • prostowanie rÄ™ki i nogi w klÄ™ku podpartym (wykonujemy je tak samo przedostatnie ćwiczenie, używajÄ…c w tym przypadku tylko lewej rÄ™ki i prawej nogi).

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Modelki plus-size w kampanii Nike Sports Bra Collection Człowiek guma, niemożliwe! Kasia Bigos zachwyciła internautów Ależ przemiana! W liceum wyglądał zupełnie inaczej Wyjątkowy trening Izu Ugonoha. Brał lekcje od mistrza świata Ilość czy jakość... czyli kilka słów o technice wykonywania ćwiczeń Ale rzeźba! Kulturysta pochwalił się imponującym "kaloryferem" Dlaczego warto się rozciągać po treningu? Metoda McKenziego na bóle kręgosłupa "Pozamiatałaś". Pokazała, jak się zmieniła w ciągu 3 lat Sposoby na zakwasy Podjęliście jakieś wyzwanie na kwarantannie? Dorota Ogonowska robi pompki Psychologia sportu - podstawowe credo warte powtarzania