Trening TBC - co to jest? Jakie efekty dają ćwiczenia Total Body Conditioning

Trening TBC pomaga rozruszać całe ciało, dzięki czemu możemy w dość łatwy sposób otrzymać szczuplejszą sylwetkę. Co więcej trening TBC jest odpowiedni dla każdego - bez względu na płeć czy wiek. Ćwiczenia te mogą wykonywać także ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem, a także ci bardzo zaawansowani. Jednak efekty daje dopiero regularne wykonywanie TBC.

TBC — co to znaczy?
Skrót TBC pochodzi z języka angielskiego i oznacza Total Body Conditioning, czyli modelowanie całego ciała. Podczas treningu bowiem pobudzane są wszystkie partie naszego ciała. Do tego TBC składa się z dwóch części — aerobowej oraz wzmacniającej mięśnie.
Pierwsza część treningu TBC najczęściej wykonywana jest w rytmie żywej muzyki i polega na regulacji pulsu i oddechu oraz wzmocnieniu górnych i dolnych partii ciała. W drugiej części treningu w ćwiczeniach wykorzystywane są także hantle, obciążniki, piłki, taśmy oraz gumy.

TBC — efekty
Regularnie wykonywane ćwiczenia Total Body Conditioning nie tylko wzmacniają nasze mięśnie, ale też pomagają poprawić kondycję całego ciała oraz wyrzeźbić sylwetkę. Podczas jednego treningu możemy spalić nawet 600 kcal, a to bezpośrednio przekłada się również na utratę zbędnych kilogramów.
Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim tempie wykonujemy ćwiczenia oraz jak ciężkie obciążniki będziemy wykorzystywać podczas treningu. Osobom początkującym bowiem zaleca się, aby zaczynali trening powoli i z lekkimi obciążnikami, ale wszystko zależy od naszej indywidualnej kondycji oraz od trenera, który będzie prowadził nasze zajęcia.
TBC — zalety
Zajęcia Total Body Conditioning często pojawiają się w ofercie różnych klubów fitness, a jedynym kosztem, jaki będziemy ponosić, jest koszt wykupienia karnetu. Cały niezbędny sprzęt, taki jak hantle i inne akcesoria, jest bowiem udostępniany przez same kluby i nie musimy go dodatkowo kupować.
TBC jest również idealne, jeśli chcemy uzyskać smukłą, wysportowaną sylwetkę. Dzięki ćwiczeniom nasze ciało będzie wzmocnione, co poprawi nie tylko naszą kondycję fizyczną, ale także nasze samopoczucie.

Kolejną zaletą treningu TBC jest fakt, że do takich zajęć może praktycznie dołączyć każdy i to w dowolnym momencie. Jeżeli jesteśmy osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem, możemy wykonywać mniejszą liczbę powtórzeń oraz możemy sięgnąć po lżejsze obciążniki, aby z czasem stopniowo je zwiększać.
TBC — przeciwwskazania
Choć do treningów TBC może dołączyć każdy — bez względu na płeć, wiek, czy kondycję fizyczną — warto wcześniej porozmawiać z instruktorem, jeśli cierpmy na otyłość albo problemy z kręgosłupem.
Ćwiczenia TBC polegają często na podskakiwaniu w rytm muzyki, co w przypadku osób z otyłością może nadmiernie obciążać stawy. Dlatego jeśli mamy problem z nadmierną masą ciała, warto skonsultować się nie tylko z trenerem, ale również z lekarzem. Często bowiem zaleca się najpierw, aby ustabilizować masę ciała, a dopiero później rzeźbić sylwetkę ćwiczeniami TBC.

Natomiast osoby, które mają problem z kręgosłupem, mogą bez problemu rozpocząć ten rodzaj treningu, ale wcześniej powinny porozmawiać o tym z instruktorem. W tym przypadku bowiem możemy wykonywać ćwiczenia, które nie są tak wymagające, albo możemy trenować siedząc na piłce rehabilitacyjnej.
TBC — jak wygląda trening
Pierwsza część ćwiczeń TBC to rozgrzewka polegająca na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych. Jest to część, podczas której regulujemy puls i oddech, a także wzmacniamy organizm, przygotowując go do dalszych ćwiczeń.
Druga część ćwiczeń polega na rozbudzeniu poszczególnych partii mięśni — ramion, brzucha, pośladków czy nóg. Jednakże szczegóły każdego zestawu ćwiczeń są zależne od instruktora. Co więcej — każdego dnia trening TBC może wyglądać nieco inaczej, dzięki innym ćwiczeniom, czy też dzięki wykorzystaniu innych akcesoriów (hantli, piłek, taśm, itp.).

Podczas całego treningu towarzyszy nam skoczna muzyka, która nadaje rytm wykonywanym ćwiczeniom. Warto jednak pamiętać, że choć jedna sesja TBC potrafi być bardzo męcząca, to efekty są odczuwalne dopiero przy regularnym trenowaniu.
Jakub Ruźniak
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze