Odmiany śliwek i ich zastosowanie
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temuPrunus domestica to śliwa domowa występująca na świecie w ponad 6 tys. odmian. Wszystkie z nich są krzyżówkami dzikich śliw: tarniny, ałyczy i lubaszki, popularnie znanej jako mirabelka. To właśnie ich owoce tak zafascynowały Europejczyków, że postanowili uzyskać z nich odmiany jadalne. Dziś śliwki są niezastąpione w kuchni. Możemy tworzyć z nich kompoty, marmolady, dżemy, powidła, sorbety, marynaty i sosy. Śliwki nie tylko poprawiają smak potraw, ale także posiadają wiele cennych dla zdrowia właściwości – regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, są źródłem wielu witamin i błonnika. Dowiedz się, które odmiany są najbardziej wartościowe dla organizmu.
Owoce i warzywa a miażdżyca
Wszystkie rodzaje śliwek mają podobne wartości odżywcze, różnią się jednak ilością kalorii. Świeże śliwki zawierają 45 kcal/100 g. To bogate źródło witaminy A, witaminy E (nazywanej witaminą młodości, rzadko występuje jednak ona w owocach), dzięki czemu są silnymi przeciwutleniaczami. Zawierają również witaminy z grupy B, stąd też kojąco działają na układ nerwowy, poprawiając samopoczucie.
Polifenole zawarte w śliwkach mają silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu dieta bogata w te owoce działa antynowotworowo oraz przeciwdziała miażdżycy. Zdrowotne działanie zawdzięczają również zawartości składników mineralnych – potasu, magnezu, żelaza, fosforu i wapnia.
Śliwki węgierki
Węgierki to jedne z najpopularniejszych odmian sadowniczych w Polsce. Poprawiają apetyt i korzystnie działają na trawienie. Dzięki temu, że przeciwdziałają zaparciom, chronią jelito grube przed chorobą nowotworową. Nie wolno jednak przesadzać z ich ilością – dzięki dużej zawartości pektyn, mogą wpływać przeczyszczająco. Błonnik i kwasy organiczne zawarte w węgierkach działają jak miotełka na przewód pokarmowy i jelita, a także gromadzący się w komórkach cholesterol i tłuszcz. Suszone śliwki, mimo że zawierają więcej kalorii (260 kcal/100 g) niż świeże owoce, mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce z kilogramami, ponieważ przyspieszają metabolizm i dają uczucie sytości.
Mirabelka
Mirabelka rośnie w całej Polsce, bardzo często dziko. Jest źródłem glukozy, fruktozy oraz sacharozy. Śliwka ta jest bogata w prowitaminę A, witaminy C, E, K, B6, pektyny i garbniki. Odnajdziemy w niej potas żelazo, wapń, magnez, polifenole oraz błonnik. Ma silne działanie oksydacyjne, w związku z czym hamuje powstawanie wolnych rodników. Z mirabelki możemy przygotować różnego rodzaju galaretki, kompoty, marmolady, konfitury i dżemy. Podobnie jak inne odmiany śliwy domowej, pomaga pozbyć się złego cholesterolu, usuwa z organizmu zbędny tłuszcz, reguluje pracę jelit oraz przeciwdziała zaparciom.
Renkloda
Ta odmiana śliwy domowej doskonale nadaje się do zrobienia powideł. Potrzebne będą ci tylko dwa składniki: renklody i cukier.
Śliwki umyj i wydryluj, włóż do garnka i ugotuj na najmniejszym ogniu, nie mieszając (wówczas powidła mogą się przypalić). Gotuj przez około 6 godzin, aż osiągną oczekiwaną konsystencję i odstaw je na jeden dzień. Następnego dnia zagotuj je ponownie (wystarczy 30–40 minut), dodając około 200 g cukru. Gorące powidła włóż do wyparzonych i suchych słoików, szczelnie zakręć i postaw do góry dnem.
Śliwka brzoskwiniowa
Jeżeli lubisz brzoskwinie, masz w czym wybierać: wśród tych z omszałą skórką wyróżniamy właściwki i twardki, natomiast te gładkie to nektarynki i bryliony. Śliwki brzoskwiniowe mogą różnić się barwą oraz zawartością miąższu, jednak wszystkie mają podobne wartości odżywcze. Brzoskwinie to bogate źródło błonnika oraz beta-karotenu. Zawierają również witaminy z grupy B, witaminę C oraz PP. Najlepiej jeść twarde owoce wraz ze skórką, ponieważ to w nich jest najwięcej związków odżywczych, w tym minerałów. Brzoskwinie zawierają wapń (40 mg), magnez (10 mg) oraz żelazo (5 g), stąd też polecane są kobietom w ciąży, a także chorym na anemię, reumatyzm i nerki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze