Żołędzie - właściwości zdrowotne żołędzi. Kawa z żołędzi - właściwości
EWA RYCERZ • dawno temuŻołędzie uchodzą za symbol siły i długowieczności. Cenimy ich korę, mającą właściwości przeciwzapalne, zapominając o owocach. Traktujemy je jak jesienną atrakcję, a tymczasem żołędzie kryją w sobie wiele składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Jedzenie żołędzi? Uspokajamy - nie chodzi o to, by chrupać surowe owoce dębu, ale o przygotowanie z nich zdrowych produktów, takich jak mąka, nalewka z żołędzi czy kawa z żołędzi.
Ten artykuł ma 5 stron:
Kawa z żołędzi
Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku napój ten pito dość często. Mimo że nie zawiera kofeiny, obok kawy zbożowej był dość znanym i lubianym zamiennikiem klasycznej kawy. Dziś o nim zapomniano, zupełnie niesłusznie.
Kawa żołędziowa to nie tylko doskonały smak i zapach. To także zastrzyk energii w postaci węglowodanów. Zaletą jest duża zawartość potasu — aż ok. 700 mg na 100 g. Jeśli więc, ze względu na nadciśnienie bądź inną chorobę serca nie możesz pić kawy, spróbuj żołędziówki. Napój ten dostarczy także magnezu.
Dzięki zawartości witamin i minerałów wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, powinny ją pić osoby z celiakią. Zasługuje też na uwagę kobiet w ciąży — to dzięki dużej ilości kwasu foliowego.
Choć kawę można podawać dzieciom, nie powinny jej pić małe niejadki. Napój jest bardzo sycący i może przyczynić się do utraty apetytu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze