Żołędzie - właściwości zdrowotne żołędzi. Kawa z żołędzi - właściwości
EWA RYCERZ • dawno temuŻołędzie uchodzą za symbol siły i długowieczności. Cenimy ich korę, mającą właściwości przeciwzapalne, zapominając o owocach. Traktujemy je jak jesienną atrakcję, a tymczasem żołędzie kryją w sobie wiele składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Jedzenie żołędzi? Uspokajamy - nie chodzi o to, by chrupać surowe owoce dębu, ale o przygotowanie z nich zdrowych produktów, takich jak mąka, nalewka z żołędzi czy kawa z żołędzi.
Ten artykuł ma 5 stron:
Żołędzie — właściwości
W dzisiejszych czasach żołędzie pełnią głównie funkcję materiału siewnego. W przeszłości stanowiły jednak źródło pożywienia. I nie ma w tym nic dziwnego. Owoce dębu w ok. 37 proc. składają się ze skrobi, w ok. 7 proc. z innych węglowodanów i w ok. 8 proc. z białka.
Przed spożyciem żołędzi należy przeprowadzić ługowanie. Polega ono na namaczaniu obranych i rozdrobnionych owoców w gorącej wodzie i popiele dębowym. Zabieg jest czasochłonny i dość wymagający, dlatego też zługowane żołędzie lepiej kupić w sklepie.
Dlaczego warto spróbować żołędzi chociaż raz w życiu? Są one nie tylko skarbnicą lekkostrawnej skrobi, która wspomaga odchudzanie, pęczniejąc w żołądku i dając uczucie sytości, ale także dostarczają witamin z grupy B, zwłaszcza B6. To także źródło kwasu foliowego, składnika regulującego wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie.
Zobacz także: Węglowodany w diecie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze