Używasz tych tłuszczów? Robisz to niewłaściwie!
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuStojąc w supermarkecie przed półką z różnego rodzaju olejami, czasami ciężko podjąć właściwą decyzję o zakupie. Nie jest łatwiej, kiedy podchodzisz do lodówki z masłem i innymi tłuszczami, prawda?
Zazwyczaj sięgasz po to, co już znasz: oliwa z oliwek do sałatek, olej słonecznikowy do smażenia i masło do smarowania kanapek. Myślisz, że to najlepszy wybór. Niestety, tym oto sposobem popełniasz duży błąd, bo albo w niewłaściwy sposób wykorzystujesz te produkty w kuchni, albo po prostu nie wiesz, do czego powinieneś ich użyć.
Nie znasz podstawowych zasad
Zarówno pieczenie, jak i smażenie potraw to techniki gotowania, którym należy poświęcić nieco więcej uwagi, zwłaszcza jeśli chcesz, żeby potrawy tak przygotowane były smaczne, zdrowe i łatwe w przyrządzeniu. Podczas smażenia zwróć uwagę na patelnię – najlepiej, jeśli wybierzesz teflonową lub grillową, na których do smażenia będziesz potrzebował minimalnej ilości tłuszczu. Wybieraj te najlepszej jakości i pamiętaj, żeby na jednej porcji tłuszczu smażyć tylko raz.
Zobacz też: 6 zagrożeń płynących z diety o niskiej zawartości tłuszczu
Zwracaj uwagę zarówno na patelnię, jak i na tłuszcz – nie mogą być zbyt zimne. Jeśli niewystarczająco je rozgrzejesz, potrawa będzie przywierać do dna i w bardzo krótkim czasie po prostu się przypali. W przypadku mięsa – jeśli będą właściwie rozgrzane – produkt nie wchłonie tyle tłuszczu. Jeśli zauważysz na patelni spalone kawałki mięsa lub innych produktów, pozbądź się ich – mogą zawierać nitrozoaminy, czyli związki działające rakotwórczo.
Pieczenie w piekarniku jest mniej kaloryczne niż smażenie. Pamiętaj, że mięso nie wymaga polania go dodatkową porcją tłuszczu – wraz z upływem czasu tłuszcz sam zacznie się z niego wytapiać. Z kolei, jeśli chcesz przygotować pieczone warzywa, zamiast smarować tłuszczem blachę, skrop je oliwą, kiedy jeszcze są surowe.
Nie wiesz, na jakim tłuszczu smażyć
To jeden z największych problemów – który tłuszcz wybrać do smażenia, a który się do tego kompletnie nie nadaje? Do smażenia najlepiej wybierać tłuszcze nasycone, ponieważ są wyjątkowo odporne na działanie wysokich temperatur. Znajduje się wśród nich masło klarowane, smalec – jednak ze względu na dużą zawartość cholesterolu nie jest polecany przez dietetyków. Smażyć bez obaw możesz również na oleju kokosowym.
Wśród jednonienasyconych najwyższą temperaturę dymienia ma olej ryżowy popularny zwłaszcza w krajach azjatyckich. Zawiera on mnóstwo witaminy E, która opóźnia procesy starzenia i łagodzi objawy menopauzy. Do smażenia możesz wykorzystać również oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz olej rzepakowy. Masło, olej słonecznikowy, kukurydzany, arachidowy, z pestek dyni, a także sojowy to produkty, które do smażenia po prostu się nie nadają.
Masło wyłącznie na kanapki
Masło, podobnie jak inne tłuszcze zwierzęce, zawiera przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe. Niestety, to właśnie one powodują wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a w rezultacie mogą przyczyniać się do rozwoju chorób krążenia oraz miażdżycy. Eksperci są zgodni – spożycie masła należy ograniczyć. Pocieszającym może okazać się wyłącznie fakt, że jest to najlepiej przyswajalny tłuszcz pochodzenia zwierzęcego.
Jeśli od czas do czasu chcesz wykorzystać masło w kuchni, zamiast na kanapki wrzuć je na patelnię. Oczywiście, zanim to zrobisz, musisz je sklarować, bo właśnie takie masło jest doskonałe do przygotowywania smażonych potraw. Uzyskasz je poprzez gotowanie go na małym ogniu i systematyczne usuwanie piany pojawiającej się na jego powierzchni oraz osadów na dnie. Możesz również kupić gotowe w sklepie.
Zobacz też: Smażenie — za i przeciw
Masło klarowane, czyli ghee, jest pozbawione laktozy i kazeiny, nie jełczeje, a jego temperatura dymienia wynosi aż 250 stopni Celsjusza – im wyższa temp. dymienia, tym olej lepiej nadaje się do smażenia. Często jest nazywane najdoskonalszym tłuszczem na świecie.
Tylko oliwa z oliwek
Większość osób decydujących się na zdrowy tryb życia wybiera oliwę z oliwek. To dobrze, ale ograniczając się wyłącznie do tego oleju, rezygnujemy z bardzo cennych właściwości, które oferują nam np. olej z awokado, arachidowy czy konopny. Są zdrowe, a w dodatku podnoszą walory smakowe dania. Następnym razem, przygotowując swoją ulubioną sałatkę, zaszalej i zamień oliwę na coś równie pysznego i dobrego dla organizmu.
Olej z awokado. Jest tłoczony na zimno i wykorzystuje się go przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, skwalen uważany za eliksir młodości oraz lecytynę ułatwiającą zapamiętywanie, poprawiającą koncentrację i samopoczucie w stanach depresyjnych.
Olej konopny. Ma lekko gorzki smak, dlatego będzie się świetnie komponował w sałatkach z dodatkiem naturalnie słodkich owoców. Jest pełen witaminy K odpowiadającej za prawidłowe krzepnięcie krwi. Wspomaga pracę serca i obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu.
Olej arachidowy. Jest doskonały dla osób odchudzających się, ponieważ utrzymuje uczucie sytości na znacznie dłużej. Resweratrol w nim zawarty ma działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo poprawia kondycję i wygląd skóry.
Prosto z butelki
Bez wątpienia oliwa z oliwek to cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, jest pełna witamin i składników mineralnych, ale uważaj – nie przesadzaj z jej spożyciem. To, że wybrałeś zdrowy olej, nie znaczy, że możesz go dodawać praktycznie do wszystkiego i to w nieograniczonych ilościach. To mit. Pamiętaj, że oliwa z oliwek też jest tłuszczem, a jedna łyżka zawiera ok. 120 kcal.
Nie wylewaj jej na patelnię lub przygotowane potrawy prosto z butelki, bo nie będziesz mógł kontrolować jej spożycia, a tym samym znacząco podniesiesz kaloryczność posiłków.
Zobacz też: Oleolux — zdrowa alternatywa dla masła. Przepis dr Budwig
Najlepiej, jeśli zaczniesz odmierzać ilość łyżeczką. Możesz również kupić specjalny silikonowy pędzelek do rozsmarowywania oliwy na patelni lub zaopatrzyć się w butelkę ze sprayem. Stosuj te metody również w przypadku innych rodzajów tłuszczy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze