Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem
ANNA KRZPIET • dawno temu • 1 komentarzWybierasz się na trening? Lepiej przemyśl dwa razy, co przed nim skonsumujesz. Czy tłuszcze przed treningiem albo baton proteinowy przed treningiem to dobry pomysł? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Oto produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem.
Węglowodany — stanowiące ważny produkt dla sportowców — mogą stwarzać problemy żołądkowe. W ramach trawienia to bakterie rozkładają żywność na aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glukozę. Problemy zaczynają się, gdy nasz organizm nie zawiera wystarczającej ilości enzymów potrzebnych do trawienia. Również żywność taka jak: fasola, kalafior, brokuły, kapusta, groch, soja, czosnek i cebula może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Dostarczenie organizmowi produktów ciężkostrawnych, choć zdrowych może powodować ociężałość, wzdęcia i uczucie przepełnienia, które negatywnie wpłyną na trening.
Zielone warzywa
Chociaż dieta bogata w warzywa i sałatki jest zwykle polecana dla zdrowia, to jednak surowy jarmuż, szpinak czy brokuły mogą spowodować poważne dolegliwości, gdy jesteś w ruchu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, surowe zielone warzywa liściaste prawie zawsze gwarantują nam wzdęcie brzucha i gazy — a to blokuje spalanie tłuszczy i metabolizm. Jeśli masz ochotę na coś lekkiego przed treningiem, zamień zieloną sałatkę na owocowe smoothie z płatkami owsianymi.
Zobacz też: Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej
Pełnoziarniste pieczywo
Jedzenie pełnoziarnistego pieczywa jest dla nas dużo zdrowsze niż pieczywo białe, ale nie przed treningiem. Dostarcza dużo energii, ale skutki uboczne znacznie przewyższają korzyści — a są nimi wzdęcia. Zamiast tego zdecyduj się na wafla ryżowego z masłem orzechowym i plasterkami banana — to również doda dużo energii.
Surowe nasiona i pestki
Chwytając garść surowych nasion przed treningiem możesz nabawić się wzdęć i dolegliwości żołądkowych. To wszystko ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, która może powodować dyskomfort w ćwiczeniach, jeśli w żołądku połączy się z innymi pokarmami, które mają niższą zawartość błonnika. Zamiast jeść same surowe nasiona i pestki możesz połączyć je z łyżeczkę lub dwiema płatków owsianych. Połączenie tłuszczu, białka i węglowodanów da organizmowi to, czego potrzebuje przed treningiem – dużo energii.
Pikantne przekąski
Nikt przed treningiem nie chce mieć skurczów i zgagi, a takie ryzyko pojawia się, kiedy przed treningiem zjemy coś pikantnego. Produkty z dużą zawartością ostrych przypraw wymagają więcej czasu do trawienia. Często po bardzo pikantnym posiłku będziesz miał większą ochotę na drzemkę, niż trening.
Batony proteinowe
Masz nadzieję na zjedzenie pysznej, słodkiej i zdrowej przekąski przed treningiem? Nie daj się nabrać na podstępny marketing. Duża ilość batonów proteinowych, jakie można znaleźć w sklepie, ma wysoką zawartość cukru. Większość firm na etykietach również podwyższa zawartość białka w swoich produktach — w ten sposób maskują wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i sztucznych substancji słodzących. Przed zakupem batonów proteinowych — dokładnie przeczytaj etykietę i upewnij się, że nie zjadasz niezdrowej bomby kalorycznej.
Zobacz też: 41 pysznych przed- i potreningowych przekąsek
Napoje izotoniczne
Większość marek na rynku oferuje poprzez swoje produkty trochę węglowodanów i związków mineralnych, takich jak sód, wapń, magnez i żelazo, jednak nad nimi góruje cukier. Napoje izotoniczne mogą zaoferować kilka witamin i elektrolitów, ale zawarte w nich cukry dorównują ilością coli. Napoje te powinny być również pite wyłącznie w czasie intensywnego treningu (dopiero po 20 minutach), a nie przed jego rozpoczęciem. Zamiast sklepowych niezdrowych napoi, można się zdecydować na napój izotoniczny własnej produkcji, który jest pełen witamin, a nie cukru.
Oto składniki na domowy zdrowy napój izotoniczny:
- 1 litr wody mineralnej,
- 2 łyżki miodu (ok. 40 g),
- 1 łyżeczka soli (ok. 0.8 g),
- wyciśnięty sok z cytrusa (cytryna, limonka, grejpfrut).
Wszystko razem mieszamy i gotowe!
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze