Wiesz, co pijesz? Różnice pomiędzy sokiem, nektarem a napojem
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeSok i nektar nie mogą zawierać w swoich składach konserwantów, barwników i aromatów. Inaczej jest w przypadku napoju. Ponadto na liście jego składników mogą znajdować się jedynie śladowe ilości soku z warzyw lub owoców. Jednak to nie wszystko. Na czym polegają pozostałe różnice pomiędzy sokiem, nektarem i napojem?
Czym charakteryzuje się sok?
Płyn, który pod nazwą soku stoi na sklepowej półce, powinien mieć konsystencję, kolor, smak i zapach dokładnie taki, jak świeżo wyciśnięty sok z dojrzałych owoców lub warzyw (który możemy przygotować w domu samodzielnie z pomocą sokowirówki). Jest to produkt niesfermentowany, ale — wedle prawa unijnego — zdolny do procesu fermentacji (dlatego dostępne w marketach artykuły jednodniowe należy wypić w ciągu 12 godzin).
Sok nie może mieć w składzie konserwantów, barwników i aromatów. Może być to być natomiast produkt, który powstał z rozcieńczenia koncentratu soku z wodą, o ile ostatecznie proporcje witamin i składników mineralnych będą takie, jak w przypadku świeżo wyciśniętego odpowiednika. Dzięki temu możliwa jest produkcja soków z egzotycznych owoców przez cały rok.
Sok owocowy i warzywny
Wybierając sok w sklepie, zwróćmy uwagę na jego skład. Na liście powinna znajdować się informacja o zawartości owoców. Dobry produkt ma w składzie od 85 do 100 procent owoców. Soki z owoców są wzbogacane o słodki smak cukrem, syropem fruktozowym lub glukozowym.
Najlepiej wybierać soki z cząstkami owoców lub gęste i mętne. Te klarowne, przezroczyste, o rzadkiej konsystencji, są pozbawione części witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.
Jeżeli producent dodał powyżej 15 gramów cukru na litr płynu, znajdziemy go na liście składników, jeśli mniej — nie jest on zobligowany do informowania o tym fakcie. Jego ilość w soku nie może przekroczyć 150 gramów na litr. Cukier nie idzie w parze z substancjami zakwaszającymi, na przykład kwasem cytrynowym.
Inaczej jest w przypadku soków z warzyw, w składzie których może znaleźć się substancja słodząca (cukier, miód) i kwas cytrynowy. Ponadto może on zostać przyprawiony ziołami (bazylią, rozmarynem, tymiankiem) i solą. Soki warzywne mają więcej składników mineralnych niż te z owoców. Znajdziemy w nich żelazo, magnez i wapń.
Czym wyróżnia się nektar?
Mianem nektaru określa się sok, koncentrat lub przecier z warzyw lub owoców, który został rozcieńczony wodą w różnych proporcjach (często pół na pół). Nie powinien on zawierać substancji barwiących, konserwujących i sztucznych aromatów. Produkt pasteryzowany zachowuje świeżość przez 12 miesięcy.
W zależności od tego, z jakich owoców i warzyw przygotowano nektar, musi on zawierać określoną ilość soku. Dla produktu z jabłek minimalna zawartość soku z tych owoców wynosi 50 procent, dla nektaru z wiśni — 35 procent, zaś z bananów - 25 procent.
W przypadku nektaru dopuszczalna zawartość cukru jest większa niż w soku i wynosi 200 gramów na litr płynu, przez co jest on bardziej kaloryczny. Tym, co odróżnia nektar od soku owocowego, jest możliwość umieszczenia w składzie zarówno substancji słodzących (cukier, słodziki), jak i zakwaszających. Ponadto zawiera mniejsze ilości składników mineralnych.
Jakie są cechy charakterystyczne dla napoju?
Napój to — wedle norm Unii Europejskiej — produkt bezalkoholowy, który wyprodukowano na bazie soku z owoców lub warzyw. W porównaniu do nektarów w napoju znajdziemy mniej soku — w niektórych przypadkach jedynie 5 procent.
Jednak nie istnieją żadne przepisy, które wskazywałyby na konkretną ilość soku owocowego lub warzywnego w składzie takiego produktu. Tym, co odróżnia napoje owocowe od soków i nektarów, jest możliwość dodania do nich takich składników, jak konserwanty, barwniki i aromaty.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze