Fitness

Fitness to grupowe ćwiczenia, które w zależności od rodzaju treningu oddziałują na różne grupy mięśni. Aktywność ta pomaga spalić tkankę tłuszczową, wyrzeźbić mięśnie i zrelaksować się. Jeżeli nie mamy czasu na zajęcia w studio fitness, możemy wykonywać ćwiczenia na odchudzanie w domu.

Co to jest fitness?

Fitness to grupowe ćwiczenia prowadzone przez trenera fitness, które odbywają się z podkładem muzycznym w tle. Zajęcia fitness służą promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Poszczególne treningi różnią się od siebie – w przebiegu niektórych istotna jest nauka choreografii, z kolei podstawę innych stanowi seria prostych ćwiczeń, które angażują różne grupy mięśni.

Ćwiczenia fitness

Aby zredukować tkankę tłuszczową, trzeba wykonywać ćwiczenia o odpowiednim poziomie intensywności. Fitness na odchudzanie to zajęcia takie jak fat burning, spinning, spalanie i indoor cycling. Zajęcia typu HIIT i tabata wykorzystują tak zwany efekt afterburn (w rezultacie tkanka tłuszczowa jest spalana jeszcze w kolejnym dniu po treningu). W trakcie innych zajęć tętno utrzymywane jest na stałym poziomie (jego umiarkowana wartość osiąga około 70 proc. maksymalnych możliwości).

Spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się również w trakcie zajęć choreograficznych, takich jak zumba, step i dance, jak również latin pop. Tego typu treningi bazują na mniej lub bardziej skomplikowanych elementach choreograficznych. Do niedawna w ofercie klubów fitness były zajęcia typu HiLo, których podstawą jest logicznie skomponowana choreografia służąca spalaniu kalorii.

W celu wzmocnienia lub wyrzeźbienia mięśni, a także ujędrnienia ciała warto wybrać ćwiczenia, w trakcie których wykorzystuje się akcesoria do fitnessu, takie jak hantle, taśmy, gumy i sztangi. Ćwiczenia ze sprzętem są bardziej intensywne. Taśmy TRX stosuje się w trakcie tak zwanych treningów w zawieszeniu, które aktywizują mięśnie, wykorzystując różne kąty nachylenia ciała. Aby wzmocnić mięśnie i wyrzeźbić sylwetkę, warto do planu ćwiczeń włączyć również zajęcia typu body sculpt, total body condition, body pump i sztangi.

Na skutek stresu i siedzącego trybu pracy mięśnie są napięte, co powoduje nadmierne obciążenie niektórych partii ciała. Odprężeniu i zrelaksowaniu się w trakcie zajęć fitness służą ćwiczenia rozciągające. Powinniśmy praktykować pilates, jogę i stretching, które są prowadzone w wolnym tempie przy dźwiękach muzyki. Ćwiczenia te wymagają skupienia się na ruchu. W trakcie tych zajęć uczestnicy mogą wyciszyć się i pracować nad kondycją fizyczną. W rezultacie równowaga mięśniowa zostaje przywrócona, a ćwiczący zyskują świadomość swego ciała.

Ćwiczenia fitness w domu

Jeżeli nie mamy czasu na ćwiczenia grupowe, możemy wykonywać fitness w domu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w akcesoria do fitnessu, na przykład hula hop, sztangi, jak i większe przyrządy do ćwiczeń, takie jak bieżnia, rowerek stacjonarny i ergometr wioślarski. Jeśli nasz czas jest ograniczony, zdecydujmy się na zajęcia, które trwają mniej niż godzinę, ale owocują widocznymi efektami. Wysiłek fizyczny w trakcie tabaty i interwałów jest intensywny, ale organizm zyskuje energię w wyniku przemian tlenowych i beztlenowych. Po takim treningu nie wykonuje się już innego zestawu ćwiczeń, aby organizm miał możliwość zregenerować się.

Zobacz również: Jakie partie ciała wyrzeźbisz, ćwicząc na tych sprzętach?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Gdy nie mam ochoty na trening..., czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Trening - kiedy zaczyna się spalanie tłuszczu? Duże bicepsy w 3 prostych ruchach! 7 najczęstszych błędów popełnianych na siłowni Najlepsze ćwiczenia na triceps dla kobiet i mężczyzn Ćwiczenia na uda - jak wysmuklić ich wewnętrzną stronę Kiedy można wrócić do ćwiczeń po porodzie? Najlepsze piosenki do ćwiczeń według użytkowników Spotify Kontrola sylwetki Ćwiczenia weekendowe również obniżają ryzyko zgonu Ćwiczenia na siłowni, które poprawiają zły humor Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego?