Mięsień dwugłowy uda - gdzie się znajduje? Najlepsze ćwiczenia i rodzaje kontuzji
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuMięsień dwugłowy uda mieści się w tylnej części uda. Wchodzi w skład mięśni postawnych i jest bardzo aktywny. Z tego względu warto go wzmacniać - oczywiście w prawidłowy sposób, by uniknąć kontuzji. Jakie ćwiczenia są najlepsze na mięsień dwugłowy uda i przyczepy?
Mięsień dwugłowy uda — przyczepy i głowy, czyli budowa mięśnia
Mięsień dwugłowy to mięsień kończyny dolnej, zlokalizowany jest w tylnej części uda. Składa się z głowy krótkiej, przebiegającej tylko nad stawem kolanowym oraz z głowy długiej, przebiegającej nad stawem biodrowym i stawem kolanowym. Obydwie głowy mięśnia dwugłowego są przyczepione do bocznej powierzchni głowy kości strzałkowej.
Dzięki temu, że mięsień dwugłowy przechodzi przez stawy kolanowy i biodrowy pełni ważne funkcje. Jest odpowiedzialny m.in. za wykonywanie podstawowych ruchów — tj. zginanie kolan, przywodzenie i rotowanie uda, prostowanie stawu biodrowego, pochylanie miednicy do tyłu i jej unoszenie.
Mięsień dwugłowy uda — ćwiczenia
Mięsień dwugłowy uda to duży mięsień. Ćwiczenia na tę partię ciała można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Można do nich wykorzystać specjalistyczny sprzęt w postaci maszyn znajdujących się na siłowni, a także z użyciem sztangi, hantli czy taśm TRX.
Najlepszymi ćwiczeniami na mięsień dwugłowy jest martwy ciąg na lekko ugiętych nogach. Martwy ciąg można robić ze sztangą lub hantlami, warto jednak dopasować odpowiedni ciężar do swoich możliwości. Unikać należy zbytniego wyginania grzbietu i pełnego wyprostu tułowia. Tułów należy opuszczać w spokojnym tempie, bez gwałtownych ruchów i szarpania.
Kolejnym polecanym ćwiczeniem są wykroki - można je robić z hantlami lub sztangą. Albo zupełnie bez żadnego obciążenia. Wykroki wykonujemy naprzemiennie, poruszając się do przodu w prostej linii. Należy pamiętać, aby kolano nogi robiącej wykrok nie wychodziło poza linię stopy. Ćwiczenie powinno się wykonywać dokładnie i precyzyjnie — to ważniejsze niż tempo wykonywania powtórzeń.
Na mięsień dwugłowy uda można wykonywać także ćwiczenie bez dodatkowego obciążania. Na przykład wymachy nóg w tył. Podczas tego ćwiczenia nie wyginaj zbyt mocno odcinka lędźwiowego — nie rób tzw. kociego grzbietu. Nogę poprowadź maksymalnie do wysokości bioder — podnoszona wyżej obciąża kręgosłup. Najlepiej ćwiczenia wykonywać z lekko pochylonym tułowiem.
Dobre efekty daje też ćwiczenie z użyciem taśm TRX - przyciąganie stóp do pośladków z piętami w TRX. Na czym polega to ćwiczenie? Aby je zrobić, musisz położyć się pod zamocowaną, podwieszoną taśmą TRX. Włóż pięty w uchwyty, wsadź pięty i przyjmij pozycję w podporze. Wykonuj ruch polegający na przyciąganiu kolan do klatki piersiowej, cały czas trzymając uniesione biodra.
We wszystkich ćwiczeniach niezwykle ważna jest technika — jeżeli niepoprawnie wykonujemy ćwiczenie, to po pierwsze nie jest ono skuteczne i nie przyniesie oczekiwanych efektów. Po drugie, można doprowadzić do niebezpiecznej kontuzji.
Mięsień dwugłowy uda — kontuzja i jej rodzaje
Trening mięśnia dwugłowego uda oparty jest na ćwiczeniach siłowych — z obciążeniem lub bez. Szczególnie w przypadku ćwiczeń z obciążeniem powinno się zachować umiar i rozwagę — tak w liczbie powtórzeń, jak w doborze obciążenia.
Mięsień ulega często kontuzjom, dlatego trzeba starać się eliminować ewentualne przyczyny powstawania różnych kontuzji. Kontuzje objawiają się zazwyczaj bólem. Najczęstsze kontuzje to stłuczenie, naciągnięcie, naderwanie oraz bardzo trudne w leczeniu zerwanie. W bardzo skomplikowanych przypadkach zerwania mięśnia dwugłowego uda niezbędne jest wykonanie operacji.
Rodzaj kontuzji diagnozuje lekarz najczęściej po przeprowadzeniu badania USG (ocena rozległości urazu) i badania RTG (w celu wyeliminowania złamania). Jeśli kontuzja nie jest poważna (stłuczenie, naciągnięcie mięśnia), zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, odpoczynek, a w niektórych przypadkach przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze