Przyczyny bólu bioder. Jak zapobiegać bólowi bioder?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBól bioder jest zazwyczaj dość nieprzyjemny i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może mieć różne przyczyny - najczęściej są to przeciążenia stawu biodrowego, urazy, a także różne zwyrodnienia związane z wiekiem lub nadwagą. Ból biodra często powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach, ale jeśli nie jesteśmy pewni, jakie jest źródło bólu, powinniśmy się udać do ortopedy.
Bóle bioder — przyczyny
Przyczyny bólu bioder mogą być różne. Są to wszelkiego rodzaju urazy i złamania, które powinny być opatrzone przez lekarza, a także bóle spowodowane przeciążeniem stawu biodrowego. Taki ból może się objawić przy ćwiczeniach, do których nasze ciało nie było odpowiednio przygotowane, a czasem także po długim spacerze lub biegu. Zazwyczaj jednak taki ból mija samoistnie po dłuższym odpoczynku.
Ból biodra może być również spowodowany przez zespół podrażnionego stawu biodrowego. Ból wówczas pojawia się podczas chodzenia i często towarzyszy mu utykanie. Dolegliwość ta często także mija po dłuższym odpoczynku, ale czasem potrzebne są zabiegi fizjoterapeutyczne.
Warto mieć jednak na uwadze również to, że różne schorzenia powodują nie tylko ból bioder, ale też i innych części naszego ciała.
Ból bioder i miednicy
Jednoczesny ból bioder i miednicy często występuje podczas ciąży. Jest to oczywiście związane z rozwijającym się płodem, niemniej jeśli ból jest bardzo uciążliwy, należy skonsultować się z lekarzem. Konsultacja medyczna może być niezbędna, gdy ból bioder jest odczuwany w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas bowiem przyczyna bólu może nie być powiązana z ciążą. Natomiast w późniejszym okresie (drugi i trzeci trymestr) rosnąca macica może czasem naciskać na nerw kulszowy, powodując rwę kulszową, czyli promieniujący ból, który rozchodzi się od dolnej części pleców przez biodra do tylnej strony nóg.
W ciąży również ból miednicy nie powinien być niczym niepokojącym (zwłaszcza w trzecim trymestrze), ponieważ wiąże się to z rozwojem dziecka i dodatkowymi kilogramami. Jednakże jeśli ból występuje na samym początku ciąży, warto to skonsultować z lekarzem, ponieważ może być to jeden z objawów ciąży pozamacicznej.
Ból bioder i kolan
Kolejną przyczyną bólu biodra może być zwyrodnienie stawu biodrowego. Dochodzi wówczas albo do uszkodzenia chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego, albo do degeneracji głowy kości udowej. Może to powodować uczucie sztywności, a także ból, który promieniuje od kolan do pachwin. Warto mieć jednak na uwadze również to, że przy zwyrodnieniu stawu biodrowego nie musimy odczuwać bólu w samym biodrze. Często bowiem w początkowej fazie ból pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, a także w tylnej stronie uda.
Ból bioder a menopauza
Bóle bioder często pojawiają się również w okresie menopauzy. Jedną z przyczyn takich bólów jest to, że w tym okresie ciało jest bardziej podatne na bodźce, które wcześniej były ignorowane. Ponadto spadek estrogenów powoduje, że mięśnie stają się słabsze. Dodatkowo estrogeny wpływają na przyswajanie magnezu, którego braki mogą powodować m.in. skurcze i mrowienie. Jest to zatem normalne zjawisko, ale oczywiście najlepiej skonsultować je z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości, czy nasze bóle rzeczywiście związane są z przekwitaniem.
Ból bioder a borelioza
Istnieje coś takiego jak boreliozowe zapalenie stawów, zwane też boreliozą stawową. Jest to jedna z postaci boreliozy i objawia się bólem i sztywnością stawów. Najczęściej dotyczy to stawów kolanowych, ale oczywiście zdarzają się również przypadki, gdy choroba dosięgnęła stawy biodrowy, skokowy, skroniowo-żuchwowy, łokciowy, ramienny czy stawy rąk. Objawy takiej choroby to oczywiście ból, a także obrzęk. Okolice stawu mogą być również nieco cieplejsze, ale bez wyraźnego zaczerwienienia. Czasem pojawiają się także takie objawy jak uczucie zmęczenia oraz niewielka sztywność poranna.
Warto mieć jednak na uwadze fakt, że objawy boreliozy stawowej początkowo są zwykle krótkotrwałe i niezbyt bolesne. Nieleczone mogą jednak rozwinąć się w ostre zapalenie stawów, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem.
Jakub Ruźniak
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze